Svjetsko prvenstvo u atletici 2019 – 800 m (muškarci)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigaciju Idi na pretragu
SP u atletici 2019 – 800 m (muškarci)
LokacijaKhalifa stadion, Doha, Katar
Datumi28. i 29. septembar, 1. oktobar
Takmičari45 iz 28 država
Pobjedničko vrijeme1:42.34
Osvajači medalja
Zlatna medalja   Sjedinjene Američke Države
Srebrna medalja   Bosna i Hercegovina
Bronzana medalja   Kenija
← 2017.
2021. →

Takmičenja na 800 metara za muškarce na Svjetskom prvenstvu u atletici 2019. održana su 28. i 29. septembra i 1. oktobra na Khalifa stadionu u Dohi u Kataru.[1] Takmičenje je bilo podijeljeno u tri faze: kvalifikacije, polufinale i finale. Donavan Brazier iz SAD-a s najbržim vremenom u finalu 1:42.34 osvojio je zlatnu medalju. Amel Tuka iz Bosne i Hercegovine osvojio je srebro, dok je Ferguson Cheruiyot Rotich iz Kenije osvojio bronzanu medalju.[2]

Rekordi[uredi | uredi izvor]

Zvanični rekordi do početka takmičenja 28. septembra 2019.[3]

Rekord Vrijeme Atletičar Datum Lokacija
Svjetski rekord 1:40.91  David Lekuta Rudisha (KEN) 9. august 2012. Ujedinjeno Kraljevstvo London
Rekord prvenstava 1:43.06  Billy Konchellah (KEN) 1. septembar 1987. Italija Rim
Najbolji svjetski rezultat sezone 1:41.89  Nijel Amos (BOC) 12. juli 2019. Monako Monaco
Afrički rekord 1:40.91  David Lekuta Rudisha (KEN) 9. august 2012. Ujedinjeno Kraljevstvo London
Azijski rekord 1:42.79  Yusuf Saad Kamel (BHR) 29. juli 2008. Monako Monaco
Rekord Sjeverne i Centralne Amerike i Kariba 1:42.60  Johnny Gray (USA) 28. august 1985. Zapadna Njemačka Koblenz
Južnoamerički rekord 1:41.77  Joaquim Cruz (BRA) 26. august 1984. Zapadna Njemačka Köln
Evropski rekord 1:41.11  Wilson Kipketer (DEN) 24. august 1997. Zapadna Njemačka Köln
Rekord Okeanije 1:44.3  Peter Snell (NZL) 3. februar 1962. Novi Zeland Christchurch

Norma[uredi | uredi izvor]

Norma za kvalifikaciju bila je 1:45.80.[4]

Raspored[uredi | uredi izvor]

Datum Vrijeme
(UTC+3)
Runda
28. septembar
17:15
Kvalifikacije
29. septembar
21:55
Polufinale
1. oktobar
22:10
Finale

Zemlje učesnice[uredi | uredi izvor]

Rezultati[uredi | uredi izvor]

Kvalifikacije[uredi | uredi izvor]

Kvalifikacije su održane 28. augusta.

Grupa 1 2 3 4 5 6
Vrijeme starta 17:05 17:22 17:29 17:36 17:43 17:50

Prva tri takmičara u svakoj grupi (Q) i sljedećih šest najbržih (q) plasirali su se u polufinale.

# Grupa Takmičar Država Vrijeme Napomene
1 5 Emmanuel Korir Kenija 1:45.16 Q
2 5 Mostafa Smaili Maroko 1:45.27 Q
3 5 Wesley Vázquez Portoriko 1:45.47 Q
4 6 Elliot Giles Velika Britanija 1:45.53 Q
5 6 Clayton Murphy SAD 1:45.62 Q
6 6 Amel Tuka Bosna i Hercegovina 1:45.62 Q
7 6 Álvaro de Arriba Španija 1:45.67 q
7 5 Yassine Hethat Alžir 1:45.67 q
9 3 Brandon McBride Kanada 1:45.96 Q
10 4 Ferguson Cheruiyot Rotich Kenija 1:45.98 Q
11 4 Bryce Hoppel SAD 1:46.01 Q
12 1 Donavan Brazier SAD 1:46.04 Q
13 2 Ngeno Kipngetich Kenija 1:46.07 Q
14 4 Abdessalem Ayouni Tunis 1:46.09 Q
15 3 Abubaker Haydar Abdalla Katar 1:46.11 Q
16 1 Marco Arop Kanada 1:46.12 Q
17 2 Adrián Ben Španija 1:46.12 Q
18 3 Pierre-Ambroise Bosse Francuska 1:46.14 Q
18 5 Kyle Langford Velika Britanija 1:46.14 q
20 4 Oussama Nabil Maroko 1:46.17 q
21 4 Adam Kszczot Poljska 1:46.20 q
22 2 Jamie Webb Velika Britanija 1:46.23 Q
23 2 Brannon Kidder SAD 1:46.29 q
24 2 Jamal Hairane Katar 1:46.40
25 4 Mohamed Belbachir Alžir 1:46.52
26 1 Tshepo Tshite Južnoafrička Republika 1:46.54 Q
27 3 Mouad Zahafi Maroko 1:46.56
28 1 Andreas Kramer Švedska 1:46.74
29 6 Andrés Arroyo Portoriko 1:46.75
30 1 Lucirio Antonio Garrido Venecuela 1:46.89
31 3 Peter Bol Australija 1:46.92
32 4 Mark English Irska 1:47.25
33 2 Marc Reuther Njemačka 1:47.31
34 6 Edose Ibadin Nigerija 1:47.91
35 6 Musa Hajdari Kosovo 1:47.98
36 5 Quamel Prince Gvajana 1:48.41
37 3 Pol Moya Andora 1:48.52
38 1 Mariano García Španija 1:49.08
39 1 Luke Mathews Australija 1:50.16
40 5 Mohammed Al-Suleimani Oman 1:50.91 PB
41 5 Benjamín Enzema Ekvatorska Gvineja 1:51.69 SB
42 3 Ryan Sánchez Portoriko 1:54.46
43 1 Zaw Min Min Mjanmar 1:56.85 SB
44 3 Roberto Belo Amaral Soares Istočni Timor 2:02.43
99 6 Samer Al-Johar Jordan DQ 163.5
2 Nijel Amos Bocvana DNS

Polufinale[uredi | uredi izvor]

Polufinalne utrke održane su 29. septembra.

Grupa 1 2 3
Vrijeme starta 21:55 22:05 22:15

Prva dva takmičara u svakoj grupi (Q) i sljedećih dva najbrža (q) plasirali su se u finale.

# Grupa Takmičar Država Vrijeme Napomene
1 1 Wesley Vázquez Portoriko 1:43.96 Q
2 1 Ferguson Cheruiyot Rotich Kenija 1:44.20 Q
3 1 Clayton Murphy SAD 1:44.48 q
4 2 Donavan Brazier SAD 1:44.87 Q
5 1 Adrián Ben Španija 1:44.97 q, PB
6 2 Marco Arop Kanada 1:45.07 Q
7 1 Elliot Giles Velika Britanija 1:45.15
8 2 Emmanuel Korir Kenija 1:45.19
9 1 Adam Kszczot Poljska 1:45.22
10 2 Brannon Kidder SAD 1:45.62
11 3 Amel Tuka Bosna i Hercegovina 1:45.63 Q
12 2 Mostafa Smaili Maroko 1:45.78
13 1 Abdessalem Ayouni Tunis 1:45.80
14 3 Bryce Hoppel SAD 1:45.95 Q
15 2 Tshepo Tshite Južnoafrička Republika 1:46.08
16 3 Álvaro de Arriba Španija 1:46.09
17 2 Yassine Hethat Alžir 1:46.15
18 3 Brandon McBride Kanada 1:46.21
19 3 Kyle Langford Velika Britanija 1:46.41
20 3 Ngeno Kipngetich Kenija 1:46.61
21 1 Abubaker Haydar Abdalla Katar 1:46.87
22 3 Pierre-Ambroise Bosse Francuska 1:47.60
23 2 Jamie Webb Velika Britanija 1:48.44
24 3 Oussama Nabil Maroko DQ 163.2(b)

Finale[uredi | uredi izvor]

Finalna utrka održana je 1. oktobra.

Vrijeme starta 22:10
# Staza Takmičar Država Vrijeme Napomene
1. 4 Donavan Brazier SAD 1:42.34 CR AR
2. 5 Amel Tuka Bosna i Hercegovina 1:43.47 SB
3. 7 Ferguson Cheruiyot Rotich Kenija 1:43.82
4 2 Bryce Hoppel SAD 1:44.25 PB
5 6 Wesley Vázquez Portoriko 1:44.48
6 3 Adrián Ben Španija 1:45.58
7 8 Marco Arop Kanada 1:45.78
8 9 Clayton Murphy SAD 1:47.84

Legenda

  • WRSvjetski rekord
  • OROlimpijski rekord
  • CRRekord prvenstava
  • WJRSvjetski juniorski rekord
  • AR – Kontinentalni rekord
  • NR – Nacionalni rekord
  • MR – Rekord mitinga
  • PB – Lični rekord
  • WL – Rezultat godine u svijetu
  • SB – Lični rezultat sezone
  • Q – Automatski kvalificiran(a)
  • q – Kvalificiran(a) po plasmanu
  • NM – Bez rezultata
  • DNF – Nije završio/-la
  • DNS – Nije startao/-la
  • DSQ – Diskvalificiran(a)


Reference[uredi | uredi izvor]

  1. ^ Start list
  2. ^ Final results
  3. ^ "100 Metres Men − Records". IAAF. Pristupljeno 21. 9. 2019. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  4. ^ "Competitions Entry Standards 2019 – IAAF World Championships – PDF title, Qualification Standards for the IAAF World Athletics Championships Doha 2019". iaaf.org. 2. 8. 2019.

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]