Razlika između verzija stranice "Godišnje doba"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Automatsko dodavanje sekcije "Također pogledajte"
No edit summary
Red 1: Red 1:
{{Nedostaju izvori}}
{{Nedostaju izvori}}
[[Datoteka:Seasonearth.png|mini|desno|300px|Osvjetljenje Zemlje tokom godine]]
[[Datoteka:Seasonearth.png|mini|desno|300px|Osvjetljenje Zemlje tokom godine]]
'''Godišnje doba''' je period od oko tri mjeseca, koji se svake godini ponavlja u ravnomjernom ritmu. Svako godišnje doba karakterišu posebne klimatske odlike, koje zavise od položaja zemlje naspram suncu, odnosno od položaja sunca na nebeskoj ploči. Tradicionalna je podjela na četiri godišnja doba: [[proljeće]] ([[mart]], [[april]], [[maj]]), [[ljeto]] ([[juni]], [[juli]], [[august]]), [[jesen]] ([[septembar]], [[oktobar]], [[novembar]]), [[zima]] ([[decembar]], [[januar]], [[februar]]). Stari [[Kinezi]] poznavali su i peto godišnje doba, tzv. kasno ljeto, prijelazni period između vrelog ljeta i rane jeseni, smješten u dane kasnog augusta i ranog septembra.
'''Godišnje doba''' je period od oko tri mjeseca, koji se svake godini ponavlja u ravnomjernom ritmu. Svako godišnje doba karakterišu posebne klimatske odlike koje zavise od položaja zemlje naspram suncu, odnosno od položaja sunca na nebeskoj ploči. Tradicionalna je podjela na četiri godišnja doba: [[proljeće]] ([[mart]], [[april]], [[maj]]), [[ljeto]] ([[juni]], [[juli]], [[august]]), [[jesen]] ([[septembar]], [[oktobar]], [[novembar]]), [[zima]] ([[decembar]], [[januar]], [[februar]]). Stari [[Kinezi]] poznavali su i peto godišnje doba, tzv. kasno ljeto, prijelazni period između vrelog ljeta i rane jeseni, smješten u dane kasnog augusta i ranog septembra.


== Također pogledajte ==
== Također pogledajte ==

Verzija na dan 18 septembar 2017 u 15:45

Osvjetljenje Zemlje tokom godine

Godišnje doba je period od oko tri mjeseca, koji se svake godini ponavlja u ravnomjernom ritmu. Svako godišnje doba karakterišu posebne klimatske odlike koje zavise od položaja zemlje naspram suncu, odnosno od položaja sunca na nebeskoj ploči. Tradicionalna je podjela na četiri godišnja doba: proljeće (mart, april, maj), ljeto (juni, juli, august), jesen (septembar, oktobar, novembar), zima (decembar, januar, februar). Stari Kinezi poznavali su i peto godišnje doba, tzv. kasno ljeto, prijelazni period između vrelog ljeta i rane jeseni, smješten u dane kasnog augusta i ranog septembra.

Također pogledajte


Nedovršeni članak Godišnje doba koji govori o geografiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.