Halva

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Halva

Različite vrste halve
arapski (عربي) (halawa) حَلاوة
armenski (Հայերեն) հալվա
bugarski и ruski
(Български i Русский)
халва
česki
(Česky)
chalva
grčki (Ελληνικά) χαλβάς
hebrejski (עברית‎) (halvah) חלבה
hindi (हिंदी) हल्वा (halwaa)
kurdski (كوردی) helaw
makedonski (македонски) алва
malteški (Malti) helwa tat-Tork
fars (" Halva ")
urdu (اردو) حلوا (halwaa)
poljski (Polski) chałwa
rumunski (Română) halva
turski (Türkçe) helva
estonski (Eesti) halvaa
finski (Suomi) halva

Halva je slatko jelo, koje potiče sa Bliskog istoka. Halva, kao poslastica najviše je raširena po Bosni i okolnim zemljama na Balkanu, sjevernoj Africi te zemljama centralne Azije. U Bosni najčešće srećemo halvu od sezama[1] (tahan, arab. ‏طحينة‎, tahinia). Ova vrsta halve je također najpoznatija u Evropi i Americi. Prave ga i prodaju halvadžije u svojim halvadžinicama. Do 1908. u Sarajevu je postojala čaršija halvadžiluk.

Etimologija[uredi | uredi izvor]

Ime halva dolazi iz arapske riječi halva (arab. ‏حَلاو‎), što znači slatkiš.

Vrste halve[uredi | uredi izvor]

U Bosni najčešće srećemo halvu od sezama. Ova vrsta halve je također najpoznatija u Evropi i Americi. Druga poznatija vrsta halve je halva od klica žitarica koja se sreće u Iranu, Pakistanu i Indiji. Također srećemo halvu bez žitarica, od jaja i šećera na području Turske i Grčke. Na halvu se može staviti ulje ili puter kao umak.

Sastojci[uredi | uredi izvor]

To je slatko jelo od pšeničnog brašna, masti i meda ili od sezama, brašna, meda ili šećera. Postoje različite vrste: ćeten-halva, tahan-halva, kos-halva, itd.

  • Halva od susama sadrži sezam, tahan i šećer, glukozu ili med. Ponekad se dodaje kakao, pistacije, bademi, vanilija. Po konzistenciji je tvrda, suha i drobi se lahko. Sadrži dosta energije, kalcijuma, proteina, nezasićenih masnih kiselina, magnezijuma i željeza.
  • Halva od žitarica, uglavnom u srednjoj Aziji i Indiji, pravi se od klica žitarica, šećera i meda, te biljnog ulja ili putera. Često se dodaju hurme, grožđice ili drugo suho voće ili orasi. U Indiji umjesto žitarica ponekad dodaju mrkvu ili mung. U Grčkoj konzumiraju puno ove vrste halve i onda se često priprema u obliku torte, da bi bila svečanija.
  • Halva od suncokreta, nalazimo široko korištenu u zemljama bivšeg SSSR-a.

Reference[uredi | uredi izvor]

  1. ^ "TAHIN (pasta od susama)". Arhivirano s originala, 4. 3. 2016. Pristupljeno 8. 7. 2013.