Norveška na Zimskim olimpijskim igrama 1984.

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigaciju Idi na pretragu

Šablon:Norveška na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama

Norveška se takmičila na Zimskim olimpijskim igrama 1984 u Sarajevu, Jugoslavija.

Sudionici po sportovima[uredi | uredi izvor]

Sport Muškarci
Symbol mars.svg
Žene
Symbol venus.svg
Ukupno
Alpsko skijanje 1 0 1
Biatlon 5 0 5
Skijaško trčanje 7 5 12
Hokej na ledu 20 0 20
Sankanje 1 1 2
Nordijska kombinacija 4 0 4
Skijaški skokovi 6 0 6
Brzo klizanje 6 2 8
Ukupno ( 8 ) 50 8 58

Osvajači medalja[uredi | uredi izvor]

Medalja Ime Sport Disciplina
Gold medal icon.svg Zlato Eirik Kvalfoss Biatlon Muškarci 10 km Sprint
Gold medal icon.svg Zlato Inger Helene Nybråten
Anne Jahren
Brit Pettersen
Berit Aunli
Skijaško trčanje Žene štafeta 4 x 5 km
Gold medal icon.svg Zlato Tom Sandberg Nordijska kombinacija Muškarci pojedinačno
Silver medal icon.svg Srebro Odd Lirhus
Eirik Kvalfoss
Rolf Storsveen
Kjell Søbak
Biatlon Muškarci štafeta 4 x 7,5 km
Silver medal icon.svg Srebro Berit Aunli Skijaško trčanje Žene 5 km
Bronze medal icon.svg Bronza Eirik Kvalfoss Biatlon Muškarci 20 km (pojedinačno)
Bronze medal icon.svg Bronza Brit Pettersen Skijaško trčanje Žene 10 km
Bronze medal icon.svg Bronza Anne Jahren Skijaško trčanje Žene 20 km (pojedinačno)
Bronze medal icon.svg Bronza Kai Arne Engelstad Brzo klizanje Muškarci 1000m

Alpsko skijanje[uredi | uredi izvor]

Muškarci
Ime Disciplina Utrka 1 Utrka 2 Ukupno
Vrijeme Poz. Vrijeme Poz. Vrijeme Poz.
Odd Sørli Veleslalom 1:22.90 15 1:23.49 19 2:46.39 19
Slalom DNF DNF

Biatlon[uredi | uredi izvor]

Muškarci
Disciplina Ime Promašaji 1 Vrijeme Poz.
Sprint Terje Krokstad 4 33:00.9 18
Kjell Søbak 1 31:19.7 4
Eirik Kvalfoss 2 30:53.8 Gold medal icon.svg
Disciplina Ime Vrijeme Kazne Korigovano vrijeme 2 Poz.
Pojedinačnno Odd Lirhus 1'11:55.0 9 1'20:55.0 24
Rolf Storsveen 1'11:23.9 4 1'15:23.9 6
Eirik Kvalfoss 1'09:02.4 5 1'14:02.4 Bronze medal icon.svg
Muškarci štafeta 4 x 7.5 km
Imena Utrka
Promašaji 1 Vrijeme Poz.
Odd Lirhus
Eirik Kvalfoss
Rolf Storsveen
Kjell Søbak
2 1'39:03.9 Silver medal icon.svg
1 Takmičari moraju odskijati kazneni krug od 150 m po promašenoj meti.
2 Jedna minuta dodana po promšenoj meti.

Skijaško trčanje[uredi | uredi izvor]

Hokej na ledu[uredi | uredi izvor]

Grupa B[uredi | uredi izvor]

Dvije najbolje ekipe (osjenčene) prošle su u završnicu.

Ekipa OU P I N + - Bod
 Čehoslovačka 5 5 0 0 38 7 10
 Kanada 5 4 1 0 24 10 8
 Finska 5 2 2 1 27 19 5
 Sjedinjene Američke Države 5 1 2 2 16 17 4
 Austrija 5 1 4 0 13 37 2
 Norveška 5 0 4 1 15 43 1
  • Čehoslovačka 10-4 Norveška
  • Finska 16-2 Norveška
  • Norveška 3-3 SAD
  • Kanada 8-1 Norveška
  • Austrija 6-5 Norveška
  • Sastav ekipe

Selektor: Hans Westberg

Sankanje[uredi | uredi izvor]

Muškarci
Ime Trka 1 Trka 2 Trka 3 Trka 4 Ukupno
Vrijeme Poz. Vrijeme Poz. Vrijeme Poz. Vrijeme Poz. Vrijeme Poz.
Asle Strand 48.567 26 47.629 19 47.874 25 47.573 20 3:11.643 22
Žene
Ime Trka 1 Trka 2 Trka 3 Trka 4 Ukupno
Vrijeme Poz. Vrijeme Poz. Vrijeme Poz. Vrijeme Poz. Vrijeme Poz.
Agnes Aanonsen 43.140 13 43.715 21 43.379 17 51.031 24 3:01.265 23

Nordic combined pictogram.svg Nordijska kombinacija[uredi | uredi izvor]

Discipline:

  • skijaški skokovi - mala skakaonica (Tri skoka, najbolja dva se računaju i prikazana su ovdje.)
  • skijaško trčanje - trka 15 km
Ime Disciplina Skijaški skokovi Skijaško trčanje Ukupno
Dužina 1 Dužina 2 Poeni Poz. Vrijeme Poeni Poz. Poeni Poz.
Hallstein Bøgseth Pojedinačno 79.5 84.0 193.0 18 48:58.0 198.100 8 391.100 11
Geir Andersen 83.0 83.0 203.8 8 49:56.3 189.355 18 393.155 10
Espen Andersen 79.0 86.0 188.8 20 49:53.9 189.715 16 378.515 19
Tom Sandberg 86.0 88.0 214.7 1 47:52.7 207.895 2 422.595 Gold medal icon.svg

Ski jumping pictogram.svg Skijaški skokovi[uredi | uredi izvor]

Ime Disciplina Skok 1 Skok 2 Ukupno
Dužina Poeni Dužina Poeni Poeni Poz.
Per Bergerud Mala skakaonica 75.0 74.5 78.5 85.6 160.1 46
Vegard Opaas 86.0 101.1 87.0 102.7 203.8 8
Steinar Bråten 85.0 102.0 79.0 87.9 189.9 18
Rolf Åge Berg 86.0 104.1 86.5 104.4 208.5 5
Rolf Åge Berg Velika skakaonica 74.0 12.8 90.0 74.7 87.5 52
Ole Gunnar Fidjestøl 95.0 82.2 94.0 81.8 164.0 31
Vegard Opaas 100.0 89.2 95.5 81.9 171.1 27
Ole Christian Eidhammer 100.5 93.4 97.0 86.5 179.9 18

Brzo klizanje[uredi | uredi izvor]

Muškarci
Disciplina Ime Utrka
Vrijeme Poz.
500 m Rolf Falk-Larssen 39.57 23
Kai Arne Engelstad 39.28 18
Frode Rønning 38.58 7
1000 m Frode Rønning 1:18.64 14
Kai Arne Engelstad 1:16.75 Bronze medal icon.svg
1500 m Bjørn Nyland 2:02.05 19
Rolf Falk-Larssen 2:01.65 17
Kai Arne Engelstad 2:00.59 12
5000 m Rolf Falk-Larssen 7:25.54 15
Geir Karlstad 7:20.24 10
Bjørn Nyland 7:18.27 7
10.000 m Bjørn Nyland 15:08.34 13
Henry Nilsen 14:57.81 8
Geir Karlstad 14:52.40 4
Žene
Disciplina Ime Utrka
Vrijeme Poz.
500 m Edel Therese Høiseth 43.96 24
1000 m Edel Therese Høiseth 1:27.90 20
Bjørg Eva Jensen 1:27.08 16
1500 m Bjørg Eva Jensen 2:09.53 8
3000 m Bjørg Eva Jensen 4:36.28 7

Reference[uredi | uredi izvor]