Razlika između verzija stranice "Pčelinji vosak"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m članak Pčeljinji vosak premješten na Pčelinji vosak
No edit summary
Red 1: Red 1:
[[Slika:Beeswax.jpg|mini|desno|300px|Pčelinji vosak]]
{{U_začetku}}
'''Pčelinji vosak''' ([[latinski jezik|lat]].: ''Cera Flava'') je prirodni [[vosak]] koji izlučuju pčele i od njega grade saće. Vosak se dobija iz pčelinjeg saća poslije vađenja [[med]]a, cijeđenjem, topljenjem i procjeđivanjem ostatka saća. Kao dodatak prehrani pčelinji vosak nosi oznaku E 901.
'''Vosak''' (cera) je proizvod pčelara i značajna roba u razmjeni između Bosne i primorja u srednjem vijeku.


== Osobine ==
Vosak se dobija iz pčelinjeg saća poslije vađenja [[med]]a, cijeđenjem, topljenjem i procjeđivanjem ostatka saća. Vosak se koristio najviše za proizvodnju [[svijeća]] koje su bile tražene zbog svoje elementarne svrhe - rasvjete. U Bosni je proizvodnja voska i njegov izvoz bio na značajnom drugom mjestu, odmah iza rudarske proizvodnje i izvoza ruda. Pčelarstvo u Bosni je bilo izuzetno razvijeno, a blizina primorskih tržišta omogućavala brz transport i zaradu.

Prirodna specifična težina kod temperature od 15°C iznosi oko 0,956kg. Tačka topljenja mu je od 58 - 64°C i daleko je veća od običnog parafinskog voska gdje je ona već na 30°C. Na temperaturi iznad 65°C pčelinji vosak postaje tekuć i može se prihvatiti za vlakna stijenja za [[svijeća|svijeću]]. U kontaktu sa zrakom, svijeća gori dajući svjetlost i toplinu. Danas se za proizvodnju svijeća koriste jeftiniji [[stearin]] i [[parafin]], koji su gotovo potpuno istisnuli korištenje pčelinjeg voska u toj proizvodnji ne zbog svoje kvalitete već zbog niže cijene.


[[Kategorija:Pčelarstvo]]
[[Kategorija:Pčelarstvo]]

Verzija na dan 25 januar 2008 u 23:36

Pčelinji vosak

Pčelinji vosak (lat.: Cera Flava) je prirodni vosak koji izlučuju pčele i od njega grade saće. Vosak se dobija iz pčelinjeg saća poslije vađenja meda, cijeđenjem, topljenjem i procjeđivanjem ostatka saća. Kao dodatak prehrani pčelinji vosak nosi oznaku E 901.

Osobine

Prirodna specifična težina kod temperature od 15°C iznosi oko 0,956kg. Tačka topljenja mu je od 58 - 64°C i daleko je veća od običnog parafinskog voska gdje je ona već na 30°C. Na temperaturi iznad 65°C pčelinji vosak postaje tekuć i može se prihvatiti za vlakna stijenja za svijeću. U kontaktu sa zrakom, svijeća gori dajući svjetlost i toplinu. Danas se za proizvodnju svijeća koriste jeftiniji stearin i parafin, koji su gotovo potpuno istisnuli korištenje pčelinjeg voska u toj proizvodnji ne zbog svoje kvalitete već zbog niže cijene.