Lav, vještica i ormar
Lav, vještica i ormar je roman epske fantastike za djecu koji je napisao C. S. Lewis, a objavio Geoffrey Bles 1950. Bio je prvi objavljen od sedam romana u Narnijskim hronikama (1950–1956) i najpoznatija je; od svih autorovih knjiga ona se najviše održava u bibliotekama.[1] Iako je bila i napisana i objavljena prva u serijalu, druga je po redu u posljednjih nekoliko izdanja, koji su poredani prema historiji Narnije. Ilustrirala ju je Pauline Baynes.
Većina romana je smještena u Narniji, zemlji pričajućih životinja i mitskih bića kojima je Bijela Vještica vladala stotinu godina duboke zime. U okviru priče, četvoro engleske djece žive u velikoj staroj seoskoj kući tokom njihove evakuacije iz Londona tokom II. Svjetskog rata. Najmlađi posjete Narniju tri puta pomoću ormara u gostinskoj sobi. Svo četvoro djece su zajedno u njihovom trećem posjetu, što potvrđuje njezinu priču i obuhvata zadnjih 12 od 17 poglavlja osim kratkog zaključka. U Narniji se čini da braća i sestre ispunjavaju staro proročanstvo, pa se uskoro upuštaju u avanturu da spase svoje živote kao i da oslobode zemlju. Lewis je napisao knjigu za, i posvetio je, svojem kumčetu Lucy Barfield. Ona je bila kćerka Owena Barfielda, Lewisovog prijatelja, učitelja, savjetnika i povjerenika.
Time magazin je uključio ovaj roman u svoj "All-TIME 100 Novels" (eng. 100 romana svih vremena) (najbolji romani na engleskom jeziku od 1923 do 2005).[2] 2003., roman je uvršten pod brojem 9 na BBC-ovoj anketi The Big Read.[3] Također je objavljen na 47 stranih jezika.[4]
Radnja
[uredi | uredi izvor]Glavni su likovi četvoro djece, dva brata Edmund i Peter te dvije sestre Lucy i Susan. Radnja ove priče počinje kada se djeca jednog dana igraju u staroj kući skrivača. Najmlađa Lucy uđe u jedan stari ormar koji je dovede u drugu zemlju koja se zove Narnija. U njoj vlada bijela čarobnica Jadis zbog koje vječno traje zima. Uz pomoć fauna Tumnusa, dabrova i lava Aslana djeca uspiju pobjediti zlu čarobnicu. Nakon nekoliko godina zaboravljaju na njihov svijet, oni su sada već stariji i kraljevi su Narnije. No jednoga dana love bijelog jelena po šumi u nadi da će im donjeti sreću, tada se izgube i ponovno se vrate u svoj svijet, gdje shvate da vrijeme drugačije prolazi, tj. oni su izbivali godinama, a u njihovom svijetu su prošle sekunde.
Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ "Lewis, C. S. (Clive Staples) 1898–1963". WorldCat. Retrieved 2012-12-09.
- ^ Grossman, Lev (16. 10. 2005). "All-TIME 100 Novels: The Lion, The Witch and the Wardrobe". Time. Arhivirano s originala, 2. 5. 2009. Pristupljeno 25. 5. 2010.
- ^ "BBC - The Big Read". BBC. April 2003, Retrieved 19 October 2012.
- ^ GoodKnight, Glen H. "Translations of The Chronicles of Narnia by C.S. Lewis" Arhivirano 3. 3. 2011. na Wayback Machine (index). Narnia Editions & Translations (inklingsfocus.com). Updated 3 August 2010. Confirmed 2012-12-10.
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- Narnia na Wikimedia Commonsu