Red Army
Ovaj članak ili neki od njegovih odlomaka nije dovoljno potkrijepljen izvorima (literatura, veb-sajtovi ili drugi izvori). |
Moguće je da članak ne poštuje standarde Wikipedije na bosanskom jeziku. |
Ovaj članak zahtijeva čišćenje. |
Ovom članku ili dijelu članka nedostaju interni linkovi. |
Red Army Mostar ili pod punim nazivom Udruženje građana "Klub navijača Red Army Mostar", organizirana je navijačka grupa navijača Fudbalskog kluba Velež iz Mostara. Ova navijačka grupa prvi put se organizirano javlja 1981. pod nazivom Crveni šejtani (da bi uskoro nakon toga promijenila ime u Red Army). Red Army je prva navijačka grupa u Jugoslaviji koja je službeno registrovala svoje postojanje kao udruženje građana 1991. godine. Moto grupe je Mostar u srcu, Velež do groba! a slogan Prestati nećemo nikada. Red Army se danas nalazi na istočnoj tribini (Red Army tribini) stadiona "Rođeni".
Historija
[uredi | uredi izvor]Fudbalski klub Velež je od svog nastanka 1922. godine, imao svoje vjerne navijače. Prva organizovana navijačka grupa nastala je 1981. godine pod imenom Crveni šejtani. Povod za njeno osnivanje bilo je učestvovanje i pobjeda Veleža u Kupu Maršala Tita protiv sarajevskog Željezničara. Za tifoze Veleža prelomna godina bila je 1986. Povod je bio, finale Kupa, ovog puta sa zagrebačkim Dinamom. U Beograd je stiglo desetak hiljada Mostaraca.
Poslije tog finala odlučeno je da grupa ponese naziv Red Army. U okviru Red Army-a djelovao je priličan broj malih grupa, a najbitnije među njima su bile: Zealots, Eagles, Chicago, Furia i Carina.
Čvrsto jezgro Crvene armije sastojalo se od stotinjak ljudi, a računajući na sve, bilo je oko 1000 stalnih članova. Svoju podgrupu Red Army su imali i u Sarajevu (Red Platoon - Crveni Vod), a u početku je bilo navijača koji su dolazili iz Konjica, Čapljine, Travnika, Doboja, Tuzle, Dubrovnika. Kasnije se sve svelo uglavnom na Mostar. Red Army su oduvijek najveće rivalstvo imali sa splitskom Torcidom. U sezoni ’86 iz Mostara, na prvenstvenu utakmicu u Split otišlo 8000 Veležovih navijača.
U istoj sezoni, u Mostaru, demolirano je 40-tak splitskih auta. Jedan od prvih incidenata na stadionima, koji je u medijima dobio veliki publicitet nazivan Jugo-Hejselom, vezan je za Red Army i dogodio se 1987. godine u Tuzli, na utakmici FK Sloboda - FK Velež u zadnjem kolu. Veležu je pobjeda trebala za Slobodi za opstanak u prvoj ligi. 3-4000 pripadnika Red Army je otišlo u Tuzlu.
Kada je na utakmici Velež poveo, sudija je dosudio dva penala za FK Slobodu i ona je povela sa 2:1. Tada su navijači Veleža počeli gađati pomoćnog sudiju, a uprava Slobode je pozvala policiju. Počeli su preskakati ogradu i udarati. Stadion u Tuzli je imao vrlo usku kapiju. Tri hiljade navijača je tada krenulo kroz nju. Počela je opšta tuča i Red Army su bili izbačeni sa stadiona. Veležovi huligani su tada rušili sve pred sobom. Razvalili su robnu kuću i usput sve lomili, a stradali su i obični građani. Bilo je puno povrijeđenih. Ovi događaji imali su i dugoročne posljedice na uspon i kvalitet Red Army.
Svoju renesansu Red Army doživljava u sezoni 1998/1999. Napravljeno je mnoštvo novih transparenata, većih i manjih zastava, izrađene su nove majice i šalovi, te izgrađena tribina za Red Army. Prateći Velež, Red Army su obišli sve prvoligaške i premijerligaške stadione u BiH.
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- KN Red Army Mostar Arhivirano 10. 8. 2008. na Wayback Machine
- UG Mostarski Rođeni Arhivirano 16. 1. 2020. na Wayback Machine
- Rođeni.com Arhivirano 28. 1. 2012. na Wayback Machine
- FK Velež Mostar