Prvenstvo Austrije u šahu

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Jump to navigation Jump to search

Spisak prvaka Austrije u šahu prikazuje sve pobjednike pojedinačnih prvenstava Austrije u šahu. Turniri su organizovani od strane Austrijskog šahovskog saveza. Prvi turnir je u muškoj konkurenciji organiziran 1921, a u ženskoj 1922. godine. Na turnirima pravo nastupa nisu imali profesionalni igrači.

Muškarci[uredi | uredi izvor]

Nezvanična prvenstva
Godina Grad 1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto
1921 Beč Fritz Sämisch
1922 Beč Akiba Rubinstein
1923 Beč Anton Schara
1924 Beč Arthur Dünmann
1925 Beč Albert Becker
Siegfried Reginald Wolf
1926 Beč Siegmund Beutum
Zvanična prvenstva
Godina Grad 1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto
1929 Innsbruck Erich Eliskases
Eduard Glass
1930 Graz Franz Kunert
1931 Bregenz Herbert Berghofer
Karl Palda
1933 Beč Immo Fuss
1934 Beč David Podhorzer
1936 Semmering Erich Eliskases
1937 Semmering Erich Eliskases
1947 Leopold Lenner Alfred Beni Hans Müller
1948 Horn Karl Galia Hans Müller Fritz Gragger
1949 Eferding Josef Platt Leopold Soluch Hans Müller
1950 Melk Rudolf Palme Heribert Berghofer Karl Poschauko
1951 Beč Walter Leinweber
Josef Lokvenc
Fritz Gragger
Karl Robatsch
1952 Steyr Karl Poschauko Alfred Beni Franz Auer
1953 Wolfsberg Josef Lokvenc Max Dorn Alexander Prameshuber
1954 Baden Andreas Dückstein Gerhard Bruckner Hans Busek
1955 Prein an der Rax Franz Auer Andreas Dückstein Hans Busek
1956 Prein an der Rax Andreas Dückstein Felix Winiwarter Kurt Kaliwoda
1957 St. Johann im Pongau Franz Auer Hofman Max Dorn
1958 Rif Alexander Prameshuber Anton Kinzel Franz Auer
1960 Prein an der Rax Karl Robatsch Fischer Franz Auer
1963 Prein an der Rax Wilhelm Schwarzbach Franz Auer Alexander Prameshuber
1965 Burg Ottenstein Philipp Strunner Franz Auer Franz Stoppel
1967 Graz Karl Janetschek Alexander Prameshuber Franz Stoppel
1969 Haag am Hausruck Karl Röhrl Esra Glass Franz Auer
1971 Hartberg Karl Röhrl Georg Danner Ferdinand Strobel
1973 Leoben Karl Janetschek Esra Glass
Karl Röhrl
1975 Mösern Franz Hölzl Karl Janetschek Walter Wittmann
1977 Mösern Andreas Dückstein Franz Hölzl Franz Stoppel
1979 Lienz Adolf Herzog Peter Roth Walter Wittmann
1981 Lienz Franz Hölzl Adolf Herzog Walter Wittmann
1983 Seckau Adolf Herzog Heinz Baumgartner Walter Wittmann
1985 Wolfsberg Josef Klinger Walter Wittmann Peter Roth
1987 Semriach Egon Brestian Walter Wittmann Alexander Fauland
1989 Bad Schallerbach Alexander Fauland Egon Brestian Walter Wittmann
1991 Sankt Lambrecht Reinhard Lendwai Gerhard Schroll Markus Wach
1993 Gamlitz Josef Klinger Nikolaus Stanec Karl Robatsch
1994 Leibnitz Alexander Fauland Nikolaus Stanec Heinrich Eisterer
1995 Voitsberg Nikolaus Stanec Franz Hölzl Michael Schlosser
1996 Leibnitz Nikolaus Stanec Gerhard Schroll Georg Danner
1997 Mösern Nikolaus Stanec Harald Casagrande Oliver Lehner
1998 Tenneck Nikolaus Stanec Siegfried Baumegger Markus Wach
1999 Beč-Penzing Nikolaus Stanec Ernst Weinzettl Norbert Sommerbauer
2000 Frohnleiten Nikolaus Stanec Christian Weiß Rene Wukits
2001 Mureck Siegfried Baumegger Nikolaus Stanec Friedrich Volkmann
2002 Oberpullendorf Nikolaus Stanec Hermann Knoll Georg Danner
2003 Hartberg Nikolaus Stanec Norbert Sommerbauer Martin Neubauer
2004 Hartberg Nikolaus Stanec Eva Moser Herwig Pilaj
2005 Gmunden Nikolaus Stanec Martin Neubauer Manfred Freitag
2006 Köflach Eva Moser Günter Kuba Andreas Diermair
2007 Tweng Siegfried Baumegger Markus Ragger Manfred Freitag
2008 Leoben Markus Ragger Siegfried Baumegger Mario Schachinger
2009 Jenbach Markus Ragger Helmut Kleissl Siegfried Baumegger
2010 Beč Markus Ragger Dawit Schengelia Alexander Fauland
2011 Linz Georg Fröwis Andreas Diermair Georg Danner
2012 Zwettl-Niederösterreich Dawit Schengelia Mario Schachinger Georg Fröwis
2013 Feldkirch-Gisingen Peter Schreiner Dawit Schengelia Andreas Diermair
2014 Feistritz an der Drau Mario Schachinger Georg Fröwis Andreas Diermair

Žene[uredi | uredi izvor]

Godina Grad 1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto
1950 Melk Salome Reischer Juchart Lohinsky
1951 Beč Gertrude Wagner Lohinsky Spira
1952 Graz Salome Reischer Berta Zebinger Juchart
1953 Horn Alfreda Hausner Hilde von Kasparowsky Salome Reischer
1954 Beč Salome Reischer Juchart Alfreda Hausner
1955 Beč Berta Zebinger Ingeborg Kattinger Auer
1956 Judenburg Ingeborg Kattinger Krassnig Ida Salzmann
1958 Maria-Anzbach Ingeborg Kattinger Salome Reischer Ida Salzmann
1960 Innsbruck Ida Salzmann Gertrude Schoißwohl Hilde von Kasparowsky
1964 Hartberg Ingeborg Kattinger Berta Zebinger Alfreda Hausner
1966 Mauerkirchen Wilma Samt Maria Ager Ingeborg Kattinger
1968 Kirchberg am Wechsel Hermine Winninger Ingeborg Kattinger Maria Ager
1970 Schloss Seggau Ingeborg Kattinger
Wilma Samt
Alfreda Hausner
1972 Rohrbach Wilma Samt Ingeborg Kattinger Maria Dür
1974 Gloggnitz Gertrude Schoißwohl Ida Salzmann Ingeborg Kattinger
1976 Krems Alfreda Hausner Margit Hennings Wilma Samt
1978 Feldkirch Margit Hennings Ingeborg Kattinger Wilma Samt
1980 Eggenburg Margit Hennings Alfreda Hausner Wilma Samt
1982 Nüziders Margit Hennings Alfreda Hausner Maria Dür
1984 Kötschach-Mauthen Helene Mira Maria Horvath Gabriela Berger
1986 Kirchberg am Wechsel Jutta Borek Helene Mira Karin Ladner
1988 Lienz Jutta Borek Karin Ladner Helene Mira
1990 Braunau am Inn Maria Horvath Helene Mira Ursula Weiß
1992 Neumarkt in Steiermark Jutta Fauland-Borek Maria Horvath Renata Kosc
1994 Grieskirchen Jutta Borek Ortrud Göschl Ursula Fraunschiel
1996 Grieskirchen Helene Mira Maria Horvath Jutta Borek
1997 Gallspach Sonja Sommer Helene Mira Maria Horvath
1998 Tenneck Ursula Fraunschiel Ulrike Schwaninger Dunja Lukan
1999 Beč-Penzing Margit Krasser Sonja Sommer Jutta Borek
2000 Frohnleiten Sonja Sommer Helene Mira Dunja Lukan
2001 Mureck Helene Mira Sonja Sommer Michaela Hapala
2002 Oberpullendorf Helene Mira Maria Horvath Christa Hackbarth
2003 Hartberg Anna-Christina Kopinits Elisabeth Klinkan Helene Mira
2004 Hartberg Helene Mira Maria Horvath Elisabeth Klinkan
2005 Gmunden Sonja Sommer Anna-Christina Kopinits Monika Galambfalvy
2006 Köflach Anna-Christina Kopinits Helene Mira Andrea Zechner
2007 Tweng Anna-Christina Kopinits Julia Novkovic Katharina Newrkla
2008 Leoben Anna-Christina Kopinits Julia Novkovic Maria Horvath
2009 Jenbach Anna-Christina Kopinits Helene Mira Veronika Exler
2010 Beč Eva Moser Anna-Christina Kopinits Helene Mira
2011 Linz Eva Moser Anna-Christina Kopinits Barbara Schink
2012 Zwettl-Niederösterreich Anna-Christina Kopinits Eva Moser Annika Fröwis
2013 Feldkirch-Gisingen Veronika Exler Anna-Lena Schnegg Katharina Newrkla
2014 Feistritz an der Drau Teuschler Katharina Newrkla Veronika Exler

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]

Reference[uredi | uredi izvor]