Interna medicina
Interna medicina je grana medicine koja se bavi problemima i bolestima unutrašnjih organa. Ljekari specijalisti za internu medicinu zovu se internisti. Oni su naročito vješti u liječenju pacijenata koji imaju nediferencirane probleme ili probleme s višesistemskom bolešću. Oni se brinu o hospitaliziranim pacijentima, kao i o onima u ambulanti i mogu igrati važnu ulogu u podučvanju ili istraživanjima.
Pošto su pacijenti koji pate od bolesti unutrašnjih organa često ozbiljno bolesni li zahtijevaju složena istraživanja, dobar dio svog posla internisti obavljaju u bolnicama. Oni često imaju interes za bolesti koje pogađaju pojedine organe ili siteme organa.
Interna medicina također je specijalnost u okviru kliničke farmacije i veterine.
Historija
[uredi | uredi izvor]Historijski gledano, internisti su svoju praksu obavljali i na klinikama i u bolnicama, često u istom danu. Stiska s vremenom navela je mnoge od njih da odaberu jedno radno mjesto. Neki odabiru da rade samo u bolnici, a neki se opredjeljuju da rade isključivo u klinikama kao ljekari zaduženi za osnovnu njegu.[1]
Discipline
[uredi | uredi izvor]U okviru interne medicine postoji nekoliko disciplina:
Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ Larson, Eric B. (15. 5. 2001). "General Internal Medicine at the Crossroads of Prosperity and Despair: Caring for Patients with Chronic Diseases in an Aging Society". Annals of Internal Medicine. 134 (10): 997–1000. doi:10.7326/0003-4819-134-10-200105150-00013. PMID 11352700.
Nedovršeni članak Interna medicina koji govori o medicini treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.