Idi na sadržaj

Ivica Šerfezi

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Ivica Šerfezi
Rođenje (1935-12-01) 1. decembar 1935.
Zagreb, Kraljevina Jugoslavija
Smrt29. maj 2004(2004-05-29) (68 godina)
Zagreb, Hrvatska

Ivica Šerfezi (Zagreb, 1. decembar 1935 - Zagreb, 29. maj 2004.), je bio poznati hrvatski kantautor i pjevač zabavne muzike.

Počeo je pjevati u plesnim dvoranama, a prvi veći uspjeh postigao je na stadionu NK Dinama uz Domenica Modugna. U 46 godina dugoj, kako je sam volio reći, zabavljačkoj a ne pjevačkoj karijeri, Šerfezi je zabilježio 15 zlatnih ploča i milionske tiraže u saradnji sa kompozitorom Nikicom Kalogjerom i u duetu sa Ljupkom Dimitrovskom. Bio je iznimno uspješan pjevač koji je 60-ih godina izgradio zapaženu karijeru i u SSSR-u te zadobio zvjezdani status rasprodavši svojevremeno 150-ak koncerata. Imao je zapažene nastupe i u (Istočnoj) Njemačkoj, a tokom gostovanja u SAD-u snimio je album.

Grob Ivice Šerfezija na zagrebačkom Mirogoju.

"Šerfa", kako su ga prijatelji zvali, bio je podjednako uspješan i predan sportista. Uz zapaženu tenisku karijeru, Šerfezi je bio i odličan igrač golfa, redovni posjetilac nogometnih utakmica te zaljubljenik hokeja na ledu. Uz sjećanje na "zlatnog dečka domaće estrade" i jednog od posljednjih muzičkih kavalira, zauvijek će ostati i nezaboravne pjesme i stihovi poput "Suze liju plave oči", "Ruže su crvene, (tajne su skrivene, slatka je muzika, ali nije kao ti)", "Ksimeroni" itd.

Početkom Domovinskog rata Ivica Šerfezi priključuje se "Croatian Music Aidu" (kasnije Hrvatska muzička unija), neprofitnoj humanitarnoj organizaciji, koja je održavala humanitarne koncerte i prikupljala pomoć, a nastupio je s hrvatskim muzičarima i na koncertu "Moja Domovina" povodom međunarodnog priznanja hrvatske državnosti, 16. februara 1992. godine u dvorani "Vatroslav Lisinski".[1]

Samo nekoliko dana prije smrti, Ivica Šerfezi održao je svoj posljednji koncert u Dubrovniku, a već je imao dogovorenu ljetnu turneju na Jadranu i jesensku turneju po njemačkim gradovima s Ljupkom Dimitrovskom.[2]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Hrvatska muzička unija". Arhivirano s originala, 23. 9. 2014. Pristupljeno 13. 6. 2008.
  2. ^ "Vjesnik" (PDF). Arhivirano s originala (PDF), 13. 1. 2005. Pristupljeno 13. 6. 2008.