Zamjenska hormonska terapija
Izgled
Zamjenska hormonska terapija, odnosno zamjensko hormonsko liječenje. je bilo koji vid terapije u kojoj pacijent, iz kliničkih razloga i u toku liječenja, prima hormone, kako bi popunio njrgov nedostatak ili zamijenio neki hormon.[1]
- Postmenopauzna hormonska terapija se temelji na ideji da tretman može spriječiti nelagode zbog smanjenje proizvodnje estrogena i progesterona u cirkulaciji ili, ako se radi o preuranjenoj meopauzi ili hirurškim razlozima, može povećati životni vijek i smanjiti učestalost demencijskih simptoma. Odlikuje se upotrebom jednog ili više lijekova koji mogu povećati razinu cirkulirajućih hormona. Među najčešćim hormonima koji se uzimaju uključeni su estrogen, progesteron ili progestin, a ponekad i testosteron.[2][3][4]
- Promjene spola su moguće zahvaljujući zamjeni normalnih hormona koje proizvodi tijelo s karakteristikama spola sa kojim se pacijent identificira. Posebno za muškarce koji žele postati žene hormonska terapijaja podrazumijeva estrogen, dok se u suprotnom slučaju, hormonska terapije temelji na testosteronu.
- Androgena hormonska terapija je hormonski tretman koji se često koristi za liječenje 'muškog hipogonadizma. Također se može davati pri pojavi efekata oslabljenog ili odloženog početka puberteta. Osim toga, androgena zamjenska terapija može se koristiti za liječnje osoba koje su izgubili svoje funkciju testisa, zbog raka ili drugih uzroka.
- Hormonska terapija bazirana na derivatima tireoidnih hormona, kao što je levotiroksin, potrebna je u slučaju nedostatka funkcije štitne žlijezde, kako u slučaju nekih bolesti (kao što je Hashimoto tiroiditis), tako u slučaju sekundarnih na intervencija. Ukupna tiroidektomija (vrši za tumor štitne žlijezde ili u slučaju Alzheimer Basedow-Gravesove bolesti). U ovim slučajevima, terapija se mora uzeti za održavanje života; obrnuto se događa u slučaju privremenog deficita, kao u slučaju bolesti, kao što su tireoiditis de Quervain, postporođajni tiroiditis i akutni zarazni tireoiditis, u slučaju terapije radiojodom, u slučaju parcijalne tiroidektomije i u slučaju korištenja antitireoidnih lijekova (kao što je propiltiouracil ili metimazol).[5]
Također pogledajte
[uredi | uredi izvor]Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ Noble J. (1987): Textbook of general medicine and primary care. Little Brown & Co, IS BN-13: 978-0316611503; ISBN 0316611506.
- ^ Sembulingam K., Sembulingam P. (2012). Essentials of medical physiology. JP Medical Ltd., ISBN 9789350259368.
- ^ Braun C. A., Anderson C. M. (2007): Pathophysiology: Functional alterations in human Health. Lippincott Williams & Wilkins, ISBN 9780781762502.
- ^ Porth C. (2011): Essentials of pathophysiology: Concepts of altered health states. Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 9781582557243.
- ^ Shuster L. T., Deborah J. Rhodes D. J., Gostout B. S., Brandon R. Grossardt B. S., Rocca W. A. (2010): Premature menopause or early menopause: long-term health consequences. Maturitas, 65: 161–166.