Idi na sadržaj

Terence Atherton

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Terence Atherton
Tito (u sredini) i Atherton (desno)
SmrtČelebići (BiH)
ČinMajor
RatoviDrugi svjetski rat
VojskaBritanska vojska

Terence Atherton (fon. "Terens Aterton") je bio britanski major koji je radio za britansku obavještajnu službu SOE (Special Operations Executive). Bio je učesnik obavještajne grupe "Hydra" koja je, zajedno sa grupama "Disclaim" i "Henna", imala zadatak da razvije špijunsku mrežu na Balkanu tokom Drugog svjetskog rata. Poginuo je sa članovima svoje misije pod nerazjašnjenim okolnostima.

Biografija

[uredi | uredi izvor]

Atterton je živio od 1931-1941 u Jugoslaviji na više lokacija (Beograd, Sarajevo, Novi Sad, Zagreb, Dubrovnik). Tu je obavljao dužnost dopisnika britanskog lista Daily Mail i bio glavni urednik "South Slav Herald". Govorio je srpski jezik.[1] U saradnji sa izbjegličkom jugoslovenskom vladom u Londonu britanski SOE šalje tri grupe na Balkan. U trećoj grupi "Hydra" učestvovao je Atherton. Sa njim misiji su bili i kapetan jugoslavenske vojske (izbjeglička vlada) Radoje Nedeljković i telegrafista Patrick O'Donovann. Misija se iskrcava podmornicom 5. februara 1942 na jadransku obalu (Crna Gora) gdje ih prihvataju partizani koji ih šalju do Štaba bataljona "Jovan Tomašević" i Štaba Lovćenskog narodno-oslobodilačkog pokreta (NOP). Odatle se prebacuju do Glavnog NOP Štaba za Crnu Goru.[2] 15 marta misija se susreće s Mošom Pijadom.[1] Josip Broz Tito izdaje naređenje da se misija uputi u Vrhovni štab kod Foče. Misija stiže 19. marta do Vrhovnog štaba. Tu je Atherton objelodanio zadatak da se omogući sporazum između Tita i Draže Mihajlovića.[3] Tu ostaje do 14/15. aprila 1942 gdje ge je u više navrata Tito pokušao uvjeriti da Dražini četnici sarađuju sa Silama osovine.[4] 14. aprila napuštaju Foču. Postoje indicije da su 21/22. aprila 1942 Atherton i O'Donovan ubijeni i opljačkani (nosili su sa sobom milion lira i 2.000 zlatnih funti) kod Čelebića.[5]

Literatura

[uredi | uredi izvor]

Odić, Slavko; Komarica, Slavko. Partizanska obavještajna služba 1941-1942 knjiga 3 (PDF). 3. Zagreb: Centar za informacije i publicitet. Arhivirano s originala (PDF), 13. 7. 2019. Pristupljeno 11. 9. 2019.CS1 održavanje: ref=harv (link)

Adaptacija

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ a b (Odić, Komarica i str. 121)
  2. ^ (Odić, Komarica i str. 119)
  3. ^ (Odić, Komarica i str. 123)
  4. ^ (Odić, Komarica i str. 127)
  5. ^ (Odić, Komarica i str. 132)
  6. ^ "Misija majora Atertona". IMDb. Pristupljeno 11. 9. 2019.