Interstellar Mapping and Acceleration Probe
Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP) je heliofizička misija koja će istovremeno istraživati dvije važne i povezane naučne teme u heliosferi: ubrzanje energetskih čestica i interakciju solarnog vjetra s lokalnom međuzvjezdanom materijom. Ove naučne teme su povezane jer čestice ubrzane u unutrašnjoj heliosferi igraju ključnu ulogu u vanjskoj heliosferskoj interakciji. U 2018. godini, NASA je odabrala tim koji je predvodio David J. McComas sa Univerziteta Princeton za implementaciju misije, čije je lansiranje trenutno planirano u februaru 2025.[1][2] IMAP će biti satelit sa stabilnim okretanjem za praćenje Sunca u orbiti oko Sunca – Zemlje L1 Lagrange tačke sa naučnim teretom od deset instrumenata. IMAP će također kontinuirano emitovati podatke na licu mjesta u realnom vremenu koji se mogu koristiti za predviđanje vremena u svemiru.
To je peta misija odabrana u programu Solar Terrestrial Probes, nakon TIMED-a, Hinode-a, STEREO i MMS-a.[2]
Deset instrumenata na IMAP-u se mogu grupisati u tri kategorije:
- detektori energetski neutralnih atoma (IMAP-Lo, IMAP-Hi i IMAP-Ultra);
- Detektori naelektrisanih čestica (SWAPI, SWE, CoDICE i HIT); i
- Ostala koordinirana mjerenja (MAG, IDEX, GLOWS).
Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ Fox, Karen (11. 12. 2020). "NASA Adjusts IMAP Schedule to Accommodate COVID-19 Precautions". NASA. Pristupljeno 14. 12. 2020.
- ^ a b "NASA Selects Mission to Study Solar Wind Boundary of Outer Solar System". NASA. 1. 6. 2018. Pristupljeno 5. 6. 2018.
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- Službeni sajt - Službena IMAP stranica Princetona
- ACE Home - Službena Caltech ACE stranica
- IMAP brze činjenice Arhivirano 26. 11. 2021. na Wayback Machine - Univerzitet Kolorado, Boulder IMAP stranica
- Heliophysics - Službena NASA stranica Heliophysics