Idi na sadržaj

Društvo za proučavanje srednjovjekovne bosanske historije

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Društvo za proučavanje srednjovjekovne bosanske historije – Stanak pri Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu osnovano je 2010. Njegovo osnivanje je motivirano praktičnim potrebama medievalista na Odsjeku za historiju i šire da svoje aktivnosti izraze u pristupačnijim formama, te da se omogući što lakše prikupljanje korisnih informacija iz struke i nauke. Društvo čine nastavnici, saradnici i studenti Odsjeka za historiju, kao i vanjski saradnici iz drugih institucija.

Djelatnost Društva odnosi se na propagiranje i razvoj medievalne historiografije, zaštitu struke te proučavanje i očuvanje kultuenog i historijskog naslijeđa Bosne i hercegovine, prije svega srednjovjekovne bosanske baštine. Društvo ima funkciju istraživačke mreže s ciljem pomaganja zainteresiranima u proučavaju bosanskog srednjovjekovlja, te u uspostavljanju komunikacije među historičarima koji se bave srednjovjekovnom historijom.

Ciljevi i zadaci Društva obuhvataju: stručno usavršavanje, praćenje izdavačke produkcije, razmjenu informacija, prezentaciju i promociju, te praćenje djelatnosti akademskih, kulturnih institucija u Bosni i Hercegovini, organiziranje predavanja, promocija, studijskih izleta i druženja, objavljivanje članaka, radova, prikaza, recenzija, osvrta, komentara i izvještaja.

Putem svoje web stranice Društvo donosi obavijesti o novim izdanjima i njihovim promocijama, naučnim skupovima, stručnim seminarima, predavanjima i predstavljanjima, a također objavljuje historiografske članke, rasprave, historijsku građu, prikaze, osvrte, recenzije, komentare, bilješke i izvještaje. Društvom rukovodi mr. Emir O. Filipović, viši asistent, uz podršku i pomoć nastavnika na Odsjeku, prof. dr. Dubravka Lovrenovića, prof. dr. Peje Ćoškovića i prof. dr. Esada Kurtovića. Aktivno članstvo u Društvu imaju: Nedim Rabić, Amer Sulejmanagić, Semir Hambo, Amer Dardagan, Eldin Baljević, Narcisa Semić, Marjan Drmač, Sejfudin Isaković, Slaven Tadić, Elmedina Kapidžija, Neven Isailović, Dejan Zadro, Adis Zilić, Enes Dedić, Dženan Dautović, Irfan Teskeredžić i Senja Mahinić.

Literatura

[uredi | uredi izvor]