Idi na sadržaj

Fantomsko ostrvo

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Karta Nicola Zena iz 1558. pokazuje Frisland - fantomsko ostrvo u sjevernom Atlantiku

Fantomsko ostrvo je navodno ostrvo koje je neko vrijeme bilo uvršteno na karte, ali se kasnije pokazalo da ne postoji. Obično potječu iz izvještaja prvih pomoraca koji su istraživali nova područja i obično su rezultat navigacijskih grešaka, pogrešnih opažanja, neprovjerenih dezinformacija ili namjernog krivotvorenja. Neki su ostali na kartama stoljećima prije nego što su bili označeni nepostojećim.

Za razliku od izgubljenih kopna, za koje se tvrdi (ili zna) da su nekada postojala, ali ih je more progutalo ili na neki drugi način uništilo, fantomsko ostrvo je ostrvo za koje se tvrdi da je nekoć postojalo, ali je kasnije otkriveno da to nije slučaj (ili da nije ostrvo, kao u slučaju ostrva Kalifornija).

Primjeri

[uredi | uredi izvor]

Neki su možda bili potpuno mitski, poput Ostrva demona blizu Newfoundlanda, koji se možda temeljio na lokalnim legendama o ukletom otoku. O postojanju dalekog sjevernog otoka Thule izvijestio je grčki istraživač Pitija iz 4. stoljeća pr. n. e, ali su informacije o njegovom navodnom položaju izgubljene; istraživači i geografi od tada su nagađali da su to Shetlandska ostrva, Island, Skandinavija ili da možda uopće ne postoji. Ostrvo Brazil nekoć je bilo prikazivano na kartama zapadno od Irske, ali su svi izvještaji o njemu bili izmišljeni.

Neka fantomska ostrva nastaju zbog pogrešnog postavljanja stvarnih otoka ili drugih geografskih pogrešaka. Ostrvo Pepys pogrešno je identificirano kao Folklandska ostrva. Poluostrvo Donja Kalifornija i novozelandsko poluostrvo Banks prikazani su kao ostrva na nekim prvim kartama, no kasnije je otkriveno da su povezani sa svojim kontinentima.

U nekim slučajevima, kartografi namjerno uključuju fiktivne geografske značajke u svoje karte.[1][2]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ Simpson-Housley, Paul (1992). Antarctica. Routledge. ISBN 9780415082259.
  2. ^ James Wills, Willam (2003). Exploring Polar Frontiers: A Historical Encyclopedia. ABC-CLIO. str. 435. ISBN 9781576074220.

Literatura

[uredi | uredi izvor]