Spisak danskih kraljeva

Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na: navigacija, traži

Ovo je spisak danskih vladara i osoba u nasljednom nizu za nasljeđivanje danske krune.

Monarsi[uredi | uredi izvor]

Danski vladari
Ime Vladao/-la Bilješke
Göttrik 804810.
Haarik I 813814.
Dinastija Hartaknut
Gorm Stari 935-950.
Harald I 950986. Ujedinio Dansku, pokrstio se oko 960.
Sven I Rašljobradi 9861014. 1013. Osvojio velika područja Engleske. Postao kralj Engleske.
Harald II 10141018.
Knut Veliki 10191035. Kralj Danske, Engleske i Norveške
Hartaknut 10351042. Kralj Danske i Engleske
Magnus 10421047.
Dinastija Estridson
Sven II 10471074.
Harald III 1074-1080.
Knut IV 1980-1086.
Olaf I 1086-1095.
Erik I 1095-1103.
Nikola 1104-1134.
Erik II 1134-1137.
Erik III 1137-1146.
Sven III 1146 i 1157. Vladao istovremeno kada i Knut V i Valdemar I Veliki
Knut V 1146 i 1157. Vladao istovremeno kada i Sven III i Valdemar I Veliki
Valdemar I 1146-1182. Vladao istovremeno kada i Knut V i Sven III. Od 1157. do 1182. nastavio vladati sam.
Knut VI 1182-1202.
Valdemar II 1202-1241.
Erik IV 1241-1250.
Abel 1250-1252.
Kristofor I 1252-1259.
Erik V 1259-1286.
Erik VI 1286-1319.
Kristofor II 1320-1326.
Valdemar III 1326-1330.
Kristofor II 1330-1332. Ponovno na vlasti
Interregnum 1332-1340.
Valdemar IV 1340-1375.
Olaf II 1376-1387.
Margareta I 1387-1412.
Erik VII 1412-1439.
Kristofor III 1440-1448.
Dinastija Oldenburg
Kristijan I 1448-1481.
Ivan 1481-1513.
Kristijan II 1513-1523.
Fridrik I 1523-1533.
Interregnum 1533-1534.
Kristijan III 1534-1559.
Fridrik II 1559-1588.
Kristijan IV 1588-1648.
Fridrik III 1648-1670.
Kristijan V 1670-1699.
Fridrik IV 1699-1730.
Kristijan VI 1730-1746.
Fridrik V 1746-1766.
Kristijan VII 1766-1808.
Fridrik VI 1808-1839.
Kristijan VIII 1839-1848.
Fridrik VII 1848-1863.
Dinastija Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
Kristijan IX 1863-1906.
Fridrik VIII 1906-1912.
Kristijan X 1912-1947.
Fridrik IX 1947-1972.
Margareta II 1972-

Nasljedni niz[uredi | uredi izvor]

Danska od 2009. koristi apsolutnu primogenituru, što znači da sinovi više nemaju prednost nad kćerkama. Nasljeđuje najstarije dijete bez obzira na spol. Prestolonasljednik je Frederik, krunski princ od Danske, stariji od dva sina kraljice Margarete II.

  1. Njegova kraljevska visost, Frederik, krunski princ od Danske - stariji sin kraljice
  2. Njegova kraljevska visost, princ Kristijan od Danske - stariji sin prestolonasljednika
  3. Njena kraljevska visost, princeza Izabela od Danske - starija kći prestolonasljednika
  4. Njegova kraljevska visost, princ Vinsent od Danske - mlađi sin prestolonasljednika
  5. Njena kraljevska visost, princeza Jozefina od Danske - mlađa kći prestolonasljednika
  6. Njegova kraljevska visost, princ Joachim od Danske - mlađe dijete kraljice
  7. Njegova visost, princ Nikolai od Danske - najstarije dijete princa Joachima
  8. Njegova visost, princ Felix od Danske - srednje dijete princa Joachima
  9. Njegova visost, princ Henrik od Danske - najmlađe dijete princa Joachima
  10. Njena kraljevska visost, princeza Benedikte od Danske - sestra kraljice
  11. Njena visost, princeza Elizabeta od Danske - rođaka kraljice u prvom koljenu

Djeca princeze Benedikte nisu u nasljednom nizu jer nisu bila odgajana na danskom tlu.