Idi na sadržaj

Nogomet u Bosni i Hercegovini

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Nogomet ili fudbal jedan je od najpopularnijih sportova u Bosni i Hercegovini, u kojoj se igra više od 100 godina. Prvi nogometni klub HŠK Zrinjski Mostar osnovan je 1905.

Historija

[uredi | uredi izvor]

Dana 11. maja 1903. prva lopta donesena je u Mostar iz Budimpešte. Donio ju je Bernard Lajhner. Prvi nogometni klubovi u Bosni i Hercegovini bili su "Đački športski klub" iz Mostara i Srednjoškolski športski klub "Osman" iz Sarajeva. Već 1908. klubovi su osnovani u svim većim gradovima – Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Banjoj Luci, Zenici, Bihaću – i prva takmičenja su otpočela. Prvi nogometni savezi formirani su za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, ali su bili uglavnom lokalnog karaktera. Državni Nogometni savez formiran je poslije Drugog svjetskog rata i bio je u sastavu Nogometnog saveza tadašnje SFRJ u čijoj strukturi je učestvovalo oko 900 klubova.

Bosanskohercegovački šampioni u prijašnjim ligama

[uredi | uredi izvor]

Najbolji klubovi iz BiH igrali su u Prvoj saveznoj ligi SFRJ i nekoliko puta bili šampioni:

Bosanskohercegovački klubovi u prijašnjim kupovima

[uredi | uredi izvor]

Mnogi klubovi iz Bosne i Hercegovine učestvovali su u najmasovnijem nogometnom takmičenju bivše Jugoslavije. Najviše uspjeha ostvarili su Velež iz Mostara i Borac iz Banje Luke, koji su i osvajači Kupa Jugoslavije:

Uspjesi bosanskohercegovačkih timova na međunarodnoj sceni

[uredi | uredi izvor]

Najveći uspjesi klubova jesu sljedeći:

U Kupu UEFA s manje uspjeha nastupali su i Sarajevo i Sloboda.

Čelik je dvije godine zaredom osvojio Srednjoevropski kup (Mitropa kup), 1971. i 1972. Isti kup osvojili su po jednom Iskra iz Bugojna (1985) i Borac (1992).


Struktura bh. nogometnih liga

[uredi | uredi izvor]
Nivo 2002/03. - do danas
I Premijer liga
II 1. liga FBiH 1. liga RS
III 2. liga FBiH 2. liga RS
IV 1. Kantonalna liga Treća (regionalna) liga RS
V 2. Kantonalna liga Međuopštinska liga 1. Liga Brčko Distrikta
VI Međuopštinske i opštinske lige Međuopštinske i opštinske lige 2. Liga Brčko Distrikta

Premijer Liga Bosne i Hercegovine

[uredi | uredi izvor]

Najjača liga u Bosni i Hercegovini danas se zove Premijer liga Bosne i Hercegovine koja se sastoji od 12 klubova. Premijer ligu organizira nogometni savez Bosne i Hercegovine.

Nogometni kupovi u Bosni i Hercegovini

[uredi | uredi izvor]

Kup BiH je najvažniji nogometni kup u BiH. Igra se pod organizacijom Nogometnog saveza BiH. Održava se svake godine od 1994. i šansu za takmičenje kroz kvalifikacije i predtakmičenja imaju svi klubovi sa područja BiH.

Kup RS je kup takmičenje koje se održava na teritoriji Republike Srpske u organizaciji Nogometnog saveza Republike Srpske. Iako osvajanje kupa nema težinu van granica BiH klubovi iz RS igraju često sa najboljim igračima na putu do titule.

Kup FBiH je kup takmičenje koje se održava na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine u organizaciji Nogometnog saveza Federacije BiH. Takmičenje služi samo kao pretkolo za Kup Bosne i Hercegovine. Kao predtakmičenje za kup FBiH igraju se kupovi kantonalnih nogometnih saveza.

Super kup BiH je takmičenje u kojem su učestvovali prvak BiH i osvajač kupa BiH. Danas se super kup više ne igra, a zadnja utakmica odigrana je pred sezonu 2000/01.

Utakmice bh. timova u evropskim kupovima

[uredi | uredi izvor]

U evropskim kupovima bh. timovi su zabilježili sljedeće uspjehe:

FK "Željezničar"

[uredi | uredi izvor]

FK "Sarajevo"

[uredi | uredi izvor]

Treba dodati utakmice sa:Rangers(Andora) i ukupni rezultat od 5-0.Nakon prolaza Andorana u prvom pretkolu Kupa UEFA, sastao se sa Rapidom iz Bukurešta i izgubio ukupnim rezultatom 2-1.Na Koševu je bilo 1-0 za Sarajevo, a u revanšu 2-0 za Rumune. Godinu dana kasnije,Sarajevo u prvom pretkolu Lige evropskih prvaka igra sa Masrsaxlokom sa Malte i prolazi maltešku ekipu ukupnim rezultatom 9-1.U drugom pretkolu,susreće se sa Genkom,kojeg također izbacuje zahvaljujući pobjedi u Belgiji od 2-1.Na Koševu je bilo 1-0 za Belgijance,ali je Sarajevo prošlo dalje.Dalje od trećeg pretkola se nije moglo.Izvučen je slavni i veliki Dynamo Kyiv,koji izbacuje Sarajevo ukupnim rezultatom 4-0.Nakon ispadnja u trećem pretkolu Lige prvaka,Sarajevo je veoma slabo odigralo u Prvom kolu Kupa UEFA gdje se sastalo sa švicarskim Baselom.Na stadionu Asim Ferhatović Hase bilo je 1-2,a u revanšu cak 6-0 za Švicarce.

FK "Velež"

[uredi | uredi izvor]

FK Velež iz Mostara je treći tim po nastupima u Evropi sa 28 utakmica. Na stadionu "Pod Bijelim Brijegom" 1974. godine su pale ekipe poput bečkog "Rapida" (2:1) i engleskog "Derby County-a"(ukupno 5:4, 1:3 i 4:1). U sjećanju navijačima Veleža ostat će i utakmica iz 1987. godine, kada je "pod Bijelim Brijegom" gostovala "Borusija" iz Dortmunda, koja je porazila "Velež" 3:2 ukupnim rezultatom (U Mostaru je bilo 2-1 za Velež).

U sezoni 2005/2006 "Sarajevo" i "Željo" su izborili učešče u UEFA Kupu, ali neizdavanjem Uefine licence, umjesto njih su se takmičili, NK "Široki Brijeg", koji je u 1. kolu poražen od švicarskog "Bazela" 6:0 i "Žepče" koje nije izborilo kvalifikaciju protiv makedonskog "Baskhimia". "Zrinjski" iz Mostara je doživio težak poraz protiv luksemburškog "Dudelanža", Mostarci su poraženi na svom terenu rezultatom 4:0.

Bosanskohercegovački timovi u bivšoj Jugoslaviji

[uredi | uredi izvor]

Prva savezna liga Jugoslavije

Najviše utakmica u prvoj saveznoj ligi od bh. ekipa ima Sarajevo, koji se redovno takmičio u najjačoj ligi bivše Jugoslavije. "Sarajevo" je 2 puta bio šampion bivše Jugoslavije i to 1966./1967. godine i 1984./1985. godine. 1965. i 1980. godine FK "Sarajevo" je bio vicešampion veoma jake jugoslavenske lige, u kojoj je dominirala "velika četvorka" odnosno Partizan Beograd, Crvena Zvezda Beograd, Hajduk Split i Dinamo Zagreb.

Drugi sarajevski klub Željezničar također se takmičio u dosta sezona u prvoj ligi, ali sa manje uspjeha nego "Sarajevo". Naime "Željo" je samo jedanput osvojio šampionat Jugoslavije i to 1971./1972.godine. 1970./1971.godine "Željezničar" je bio vicešampion države.

Velež je 1973., 1974. i 1987. godine bio vicešampion Jugoslavije.

Sloboda je ušla u Prvu saveznu ligu Jugoslavije 1969 i od tada pa do raspada SFRJ nije ispadala iz lige. 1978. godine osvojili su treće mjesto i izborili učešće u Kupu Uefa-e. Čelik, Borac i Iskra su u nekoliko navrata igrali u prvoj saveznoj ligi, ali se tu nikad nisu duže zadržali.

Kup Jugoslavije

1981. i 1986. godine Velež je bio osvajač kupa i to 1981. godine protiv Željezničara 3:2, a 1986. godine protiv Dinama iz Zagreba 3-1. Sarajevo je 1967. godine bilo finalista kupa, izgubivši 2:1 od Hajduka. Isto se dogodilio i 1983. godine, samo ovaj put Sarajlije su poražene od Dinama 3:2. Zadnji pobjednik kupa Jugoslavije iz Bosne i Hercegovine je bio tadšnjia drugoligaš FK "Borac" Banja Luka, 1988. godine pobjedivši Crvenu Zvezdu 1:0 u Beogradu što je bilo i jedini put da je tim iz niže lige pobjedio u tom kupu.

Velikani bosanskohercegovačkog nogometa

[uredi | uredi izvor]

Neki od najboljih bh. nogometaša kroz historiju: Asim Ferhatović, Ivica Osim, Josip Katalinski, Safet Sušić, Refik Šabanadžović, Mirsad Fazlagić, Džemal Hadžiabdić, Vahid Halilhodžić, Enver Marić, Duško Bajević, Franjo Vladić, Boro Primorac, Mehmed Baždarević, Faruk Hadžibegić, Blaž Slišković, Vahidin Musemić, Fahrudin Omerović, Semir Tuce, Meho Kodro, Sergej Barbarez, Dževad Šećerbegović, Slobodan Janjuš, Muhamed Konjić, Radmilo Mihajlović, Mirsad Hibić, Hasan Salihamidžić, Elvir Bolić, Elvir Baljić, Nikola Nikić, Tomislav Piplica, Asmir Begović, Miralem Pjanić, Edin Džeko i mnogi drugi.

Safet Sušić je zvanično izabran za najboljeg BiH nogometaša u posljednih 50 godina na ceremoniji povodom 100 godina FIFA-e i 50 godina UEFA-e, prema glasovima istaknutih nogometnih radnika. Isto je izabran kao najbolji nogometaš ikada kluba Paris-Saint-Germain.

Također pogledajte

[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]