Novčanica
Ovom članku potrebna je jezička standardizacija, preuređivanje ili reorganizacija. |
Ovaj članak ili neki od njegovih odlomaka nije dovoljno potkrijepljen izvorima (literatura, veb-sajtovi ili drugi izvori). |
Novčanica ili papirni novac uglavnom je pravougaoni, dvostrano odštampan papir ili materijal na bazi plastične mase ili polimera, koji je izdat prema zakonu određene države. Predstavlja iznos novčane jedinice i plateženo sredstvo.
Nastala je kao mjenica, isprava temeljem koje je njen donosilac ili vlasnik mogao preuzimati novac i druge "dragocjenosti" iz za to ovlaštenih institucija (najčešće banaka), da bi se s vremenom pretvorio u najpopularnije sredstvo plaćanja, valutu u savremenom svijetu. Skupa s kovanicama, novčanice čine gotovinu, odnosno novac. Dok se kovanice, sa izuzetkom posebnih komemorativnih izdanja, u pravilu koriste za manje, dotle se novčanice koriste za više novčane iznose.
Historija
[uredi | uredi izvor]Novčanice su se prvi put pojavile u Kini u 7. vijeku u vrijeme dinastije Tang, gdje su ispočetka služile trgovcima kojima su papirnate mjenice bile daleko praktičnije sredstvo plaćanja od dotada korištenih i sve teže nosivih bakrenih kovanica. Novčanice su se kao službena valuta počele koristiti u 11. vijeku, da bi ih u vrijeme dinastije Juan počelo koristiti i Mongolsko carstvo. U Evropi, njihova upotreba među trgovcima datira od 14. vijeka, a države su ih počele koristiti u 17. vijeku.
Nauka koja proučava novčanice naziva se notafilija.
Reference
[uredi | uredi izvor]
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- Novčanica na Wikimedia Commonsu