Razlika između verzija stranice "Epidemija"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Rescuing 1 sources and submitting 0 for archiving.) #IABot (v2.0
Red 7: Red 7:




'''[[Endemija]]''', za razliku od epidemije, opisuje normalo i uobičajeno pojavljivanje (širenje) bolesti među jednom populacijom. Tako je naprimjer jedan određeni procenat od gripe oboljelih sasvim normalan. Čim broj oboljelih pređe jednu određenu granicu (kod gripe su to 10%) može se govoriti o epidemiji. Epidemije koje prelaze državne ili čak kontinentalne granice nazivaju se '''[[Pandemija|pandemije]]'''.
'''[[Endemija]]''', za razliku od epidemije, opisuje normalo i uobičajeno pojavljivanje (širenje) bolesti među jednom populacijom. Tako je naprimjer jedan određeni procenat od gripe oboljelih sasvim normalan. Čim broj oboljelih pređe jednu određenu granicu (kod gripe su to 10%) može se govoriti o epidemiji. Epidemije koje prelaze državne ili čak kontinentalne granice nazivaju se '''[[Pandemija|pandemije.]]'''


Kod [[Životinje|životinja]] se epidemije označavaju kao [[Epizzotija|'''epizootije''']].
Kod [[Životinje|životinja]] se epidemije označavaju kao [[Epizzotija|'''epizootije''']].

Verzija na dan 18 maj 2020 u 16:43

Mapa koju je napravio Dr. John Snow, pokazuje slučaje kolere u Londonu 1854. godine

Epidemija (grčki επιδημία, "među narodom rasprostranjeno") je neobično često pojavljivanje jedne bolesti u jednoj populaciji. Epidemične bolesti su između ostalog kolera, gripa, tifus i kuga. Po pravilu radi se uvjek o infekcioznim bolestima. Ponekad se taj pojam korisiti i za neinfekciozne bolesti kao naprimjer za gojaznost (da bi se opisale opasnosti kao njene posljedice).

Riječ epidemija je nastala od grčkih riječi epi ("preko") i demos ("narod").


Endemija, za razliku od epidemije, opisuje normalo i uobičajeno pojavljivanje (širenje) bolesti među jednom populacijom. Tako je naprimjer jedan određeni procenat od gripe oboljelih sasvim normalan. Čim broj oboljelih pređe jednu određenu granicu (kod gripe su to 10%) može se govoriti o epidemiji. Epidemije koje prelaze državne ili čak kontinentalne granice nazivaju se pandemije.

Kod životinja se epidemije označavaju kao epizootije.

Također pogledajte

Vanjski linkovi