Razlika između verzija stranice "Arapsko pismo"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Bot: Migrating 102 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8196 (translate me)
m +{{Nedostaju izvori}}
Red 1: Red 1:
{{Nedostaju izvori}}
{{Abeceda}}
{{Abeceda}}
'''Arapsko pismo''' se koristi za pisanje u osnovi [[arapski jezik|arapskog jezika]], kao i mnogih drugih jezika koji koriste ovo pismo ([[alfabet]]).
'''Arapsko pismo''' se koristi za pisanje u osnovi [[arapski jezik|arapskog jezika]], kao i mnogih drugih jezika koji koriste ovo pismo ([[alfabet]]).

Verzija na dan 18 april 2013 u 17:11

Historija alfabeta

srednje bronzano doba 19–15. vijek p. n. e.

meroitičko 3. vijek p. n. e.
Geneologija

Arapsko pismo se koristi za pisanje u osnovi arapskog jezika, kao i mnogih drugih jezika koji koriste ovo pismo (alfabet).

Razvilo se iz starijeg nabatejskog pisma pod djelimičnim uticajem sirjanskog. Za najstariji spomenik arapskog jezika smatra se nadgrobni spomenik lahmidskog kralja Imrul - Kajsa u mjestu Namara u Siriji iz 328.g. a za najstariji spomenik arapskog pisma natpsi iz Zabada iz 512.g. Iz ranog perioda islama sačuvani su spomenici uglastoj varijanti pisma tzv kufsko pismo, te nešto oblijoj varijanti neshi.

Arapski alfabet je djelimično naslijedio stari semitski poredak koji se preko Feničana odrazio i na grčki alfabet, abecedu i azbuku, ali je poredak u novije vrijeme izmijenjen u arapskom jeziku. Prvo slovo alfabeta jeste elif (uspravna ravna crta).

Alfabet sadrži ukupno 28 slova tj. harfova koji ne razlikuju velika, mala, pisana ili štampana slova, ali imaju različite oblike za slovo na početku, u sredini i na kraju riječi. Svako slovo ima svoju brojčanu vrijednost što je nalazilo široku primjenu u prošlosti posebno u ispisivanju hronograma. Šablon:Arapski alfabet


Šablon:Link FA Šablon:Link FA Šablon:Link FA