Razlika između verzija stranice "Pristupanje Albanije Evropskoj uniji"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
mNo edit summary
oznake: vraćeno vizualno uređivanje mobilno uređivanje mobilno veb-uređivanje
Odbijena posljednja izmjena teksta korisnika Veljko Stanojković i vraćeno na izmjenu 3348097 korisnika AnToni: Ovo je Wikipedija na bosanskom jeziku. Ne upotrebljava se ekavica.
oznaka: ručno vraćanje
Red 2: Red 2:
'''Ulazak Albanije u Evropsku uniju''' proces je pristupanja [[Albanija|Albanije]] [[Evropska unija|Evropskoj uniji]]. Od 2014. godine zemlja je i službeni kandidat za pristupanje.
'''Ulazak Albanije u Evropsku uniju''' proces je pristupanja [[Albanija|Albanije]] [[Evropska unija|Evropskoj uniji]]. Od 2014. godine zemlja je i službeni kandidat za pristupanje.


== Istorija procesa ==
== Historija procesa ==
Albanija je podnela zahtev za članstvo u Evropskoj uniji 28. aprila 2009. [[Vijeće Evropske unije|Veće Evropske unije]] 6. novembra 2009. poslalo je [[Evropska komisija|Evropskoj komisiji]] relevantnu dokumentaciju pozivajući da predloži mišljenje o njoj. 16. decembra iste godine [[Evropska komisija|Evropska komisija]] poslala je upitnik [[Vlada Albanije|Vladi Albanije]], a odgovori su dostavljeni 14. aprila 2010. Dana 8. novembra 2010. godine Veće je odobrilo ukidanje viznog režima u [[Šengenski sporazum|Šengenskom prostoru]] za albanske državljane, a odluka se primenjuje počevši od 15. decembra. 10. oktobra 2012. Evropska komisija preporučila je Albaniji da dobije ''status kandidata'' čim sprovede neke temeljne reforme.
Albanija je podnijela zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji 28. aprila 2009. [[Vijeće Evropske unije]] 6. novembra 2009. poslalo je [[Evropska komisija|Evropskoj komisiji]] relevantnu dokumentaciju pozivajući da predloži mišljenje o njoj. 16. decembra iste godine [[Evropska komisija|Evropska komisija]] poslala je upitnik [[Vlada Albanije|Vladi Albanije]], a odgovori su dostavljeni 14. aprila 2010. Dana 8. novembra 2010. godine Vijeće je odobrilo ukidanje viznog režima u [[Šengenski sporazum|Šengenskom prostoru]] za albanske državljane a odluka se primjenjuje počevši od 15. decembra. 10. oktobra 2012. Evropska komisija preporučila je Albaniji da dobije ''status kandidata'' čim provede neke temeljne reforme.


U martu 2015, tokom petog ''sastanka dijaloga na visokom nivou'', poverenik za proširenje [[Johannes Hahn]] naglasio je albanskim vlastima da pre pregovora mogu započeti određivanje datuma za pristupanje. Vlada mora ponovo otvoriti dijalog zajedno sa opozicijom o provedbi značajnih reformi u svih pet prethodno identificiranih kritičnih područja, a to su javna uprava, pravna organizacija i državna služba (''vladavina zakona''), [[korupcija]], organizirani kriminal, temeljna prava. Ovaj službeni stav u celosti je predstavio [[Evropski parlament]] u aprilu 2015. putem rezolucije kao komentara na predstavljanje izveštaja Komisije o napretku [[Albanija|Albanije]] u 2014. godini od strane [[Evropska komisija|Komisije]].
U martu 2015, tokom petog ''sastanka dijaloga na visokom nivou'', povjerenik za proširenje [[Johannes Hahn]] naglasio je albanskim vlastima da prije pregovora mogu započeti određivanje datuma za pristupanje. Vlada mora ponovo otvoriti dijalog zajedno sa opozicijom o provedbi značajnih reformi u svih pet prethodno identificiranih kritičnih područja, a to su javna uprava, pravna organizacija i državna služba (''vladavina zakona''), [[korupcija]], organizirani kriminal, temeljna prava. Ovaj službeni stav u cijelosti je predstavio [[Evropski parlament]] u aprilu 2015. putem rezolucije kao komentara na predstavljanje izvještaja Komisije o napretku [[Albanija|Albanije]] u 2014. godini od strane [[Evropska komisija|Komisije]].


Osnovni korak ka otvaranju pristupnih pregovora bilo je jednoglasno odobravanje Skupštine ustavne reforme pravosudnog sistema održanog 21.juna 2016, koju su politički čelnici [[Evropska unija|Evropske unije]] smatrali neophodnom za borbu protiv korupcije koja je zastupljena u zemlji.
Osnovni korak ka otvaranju pristupnih pregovora bilo je jednoglasno odobravanje Skupštine ustavne reforme pravosudnog sistema održanog 21.juna 2016, koju su politički čelnici [[Evropska unija|Evropske unije]] smatrali neophodnom za borbu protiv korupcije koja je zastupljena u zemlji.


U aprilu 2018. godine, visoki predstavnik Evropske unije i poverenik za proširenje objavljuju svoje pozitivno mišljenje o otvaranju pregovora o pristupanju, s obzirom na ostvareni napredak. U junu iste godine čelnici 28 zemalja članica odobrili su sporazum o početku pregovora o pristupanju od juna 2019.
U aprilu 2018. godine, visoki predstavnik Evropske unije i povjerenik za proširenje objavljuju svoje pozitivno mišljenje o otvaranju pregovora o pristupanju, s obzirom na ostvareni napredak. U junu iste godine čelnici 28 zemalja članica odobrili su sporazum o početku pregovora o pristupanju od juna 2019.


29. maja 2019. godine, visoki predstavnik i poverenik za proširenje ponovili su svoje pozitivno mišljenje prilikom otvaranja pregovora o pristupanju, s obzirom na ostvareni napredak, posebno u pogledu ''korenite reforme pravosudnog sistema''. Međutim, iako su i [[Sjeverna Makedonija|Severna Makedonija]] i [[Albanija]] ispunile svoja obećanja, [[Evropsko vijeće|Evropsko veće]] nije uputilo zeleno svetlo za pregovore o pristupanju. Severna Makedonija je u povoljnijem položaju u odnosu na [[Albanija|Albaniju]]. Obećana potvrda pregovora o pristupanju trebala je da se desi tokom [[Oktobar|oktobra]] 2019. iako 18. oktobra čelnici zemalja članica Evropske unije nisu se suglasili oko predloga da se otpočnu pristupni pregovori sa Severnom Makedonijom i Albanijom i nakon duge i burne rasprave održane protekle noći nisu usvojili nikakve zaključke o proširenju.[[Evropska komisija]] potvrdila je da su [[Sjeverna Makedonija|Severna Makedonija]] i [[Albanija]] ispunile uslove za otvaranje pristupnih pregovora o članstvu u EU. To je pozitivan znak uoči konačne odluke Veća za opšte poslove koje je zasedalo 24. marta 2020.
29. maja 2019. godine, visoki predstavnik i povjerenik za proširenje ponovili su svoje pozitivno mišljenje prilikom otvaranja pregovora o pristupanju, s obzirom na ostvareni napredak, posebno u pogledu ''korjenite reforme pravosudnog sistema''. Međutim, iako su i [[Sjeverna Makedonija]] i [[Albanija]] ispunile svoja obećanja, [[Evropsko vijeće]] nije uputilo zeleno svjetlo za pregovore o pristupanju. Sjeverna Makedonija je u povoljnijem položaju u odnosu na [[Albanija|Albaniju]]. Obećana potvrda pregovora o pristupanju trebala se desiti tokom [[Oktobar|oktobra]] 2019. iako 18. oktobra čelnici zemalja članica Evropske unije nisu se suglasili oko prijedloga da se otpočnu pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom i nakon duge i burne rasprave održane protekle noći nisu usvojili nikakve zaključke o proširenju.[[Evropska komisija]] potvrdila je da su [[Sjeverna Makedonija]] i [[Albanija]] ispunile uslove za otvaranje pristupnih pregovora o članstvu u EU. To je pozitivan znak uoči konačne odluke Vijeća za opće poslove koje će zasjedati 24. marta 2020.


== Značajniji datumi ==
== Značajniji datumi ==

Verzija na dan 1 oktobar 2021 u 23:20

Mapa Albanije i Evropske unije

Ulazak Albanije u Evropsku uniju proces je pristupanja Albanije Evropskoj uniji. Od 2014. godine zemlja je i službeni kandidat za pristupanje.

Historija procesa

Albanija je podnijela zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji 28. aprila 2009. Vijeće Evropske unije 6. novembra 2009. poslalo je Evropskoj komisiji relevantnu dokumentaciju pozivajući da predloži mišljenje o njoj. 16. decembra iste godine Evropska komisija poslala je upitnik Vladi Albanije, a odgovori su dostavljeni 14. aprila 2010. Dana 8. novembra 2010. godine Vijeće je odobrilo ukidanje viznog režima u Šengenskom prostoru za albanske državljane a odluka se primjenjuje počevši od 15. decembra. 10. oktobra 2012. Evropska komisija preporučila je Albaniji da dobije status kandidata čim provede neke temeljne reforme.

U martu 2015, tokom petog sastanka dijaloga na visokom nivou, povjerenik za proširenje Johannes Hahn naglasio je albanskim vlastima da prije pregovora mogu započeti određivanje datuma za pristupanje. Vlada mora ponovo otvoriti dijalog zajedno sa opozicijom o provedbi značajnih reformi u svih pet prethodno identificiranih kritičnih područja, a to su javna uprava, pravna organizacija i državna služba (vladavina zakona), korupcija, organizirani kriminal, temeljna prava. Ovaj službeni stav u cijelosti je predstavio Evropski parlament u aprilu 2015. putem rezolucije kao komentara na predstavljanje izvještaja Komisije o napretku Albanije u 2014. godini od strane Komisije.

Osnovni korak ka otvaranju pristupnih pregovora bilo je jednoglasno odobravanje Skupštine ustavne reforme pravosudnog sistema održanog 21.juna 2016, koju su politički čelnici Evropske unije smatrali neophodnom za borbu protiv korupcije koja je zastupljena u zemlji.

U aprilu 2018. godine, visoki predstavnik Evropske unije i povjerenik za proširenje objavljuju svoje pozitivno mišljenje o otvaranju pregovora o pristupanju, s obzirom na ostvareni napredak. U junu iste godine čelnici 28 zemalja članica odobrili su sporazum o početku pregovora o pristupanju od juna 2019.

29. maja 2019. godine, visoki predstavnik i povjerenik za proširenje ponovili su svoje pozitivno mišljenje prilikom otvaranja pregovora o pristupanju, s obzirom na ostvareni napredak, posebno u pogledu korjenite reforme pravosudnog sistema. Međutim, iako su i Sjeverna Makedonija i Albanija ispunile svoja obećanja, Evropsko vijeće nije uputilo zeleno svjetlo za pregovore o pristupanju. Sjeverna Makedonija je u povoljnijem položaju u odnosu na Albaniju. Obećana potvrda pregovora o pristupanju trebala se desiti tokom oktobra 2019. iako 18. oktobra čelnici zemalja članica Evropske unije nisu se suglasili oko prijedloga da se otpočnu pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom i nakon duge i burne rasprave održane protekle noći nisu usvojili nikakve zaključke o proširenju.Evropska komisija potvrdila je da su Sjeverna Makedonija i Albanija ispunile uslove za otvaranje pristupnih pregovora o članstvu u EU. To je pozitivan znak uoči konačne odluke Vijeća za opće poslove koje će zasjedati 24. marta 2020.

Značajniji datumi

Datum Događaj
12. juna 2006. Potpisan sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
28. aprila 2009. Albanija predaje formalni zahtjev za članstvo.
14. aprila 2010. Albanija predaje odgovore na Upitnik Evropske komisije.
9. novembra 2010. Evropska komisija odgovora na Upitnik s pozitivnim mišljenjem.
24. juna 2014. Albanija dobija službeni status kandidata.
9. novembra 2016. Evropska komisija predlaže početak pregovora.
24. marta 2020. Pregovori počinju

Također pogledajte