Idi na sadržaj

Čudo sa Hudsona

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Čudo sa Hudsona
Originalni poster filma
Izvorni naslovSully
RežiserClint Eastwood
ProducentClint Eastwood
Frank Marshall
Tim Moore
Allyn Stewart
Scenarist(i)Todd Komarnicki
UlogeTom Hanks
Aaron Eckhart
Laura Linney
MuzikaChristian Jacob
The Tierney Sutton Band
KinematografijaTom Stern
MontažaBlu Murray
ProdukcijaVillage Roadshow Pictures
RatPac-Dune Entertainment
BBC Films
FilmNation Entertainment
Malpaso Productions
The Kennedy/Marshall Company
Flashlight Films
DistributerWarner Bros. Pictures
Premijera2. septembar 2016.
Trajanje96 minuta[1]
ZemljaSAD
Jezikengleski
Budžet60 miliona dolara[2]
Zarada132.3 miliona dolara[3]

Čudo sa Hudsona američki je biografski dramski film snimljen 2016. godine u režiji i ko-produkciji Clinta Eastwooda. Scenarij je napisao Todd Komarnicki, na osnovu autobiografije Najveća dužnost: Moja potraga za onim što je zaista važno koju su zajednički napisali glavni pilot kapetan Chesley "Sully" Sullenberger i Jeffrey Zaslow. U filmu glavne uloge tumače Tom Hanks kao Sullenberger i Aaron Eckhart, te Laura Linney, Anna Gunn, Autumn Reeser, Holt McCallany, Jamey Sheridan i Jerry Ferrara u sporednim ulogama. Film prati Sullenbergerov let 1549 US Airwaysa koji je prisilno sletio u rijeku Hudson u januaru 2009. godine. U avionu je bilo 155 putnika i članova posade koji su svi preživjeli samo sa lakšim povredama. Incident je privukao publicitet kao i istrage.

Film je premijerno bio prikazan na 43. Telluride Film Festivalu 2. septembra, 2016. godine, a počeo je sa prikazivanjem u Sjedinjenim Američkim Državama 9. septembra 2016. godine, u konvencionalnim i IMAX kinima. Film je distribuiran od strane Warner Bros.a[4]Čudo sa Hudsona je dobio pozitivne kritike od kritičara i zaradio je 129 miliona dolara širom svijeta, ali je stekao status kontroverznog filma zbog svog prikaza Nacionalnog odbora za sigurnost saobraćaja (NTSB), kao "sklonog tužakanju i nesklonog slobodi mišljenja". Američki filmski institut i Nacionalni odbor za filmsku kritiku izabrali su ga kao jedan od deset najboljih filmova 2016. godine.[5] Na 89. dodjeli "Oscara" dobio je nominaciju za Oscara za najbolju montažu zvuka.

Radnja

[uredi | uredi izvor]

15. januara 2009. glavni pilot US Airwaysa kapetan Chesley "Sully" Sullenberger i ko-pilot Jeffrey Skiles pripremaju se da upravljaju letom 1549 sa aerodroma LaGuardia u New York Cityu na putu ka aerodromu Charlotte Douglas u Sjevernoj Karolini. Nakon samo tri minute leta, na približnoj visini od 2.800 stopa (cirka 850 metara), u avion Airbus A320 udara jato Kanadskih guski, i onesposobljavaju oba motora. Sa motorima koji gube snagu i aerodromima na velikoj udaljenosti, (Aerodrom Teterboro je bio najbliži), Sully odlučuje da sleti avionom u rijeku Hudson. Sully uspijeva da sleti avionom u Hudson bez žrtava. Mediji i javnost ga odmah počinju slaviti kao heroja, ali incident ostavlja na Sullya posttraumatski stresni poremećaj, pa mu se u više navrata priviđa da njegov avion pada na zgradu.

Nešto kasnije, Sully saznaje preliminarne izvještaje o podacima iz sistema za učitavanje avionskih komunikacija i sistema izvještavanja (ACARS), koji ukazuju na to da je s lijeve strane motor i dalje radio u praznom hodu. Teoretski, to bi mu ostavilo dovoljno snage da se vrati nazad na aerodrom LaGuardia ili na Teterboro. Osim toga, istražni odbor tvrdi da se, uz pomoć nekoliko povjerljivih računarskih simulacija leta koje su nastale na osnovu svih dostupnih podataka, moglo zaključiti da je avion mogao da sleti na sigurno na bilo koji obližnji aerodrom čak i sa oba oštećena motora. Sully, međutim, tvrdi da je izgubio oba motora, što mu nije ostavilo dovoljno vremena, brzine, ili visine da sigurno sleti na bilo koji obližnji aerodrom.

Sully shvata da Nacionalni odbor za sigurnost saobraćaja (NTSB) cilja da se nesreća proglasi kao greška pilota, što bi značilo njegov momentalni završetak karijere. U pokušaju da spasi svoj ugled, on predlaže da piloti iz simulatora uživo demonstriraju let na javnoj raspravi o nesreći. Kada obje simulacije leta uspješno slijeću na aerodrom, Sully uzvraća da su simulacije nerealne jer su piloti odmah znali šta se dešava i koje akcije da poduzmu, i na taj način se eliminisao ljudski faktor i da se nije uzela u obzir količina vremena koja je potrebna da piloti u stvarnosti naprave procjenu njihove situacije i da bezuspješno pokušavaju da ponovo pokrenu motore, kao što je bio slučaj sa Sullyem i Skilesom. Pod pritiskom Sullyevih zahtjeva, odbor priznaje da je pilotima u simulatoru bilo dozvoljeno da imaju više sesija vježbi prije nego što je uspješna simulacija bila prikazana na raspravi.

Prihvatajući Sullyeve primjedbe, odbor naređuje reprizu simulacija sa ukupno 35 sekundi pauze nakon udara ptica prije nego što je bilo koja hitna akcija poduzeta. Nakon ovih promjena simulacija slijetanja na LaGuardiu završava let padajući na bandere aerodromske rasvjete prije same piste, a simulacija leta na Teterboro pada na zgradu nadomak aerodroma.

Nakon kratke pauze, odbor otkriva da je motor sa lijeve strane izvučen iz rijeke Hudson, i da se pokazalo da je nesporno motor bio potpuno uništen od udara ptica. U svjetlu ovih nalaza, odbor službeno zaključuje da je pad leta 1549 US Airwaysa bio neizbježan, i da je Sullenberger ispravno postupio u izvršenju jedine održive opcije koja mu je ostala na raspolaganju i da je kao glavni zapovjedni pilot spasio živote svih putnika u avionu. Na pitanje da li bi njegova odluka bila imalo drugačija, ko-pilot Skiles odgovara: "Više bih volio to učiniti u mjesecu julu."

Tom Hanks (lijevo) i stvarni lik Chesley Sullenberger (desno).

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Sully (12A)". British Board of Film Classification. 5. 9. 2016. Arhivirano s originala, 25. 12. 2018. Pristupljeno 5. 9. 2016.
  2. ^ Ryan Faughnder (6. 9. 2016). "'Sully' and 'When the Bough Breaks' to choke 'Don't Breathe' at the box office". Los Angeles Times. Pristupljeno 8. 9. 2016.
  3. ^ "Sully (2016)". Box Office Mojo. Pristupljeno 28. 9. 2016.
  4. ^ Sully in IMAX
  5. ^ Hipes, Patrick (8. 12. 2016). "AFI Awards: Best Of 2016 List Includes 'Silence', 'Hacksaw Ridge' & More". Deadline Hollywood. Arhivirano s originala, 22. 12. 2016. Pristupljeno 8. 12. 2016.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]