Svjetsko prvenstvo u atletici 2019 – 800 m (muškarci)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Jump to navigation Jump to search
SP u atletici 2019 – 800 m (muškarci)
Lokacija Khalifa stadion, Doha, Katar
Datumi 28. i 29. septembar, 1. oktobar
Takmičari 45 iz 28 država
Pobjedničko vrijeme 1:42.34
Osvajači medalja
Zlatna medalja   Sjedinjene Američke Države
Srebrna medalja   Bosna i Hercegovina
Bronzana medalja   Kenija
← 2017.
2021. →
Discipline na
SP u atletici 2019.
Athletics pictogram.svg
Staza
100 m   muškarci   žene
200 m muškarci žene
400 m muškarci žene
800 m muškarci žene
1500 m muškarci žene
5000 m muškarci žene
10.000 m muškarci žene
100 m prepone žene
110 m prepone muškarci
400 m prepone muškarci žene
3000 m
prepreke
muškarci žene
4 × 100 m muškarci žene
4 × 400 m muškarci žene
mješovito
Cesta
Maraton muškarci žene
Hodanje 20 km muškarci žene
Hodanje 50 km muškarci žene
Tehničke discipline
Vis muškarci žene
Motka muškarci žene
Dalj muškarci žene
Troskok muškarci žene
Kugla muškarci žene
Disk muškarci žene
Kladivo muškarci žene
Koplje muškarci žene
Višeboji
Sedmoboj žene
Desetoboj muškarci

Takmičenja na 800 metara za muškarce na Svjetskom prvenstvu u atletici 2019. održana su 28. i 29. septembra i 1. oktobra na Khalifa stadionu u Dohi u Kataru.[1] Takmičenje je bilo podijeljeno u tri faze: kvalifikacije, polufinale i finale. Donavan Brazier iz SAD-a s najbržim vremenom u finalu 1:42.34 osvojio je zlatnu medalju. Amel Tuka iz Bosne i Hercegovine osvojio je srebro, dok je Ferguson Cheruiyot Rotich iz Kenije osvojio bronzanu medalju.[2]

Rekordi[uredi | uredi izvor]

Zvanični rekordi do početka takmičenja 28. septembra 2019.[3]

Rekord Vrijeme Atletičar Datum Lokacija
Svjetski rekord 1:40.91  David Lekuta Rudisha (KEN) 9. august 2012. Ujedinjeno Kraljevstvo London
Rekord prvenstava 1:43.06  Billy Konchellah (KEN) 1. septembar 1987. Italija Rim
Najbolji svjetski rezultat sezone 1:41.89  Nijel Amos (BOC) 12. juli 2019. Monako Monaco
Afrički rekord 1:40.91  David Lekuta Rudisha (KEN) 9. august 2012. Ujedinjeno Kraljevstvo London
Azijski rekord 1:42.79  Yusuf Saad Kamel (BHR) 29. juli 2008. Monako Monaco
Rekord Sjeverne i Centralne Amerike i Kariba 1:42.60  Johnny Gray (USA) 28. august 1985. Zapadna Njemačka Koblenz
Južnoamerički rekord 1:41.77  Joaquim Cruz (BRA) 26. august 1984. Zapadna Njemačka Köln
Evropski rekord 1:41.11  Wilson Kipketer (DEN) 24. august 1997. Zapadna Njemačka Köln
Rekord Okeanije 1:44.3  Peter Snell (NZL) 3. februar 1962. Novi Zeland Christchurch

Norma[uredi | uredi izvor]

Norma za kvalifikaciju bila je 1:45.80.[4]

Raspored[uredi | uredi izvor]

Datum Vrijeme
(UTC+3)
Runda
28. septembar
17:15
Kvalifikacije
29. septembar
21:55
Polufinale
1. oktobar
22:10
Finale

Zemlje učesnice[uredi | uredi izvor]

[icon] Ova sekcija zahtijeva proširenje.

Rezultati[uredi | uredi izvor]

Kvalifikacije[uredi | uredi izvor]

Kvalifikacije su održane 28. augusta.

Grupa 1 2 3 4 5 6
Vrijeme starta 17:05 17:22 17:29 17:36 17:43 17:50

Prva tri takmičara u svakoj grupi (Q) i sljedećih šest najbržih (q) plasirali su se u polufinale.

# Grupa Takmičar Država Vrijeme Napomene
1 5 Emmanuel Korir Kenija 1:45.16 Q
2 5 Mostafa Smaili Maroko 1:45.27 Q
3 5 Wesley Vázquez Portoriko 1:45.47 Q
4 6 Elliot Giles Velika Britanija 1:45.53 Q
5 6 Clayton Murphy SAD 1:45.62 Q
6 6 Amel Tuka Bosna i Hercegovina 1:45.62 Q
7 6 Álvaro de Arriba Španija 1:45.67 q
7 5 Yassine Hethat Alžir 1:45.67 q
9 3 Brandon McBride Kanada 1:45.96 Q
10 4 Ferguson Cheruiyot Rotich Kenija 1:45.98 Q
11 4 Bryce Hoppel SAD 1:46.01 Q
12 1 Donavan Brazier SAD 1:46.04 Q
13 2 Ngeno Kipngetich Kenija 1:46.07 Q
14 4 Abdessalem Ayouni Tunis 1:46.09 Q
15 3 Abubaker Haydar Abdalla Katar 1:46.11 Q
16 1 Marco Arop Kanada 1:46.12 Q
17 2 Adrián Ben Španija 1:46.12 Q
18 3 Pierre-Ambroise Bosse Francuska 1:46.14 Q
18 5 Kyle Langford Velika Britanija 1:46.14 q
20 4 Oussama Nabil Maroko 1:46.17 q
21 4 Adam Kszczot Poljska 1:46.20 q
22 2 Jamie Webb Velika Britanija 1:46.23 Q
23 2 Brannon Kidder SAD 1:46.29 q
24 2 Jamal Hairane Katar 1:46.40
25 4 Mohamed Belbachir Alžir 1:46.52
26 1 Tshepo Tshite Južnoafrička Republika 1:46.54 Q
27 3 Mouad Zahafi Maroko 1:46.56
28 1 Andreas Kramer Švedska 1:46.74
29 6 Andrés Arroyo Portoriko 1:46.75
30 1 Lucirio Antonio Garrido Venecuela 1:46.89
31 3 Peter Bol Australija 1:46.92
32 4 Mark English Irska 1:47.25
33 2 Marc Reuther Njemačka 1:47.31
34 6 Edose Ibadin Nigerija 1:47.91
35 6 Musa Hajdari Kosovo 1:47.98
36 5 Quamel Prince Gvajana 1:48.41
37 3 Pol Moya Andora 1:48.52
38 1 Mariano García Španija 1:49.08
39 1 Luke Mathews Australija 1:50.16
40 5 Mohammed Al-Suleimani Oman 1:50.91 PB
41 5 Benjamín Enzema Ekvatorska Gvineja 1:51.69 SB
42 3 Ryan Sánchez Portoriko 1:54.46
43 1 Zaw Min Min Mjanmar 1:56.85 SB
44 3 Roberto Belo Amaral Soares Istočni Timor 2:02.43
99 6 Samer Al-Johar Jordan DQ 163.5
2 Nijel Amos Bocvana DNS

Polufinale[uredi | uredi izvor]

Polufinalne utrke održane su 29. septembra.

Grupa 1 2 3
Vrijeme starta 21:55 22:05 22:15

Prva dva takmičara u svakoj grupi (Q) i sljedećih dva najbrža (q) plasirali su se u finale.

# Grupa Takmičar Država Vrijeme Napomene
1 1 Wesley Vázquez Portoriko 1:43.96 Q
2 1 Ferguson Cheruiyot Rotich Kenija 1:44.20 Q
3 1 Clayton Murphy SAD 1:44.48 q
4 2 Donavan Brazier SAD 1:44.87 Q
5 1 Adrián Ben Španija 1:44.97 q, PB
6 2 Marco Arop Kanada 1:45.07 Q
7 1 Elliot Giles Velika Britanija 1:45.15
8 2 Emmanuel Korir Kenija 1:45.19
9 1 Adam Kszczot Poljska 1:45.22
10 2 Brannon Kidder SAD 1:45.62
11 3 Amel Tuka Bosna i Hercegovina 1:45.63 Q
12 2 Mostafa Smaili Maroko 1:45.78
13 1 Abdessalem Ayouni Tunis 1:45.80
14 3 Bryce Hoppel SAD 1:45.95 Q
15 2 Tshepo Tshite Južnoafrička Republika 1:46.08
16 3 Álvaro de Arriba Španija 1:46.09
17 2 Yassine Hethat Alžir 1:46.15
18 3 Brandon McBride Kanada 1:46.21
19 3 Kyle Langford Velika Britanija 1:46.41
20 3 Ngeno Kipngetich Kenija 1:46.61
21 1 Abubaker Haydar Abdalla Katar 1:46.87
22 3 Pierre-Ambroise Bosse Francuska 1:47.60
23 2 Jamie Webb Velika Britanija 1:48.44
24 3 Oussama Nabil Maroko DQ 163.2(b)

Finale[uredi | uredi izvor]

Finalna utrka održana je 1. oktobra.

Vrijeme starta 22:10
# Staza Takmičar Država Vrijeme Napomene
1. 4 Donavan Brazier SAD 1:42.34 CR AR
2. 5 Amel Tuka Bosna i Hercegovina 1:43.47 SB
3. 7 Ferguson Cheruiyot Rotich Kenija 1:43.82
4 2 Bryce Hoppel SAD 1:44.25 PB
5 6 Wesley Vázquez Portoriko 1:44.48
6 3 Adrián Ben Španija 1:45.58
7 8 Marco Arop Kanada 1:45.78
8 9 Clayton Murphy SAD 1:47.84

Legenda

  • WRSvjetski rekord
  • OROlimpijski rekord
  • CRRekord prvenstava
  • WJRSvjetski juniorski rekord
  • AR – Kontinentalni rekord
  • NR – Nacionalni rekord
  • MR – Rekord mitinga
  • PB – Lični rekord
  • WL – Rezultat godine u svijetu
  • SB – Lični rezultat sezone
  • Q – Automatski kvalificiran(a)
  • q – Kvalificiran(a) po plasmanu
  • NM – Bez rezultata
  • DNF – Nije završio/-la
  • DNS – Nije startao/-la
  • DSQ – Diskvalificiran(a)


Reference[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]