Svjetsko prvenstvo u košarci 1994.

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigaciju Idi na pretragu
Svjetsko prvenstvo u košarci 1994.
12. izdanje Svjetskog prvenstva u košarci
Službeni logo Svjetskog prvenstva u košarci 1994.
Službeni logo Svjetskog prvenstva u košarci 1994.
Službeni veb-sajt
1994 FIBA World Championship
Detalji turnira
Domaćin Kanada
Vrijeme održavanja4–14 august
Ekipe16 (iz 200 saveza)
Dvorane(u 2 grada)
Prvaci Sjedinjene Američke Države (3. titula)
MVPSjedinjene Američke Države Shaquille O'Neal
Statistike turnira
IgračiEkipe
Poeni Australija Andrew Gaze (23.87)  Sjedinjene Američke Države (120)
Skokovi Hrvatska Stojko Vranković (9.3)  Sjedinjene Američke Države (43.25)
Asistencije Argentina Marcelo Milanesio (6.87)  Sjedinjene Američke Države (20.80)
← 1990
1998 →

Svjetsko prvenstvo u košarci 1994 je međunarodno košarkaško takmičenje održano u Kanadi od 4 do 14 augusta 1994. Prvenstvo je održano u SkyDomeu[1] i Maple Leaf Gardensu u Torontu[2], kao i u Copps Coliseumu u Hamiltonu.[2] Domaćinstvo je prvobitno dodijeljeno Beogradu, Jugoslavija, ali nakon što su Ujedinjene nacije nametnule trgovinski embargo na balkansku zemlju, Toronto je uskočio kao zamjena za domaćina 1992.

Prvenstvo su osvojile Sjedinjene Američke Države – Dream Team II, koji je pobjedio Rusiju rezultatom 137–91 u finalu. Sjedinjene Države seu završile takmičenje sa perfektnim rezultatom 8–0 (8 pobjeda i 0 poraza). Bronzanu medalju je osvojila Hrvatska koja je pobjedila Grčku rezultatom 78–60 u utakmici za 3. mjesto.

Dvorane[uredi | uredi izvor]

Za prvenstvo su korištene tri dvorane:

Toronto Hamilton
SkyDome Maple Leaf Gardens Copps Coliseum
Kapacitet: 28.708 Kapacitet: 16.538 Kapacitet: 18.436
RogersCentre Toronto Sept1-05.jpg Maple Leaf Gardens, east side.JPG CoppsColiseumYorkBoulevard.JPG

Učesnici prvenstva[uredi | uredi izvor]

Na prvenstvu su učestvovale sljedeće nacije:

*  Sjeverna Koreja  se povuka sa prvenstva, a  Južna Koreja  ih je zamijenila.

Preliminarna runda[uredi | uredi izvor]

Kvalifikovani za grupe I i II druge runde
Kvalifikovani za grupe III i IV druge runde

Dvije najbolje ekipe iz svake gupe ostaju u utrci za medalje.

Grupa A[uredi | uredi izvor]

Ekipa OU P I + - KR BD
 Sjedinjene Američke Države 3 3 0 352 259 +93 6
 Kina 3 2 1 259 301 −42 5
 Španija 3 1 2 249 260 −11 4
 Brazil 3 0 3 242 275 −33 3
4 August
Kina   97–93  Brazil
4 August
Sjedinjene Američke Države   115–100  Španija
5 August
Brazil   67–73  Španija
5 August
Sjedinjene Američke Države   132–77  Kina
7 August
Španija   76–78  Kina
7 August
Sjedinjene Američke Države   105–82  Brazil

Grupa B[uredi | uredi izvor]

Ekipa OU P I + - KR BD
 Hrvatska 3 3 0 272 187 +85 6
 Australija 3 2 1 249 255 −6 5
 Kuba 3 1 2 244 257 −13 4
 Južna Koreja 3 0 3 217 283 −66 3
4 August
Hrvatska   85–65  Kuba
4 August
Australija   87–85  Južna Koreja
5 August
Hrvatska   104–53  Južna Koreja
5 August
Kuba   87–93  Australija
6 August
Kuba   92–79  Južna Koreja
6 August
Hrvatska   83–69  Australija

Grupa C[uredi | uredi izvor]

Ekipa OU P I + - KR BD
 Rusija 3 3 0 251 187 +64 6
 Kanada 3 2 1 240 198 +42 5
 Argentina 3 1 2 204 234 −30 4
 Angola 3 0 3 168 244 −76 3
4 August
Kanada   83–52  Angola
4 August
Rusija   84–64  Argentina
5 August
Kanada   91–73  Argentina
5 August
Rusija   94–57  Angola
6 August
Argentina   67–59  Angola
6 August
Rusija   73–66  Kanada

Grupa D[uredi | uredi izvor]

Ekipa OU P I + - KR BD Izjednačenost
 Grčka 3 2 1 201 183 +18 5 1–1; 1.02
 Portoriko 3 2 1 248 219 +29 5 1–1; 1.01
 Njemačka 3 2 1 217 198 +19 5 1–1; 0.98
 Egipat 3 0 3 183 249 −66 3
4 August
Portoriko   102–72  Egipat
4 August
Grčka   68–58  Njemačka
5 August
Grčka   69–53  Egipat
5 August
Portoriko   74–81  Njemačka
7 August
Portoriko   72–64  Grčka
7 August
Njemačka   78–56  Egipat

Druga runda[uredi | uredi izvor]

Kvalifikovani za završnicu
Kvalifikovani za razigravanje 5-8 mjesta
Kvalifikovani za razigravanje 9-12 mjesta
Kvalifikovani za razigravanje 13-16 mjesta

Dvoje njaboljih iz grupa I i II prolaze u završnicu.

Grupa I[uredi | uredi izvor]

Ekipa OU P I + - KR BD
 Sjedinjene Američke Države 3 3 0 375 251 +124 6
 Rusija 3 2 1 298 272 +26 5
 Australija 3 1 2 244 314 −70 4
 Portoriko 3 0 3 249 329 −80 3
8 August
Australija   94–81  Portoriko
9 August
Rusija   101–85  Portoriko
9 August
Sjedinjene Američke Države   130–74  Australija
10 August
Australija   76–103  Rusija
10 August
Portoriko   83–134  Sjedinjene Američke Države
12 August
Sjedinjene Američke Države   111–94  Rusija

Grupa II[uredi | uredi izvor]

Ekipa OU P I + - KR BD
 Hrvatska 3 3 0 278 189 +89 6
 Grčka 3 2 1 206 213 −7 5
 Kanada 3 1 2 222 224 −2 4
 Kina 3 0 3 192 272 −80 3
8 August
Hrvatska   105–73  Kina
8 August
Grčka   74–71  Kanada
10 August
Kanada   61–92  Hrvatska
10 August
Kina   61–77  Grčka
11 August
Kina   58–75  Kanada
12 August
Hrvatska   81–55  Grčka

Grupa III[uredi | uredi izvor]

Ekipa OU P I + - KR BD
 Španija 3 3 0 264 179 +85 6
 Argentina 3 2 1 266 221 +45 5
 Južna Koreja 3 1 2 229 284 −55 4
 Egipat 3 0 3 199 274 −75 3
8 August
Španija   98–57  Južna Koreja
8 August
Argentina   91–66  Egipat
9 August
Egipat   52–94  Španija
9 August
Južna Koreja   83–105  Argentina
11 August
Španija   72–70  Argentina
11 August
Južna Koreja   89–81  Egipat

Grupa IV[uredi | uredi izvor]

Ekipa OU P I + - KR BD Izjednačenost
 Njemačka 3 3 0 268 226 +42 6
 Brazil 3 1 2 236 251 −15 4 1–1; 1.03
 Kuba 3 1 2 225 239 −14 4 1–1; 0.99
 Angola 3 1 2 226 239 −13 4 1–1; 0.98
8 August
Kuba   76–82  Brazil
8 August
Njemačka   86–76  Angola
9 August
Angola   71–75  Kuba
9 August
Brazil   76–96  Njemačka
11 August
Kuba   74–86  Njemačka
11 August
Brazil   78–79  Angola

Razigravanje od 13. do 15. mjesta[uredi | uredi izvor]

  Polufinale Utakmica za 13. mjesto
             
  Južna Koreja 75  
  Angola 71  
 
      Južna Koreja 76
    Egipat 69
 
 
Utakmica 15. mjesto
  Egipat 69   Angola  67
  Kuba 54     Kuba  75

Polufinale[uredi | uredi izvor]

12 August
Južna Koreja   75–71  Angola
12 August
Kuba   54–69  Egipat

Doigravanje za 15. mjesto[uredi | uredi izvor]

13 August
Angola   67–75  Kuba

Doigravanje za 13. mjesto[uredi | uredi izvor]

13 August
Južna Koreja   76–69  Egipat

Razigravanje od 9. do 12. mjesta[uredi | uredi izvor]

  Polufinale Utakmica za 9. mjesto
             
  Španija 90  
  Brazil 85  
 
      Španija 65
    Argentina 74
 
 
Utakmica za 11. mjesto
  Argentina 85   Brazil  93
  Njemačka 71     Njemačka  71

Polufinale[uredi | uredi izvor]

12 August
Španija   90–85  Brazil
12 August
Njemačka   71–85  Argentina

Doigravanje za 11. mjesto[uredi | uredi izvor]

13 August
Brazil   93–71  Njemačka

Doigravanje za 9. mjesto[uredi | uredi izvor]

13 August
Španija   65–74  Argentina

Razigravanje od 5. do 8. mjesta[uredi | uredi izvor]

  Polufinale Utakmica za 5. mjesto
             
  Australija 95  
  Kina 57  
 
      Australija 96
    Portoriko 83
 
 
Utakmica za 7. mjesto
  Portoriko 85   Kina  76
  Kanada 72     Kanada  104

Polufinale[uredi | uredi izvor]

13 August
Australija   95–57  Kina
13 August
Kanada   82–85  Portoriko

Doigravanje za 7. mjesto[uredi | uredi izvor]

14 August
Kina   76–104  Kanada

Doigravanje za 5. mjesto[uredi | uredi izvor]

14 August
Australija   96–83  Portoriko

Završnica[uredi | uredi izvor]

  Polufinale Finale
             
  Rusija 66  
  Hrvatska 64  
 
      Rusija 91
    Sjedinjene Američke Države 137
 
 
Utakmica za 3. mjesto
  Grčka 58   Hrvatska  78
  Sjedinjene Američke Države 97     Grčka  60

Polufinale[uredi | uredi izvor]

13 August
Sjedinjene Američke Države   97–58  Grčka
13 August
Hrvatska   64–66  Rusija

Doigravanje za 3. mjesto[uredi | uredi izvor]

14 August
Grčka   60–78  Hrvatska

Finale[uredi | uredi izvor]

14 August
Sjedinjene Američke Države   137–91  Rusija

Nagrade[uredi | uredi izvor]

 Pobjednici Svjetskog prvenstva u košarci 1994. 
 
Sjedinjene Američke Države
Treća titula
MVP
Sjedinjene Američke Države Shaquille O'Neal

Najbolja ekipa prvenstva[uredi | uredi izvor]

Najbolji strijelci (ppu)[uredi | uredi izvor]

  1. Australija Andrew Gaze 23.8
  2. Hrvatska Dino Rađa 22.3
  3. Brazil Oscar Schmidt 19.4
  4. Hrvatska Arijan Komazec 19.3
  5. Južna Koreja Hur Jae 19.3
  6. Južna Koreja Moon Kyung-Eun 19
  7. Kuba Richard Matienzo 18.8
  8. Sjedinjene Američke Države Shaquille O'Neal 18
  9. Argentina Marcelo Nicola 17.7
  10. Sjedinjene Američke Države Reggie Miller 17.1

Konačni poredak[uredi | uredi izvor]

# Ekipa Rezultat
1  Sjedinjene Američke Države 8–0
2  Rusija 6–2
3  Hrvatska 7–1
4  Grčka 4–4
5  Australija 5–3
6  Portoriko 3–5
7  Kanada 4–4
8  Kina 2–6
9  Argentina 5–3
10  Španija 5–3
11  Brazil 2–6
12  Njemačka 5–3
13  Južna Koreja 3–5
14  Egipat 1–7
15  Kuba 3–5
16  Angola 1–7

Reference[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]