Idi na sadržaj

Trento

Nepregledano
S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Trento (italijanski: Trento, lokalni dijalekti: Trènt, njemački: Trient ) je italijanski grad smješten na sjeveru države, u dolini rijeke Adige. Pripada regiji Trentino-Južni Tirol i glavni je grad pokrajine Trentino. U 16. vijeku, grad je bio centar održavanja Tridentskog sabora.

Gradska panorama
Panorama grada sa dvorca

Geografske karakteristike

[uredi | uredi izvor]

Trento je udaljen 600 km sjeverno od Rima i 60 km južno od Bolzana. Pozicioniran je u južnom dijelu Dolomita, u dolini rijeke Adige, okružen planinama sa zapada i istoka. Oko 25 km južnije nalazi se jezero Garda.

Klima u Trentu je kontinentalna, sa oštrijim zimama i hladnijim ljetima nego u južnim dijelovima Italije.

Historija

[uredi | uredi izvor]
Trento u Srednjem vijeku
Centralni trg u Trentu
Gradska katedrala
Pretorijanska palata

Područje Trenta bilo je naseljeno još od prahistorije, a vjeruje se da je današnje naselje formirano u 4. vijeku p.n.e. U 1. vijeku su ga osvojili Rimljani i nazvali Tridentum, što znači "Tri brda". Početkom srednjeg vijeka, zbog svog strateškog položaja, Trento je privukao mnoge vladare (Gote, Vizigote, Langobarde, Bizantince), nakon čega je grad pao pod uticaj bavarskih vladara. To područje je u to vrijeme bilo važno rudarsko središte, a brojne okolne sile su se borile za prevlast nad gradom. Na kraju su lokalni biskupi postepeno preuzeli svjetovnu vlast nad gradom i njegovom okolinom.

Od 1545. do 1563. održan je Tridentski sabor koji je odredio borbu Rimokatoličke crkve protiv protestantske reformacije.

Kada je Napoleon 1802. godine ukinuo crkvenu vlast nad gradom, započinje era naglih historijskih promjena za regiju Padova. Tokom Napoleonskih ratova, Trento je bio u sastavu njegove Kraljevine Italije, a zatim je ponovo postao dio Bavarske. Naposlijetku je pripojen Habsburškoj monarhiji i narednih sto godina je pripadao krunskoj pokrajini Tirol. Međutim, italijanska većina u gradu i okolini nikada nije prihvatila vlast Habsburgovaca.

Tokom Prvog svjetskog rata, južno od grada su se vodile naporne borbe između armija Italije i Austro-Ugarske. Nakon rata, Sporazumom iz Saint-Germaina (1919.), južni dio Tirola, zajedno sa Trentom, pripojen je Italiji.

Prvi italijanski poslijeratni ustav predviđao je autonomiju za novoformiranu pokrajinu Trentino-Alto Adige, čiji je glavni grad bio Trento, ali je njegova primjena bila slaba i stalno se odlagala. Ovo pitanje je zateglo odnose između Italije i Austrije do te mjere da je 1960. godine izneseno pred Ujedinjene nacije. U pokrajini se tada među lokalnim Nijemcima pojavio snažan secesionistički pokret, koji je prisutan i danas. Trento i njegova okolina, kao područja naseljena etničkim Italijanima, nisu zahvaćeni ovim procesom. U međuvremenu je zaživjela autonomija pokrajine, što je dovelo do njenog brzog razvoja i danas se pokrajina Trentino-Južni Tirol smatra italijanskom pokrajinom s najvišim kvalitetom života, a Trento italijanskim gradom sa najvišim kvalitetom življenja.

Stanovništvo

[uredi | uredi izvor]

Godine 2008. Trento je imao više od 110.000 stanovnika, što je duplo više nego prije sto godina. Trento ima i široko prigradsko područje s kojim čini duplo više stanovnika.

Danas grad ima značajan udio emigrantske populacije (7%), koji su doseljenici iz cijelog svijeta, ali najviše sa Balkana.

Poznati stanovnici

[uredi | uredi izvor]
  • Alcide De Gasperi, italijanski premijer od 1945. - 1953.
  • Chiara Lubich, katolička aktivistica i osnivačica Pokreta fokolara
  • Andrea Pozzo, jezuita i barokni slikar i arhitekt

Međunarodne veze

[uredi | uredi izvor]
Trento je pobratimljen sa gradovima: Postoje ugovori o prijateljstvu sa sledećim gradovima:

Eksterne veze

[uredi | uredi izvor]