Idi na sadržaj

Albert II, knez Monaka

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Albert II
Knez Monaka
Vladavinaod 6. aprila 2005.
PrethodnikRainier III
Presumirani nasljednikCaroline, princeza od Hanovera
SupružnikCharlene Wittstock
Djecavanbračna:
Jazmin Grace Grimaldi
Alexandre Grimaldi
Gabrijela od Monaka
Jakov od Monaka
DinastijaPolignac-Grimaldi
OtacRainier III, knez Monaka
MajkaGrace Kelly
Rođenje (1958-03-14) 14. mart 1958 (66 godina)

Albert II (punim izvornim imenom Albert Alexandre Louis Pierre; rođen 14. marta 1958) trenutni je monegaški monarh i glava porodice Grimaldi.

Djetinjstvo i obrazovanje

[uredi | uredi izvor]

Rođen je kao prvi sin kneza Rainiera III i glumice Grace Kelly. Knez ima jednu stariju sestru, princezu Caroline, i jednu mlađu sestru, princezu Stéphanie. Kao jedini sin kneževskog para, od rođenja do nasljeđivanja monegaškog trona nosio je titulu nasljednog kneza od Monaka.

Završio je Srednju školu Albert I i zatim se upisao na koledž Amherst u Massachusettsu, gdje je studirao političke nauke, ekonomiju, muziku i englesku književnost. U mladosti je bio uspješan sportist; učestvovao je na svim Zimskim olimpijskim igrama od 1988. do 2002.

Namjesništvo

[uredi | uredi izvor]

Dana 7. marta 2005. Albertov otac primljen je u bolnicu i ubrzo smješten na intenzivnu njegu. Dana 31. marta monegaška palača objavila je da će Albert, nasljedni knez od Monaka, preuzeti dužnosti regenta i obavljati suverenske dužnosti koje njegov otac više nije bio u mogućnosti ispunjavati.

Kako se zdravlje ostarjelog kneza sve više pogoršavalo, pitanje Albertovog zakonskog potomstva je postajala javna i politička briga. Statut Monaka davao je pravo na tron samo zakonskim potomcima prethodnog kneza – Rainierova sestra je tako izgubila pravo na nasljedstvo čim je njen brat preuzeo tron.[1] Ako bi tron naslijedio Albert i umro bez zakonskog potomstva, prema tom zakonu izumrla bi dinastija Grimaldi i Monako bi prestao biti nezavisna kneževina – postao bi francuski protektorat. Statut jest, međutim, dozvoljavao knezu da usvoji nasljednika, ali tek nakon što knez navrši 50, a usvojenik 21 godinu. Ovaj zakon ukinut je 2. aprila 2005. i donesen je Kneževski zakon 1.249, koji omogućava braći i sestrama kneza da ga naslijede ako on nema djece, po pravilu primogeniture, s tim da braća imaju prednost nad sestrama.[1] U oktobru 2005. ovaj zakon postao je važeći, kada ga je priznala Francuska. Novi zakon vratio je Albertove sestre i njihove potomke u nasljedni niz, ali je onemogućio Albertu da usvoji nasljednika.

Vladavina

[uredi | uredi izvor]

Albertovo regentstvo trajalo je jedva sedmicu; Rainier III umro je 6. aprila 2005. i 47-godišnji Albert postao je knez Monaka. Nakon tri mjeseca tradicionalnog perioda tugovanja za umrlim monarhom, 12. jula Albert je proglašen monarhom, a Albertova vladavina službeno je počela nakon mise održane u Katedrali svetog Nikole. Dana 19. novembra 2005. Albert je formalno ustoličen u ceremoniji kojoj su prisustvovale njegove sestre, tetka Antoinette i sestrići, zajedno sa nekoliko članova šire rodbine i stranih kraljevskih poslanika.

Pitanje braka i nasljednika

[uredi | uredi izvor]

Iako je privlačio mnogo pažnje svojim vezama s poznatim glumicama i modelima, njegovo dugogodišnje odbijanje da se ne ženi dovelo je do sumnji da je homoseksualac. Knez je te navode demantovao i priznao očinstvo dvoje vanbračne djece, nakon što su njihove majke to uspješno zatražile sudskim putem.

Dana 23. juna 2010, nakon četiri godine veze s južnoafričkom plivačicom Charlene Wittstock, knez je objavio njihove zaruke. Vjenčali su se 1. jula 2011, a 10. decembra 2014. dobili su blizance Gabrijelu i Jakova,[2] koji je automatski postao prestolonasljednik.

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ a b Statut Monaka
  2. ^ "Monaco's Princess Charlene, Prince Albert, welcome twin girl and boy" (jezik: engleski). 10. 12. 2014.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]