Idi na sadržaj

Kralj David

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Mladi David i kralj Šaul

Kralj David[1][2][3] bio je drugi kralj Kraljevstva Izraela i nasljednik kralja Šaula, vladao je od 1005. p. n. e., do 965. p. n. e. Bio je kralj koji je ujedinio 12 Izraelskih plemena, naslijedio ga je sin Salomon.

Zapamćen je kao najpravedniji od svih starih Izraelskih kraljeva, kao i veliki vojskovođa, muzičar i pjesnik (napisao mnogo psalma). Davida je izabrao Bog te mu dao obećanje da se njegova loza neće prekinuti. Stoga od starine Židovi vjeruju da će Mesija, što znači »pomazanik« (onaj koji je izabran za kralja i pomazanjem posvećen za tu službu) biti izravan potomak Davidov. Kršćanska sveti spisi, naročito Novi zavjet ukazuju da je Isus izravan potomak Davida. Priroda Davidove vladavine pa čak i samo njeno postojanje ne može se tačno dokazati historijskim ili arheološkim instrumentima. Ipak, za Židovsku historiju i Zapadnu kulturu ona ovaj lik postavlja jedan od temelja.

Davidov život

[uredi | uredi izvor]
David i Golijat, slikar Caravaggio

David i Golijat

[uredi | uredi izvor]

U vrijeme vladavine kralja Šaula Izraelci su se branili od vojske Filistejaca. David, najmlađi Jišajev sin jednog dana, donoseći hranu za svoju stariju braću koja su se borila na strani Šaula, čuo je za Filistejskog borca, divovskog Golijata. Golijat je izazivao Izraelce da mu pokažu svog šampiona kako bi vidjeli ko je bolji u borbi jedan na jedan. David je, žudeći za dokazivanjem, insistirao braći da bi mogao poraziti Golijata. Kada je Šaul čuo za ovo, iako nevjerujući, pustio je Davida da izvrši nakanu. I doista, David je porazio Golijata jednim hicem iz svoje praćke pogodivši ga u čelo i tako ga ubivši. Sada omiljen među Izraelcima, David je pošao Šaulu nosivši mu glavu Golijata na što ga ovaj upita čiji je sin, a David mu odvrati "Ja sam sin Jišaja iz Betlehema". Time će početi i brojni sukobi između kralja Šaula i Davida kao novog pretendenta na prijestolje, do konačne Šaulove pogibije u borbi s Filistejcima i Davidova dolaska na vlast.


Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Strong's Hebrew: 1732. דָּוִיד (David) -- perhaps "beloved one," a son of Jesse". biblehub.com. Pristupljeno 2024-08-15.
  2. ^ "An Introduction to the Old Testament: Sacred Texts and Imperial Contexts of ... - David M. Carr - Google Books". web.archive.org. 2021-01-11. Arhivirano s originala 11. 1. 2021. Pristupljeno 2024-08-15.CS1 održavanje: bot: nepoznat status originalnog URL-a (link)
  3. ^ "A Psychoanalytic History of the Jews - Avner Falk - Google Books". web.archive.org. 2021-01-11. Arhivirano s originala 11. 1. 2021. Pristupljeno 2024-08-15.CS1 održavanje: bot: nepoznat status originalnog URL-a (link)

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]