Razlika između verzija stranice "Goran Ivandić"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Kategorija:Bijelo dugme dodata (uz pomoć HotCata)
dodao podatak, Amila sulejmanović Ključ bubnja Tama
Red 9: Red 9:


[[13. januar]]a [[1994]]. Ivandić je pao sa šestoga sprata zgrade u Beogradu i umro. Vjeruje se da je u pitanju [[samoubistvo]], iako Bebek u gore navedenom intervjuu tvrdi da ne vjeruje u to.
[[13. januar]]a [[1994]]. Ivandić je pao sa šestoga sprata zgrade u Beogradu i umro. Vjeruje se da je u pitanju [[samoubistvo]], iako Bebek u gore navedenom intervjuu tvrdi da ne vjeruje u to.

Trivija: Ipetova djevojka iz osamdesetih, [[Amila Sulejmanović]] objavila je 2018 autobiografsku knjigu [[Ključ bubnja Tama]] u kojoj je pisala o njihovoj vezi, kao i o nerasvijetljenim okolnostima Ipetoe smrti.<ref>{{Cite web|url=https://avaz.ba/showbiz/jet-set/477916/amila-sulejmanovic-iz-londona-za-avaz-dobila-sam-odgovore-o-smrti-ipeta-ivandica|title=Amila Sulejmanović iz Londona za "Avaz": Dobila sam odgovore o smrti Ipeta Ivandića|date=2019-04-20|website=Avaz.ba|language=bs-BA|access-date=2021-08-09}}</ref>


{{Bijelo dugme}}
{{Bijelo dugme}}

Verzija na dan 9 august 2021 u 16:31

Goran Ipe Ivandić (Vareš, 10. decembar 1955. - 13. januar 1994.) je bio bosanskohercegovački rock bubnjar poznat po svom radu sa Bijelim dugmetom.

Ivandić je rođen u Varešu, u srednjoj Bosni. Kao dječak se preselio u Sarajevo. Tokom osnovne škole pohađao je satove violine, ali se nakon završnog ispita više nije htio zamarati s time instrumentom pa je u svom prvom bendu svirao bubnjeve. U godinama prije Bijelog dugmeta, postao je poznat u Sarajevu po svojim bubnjarskim sposobnostima (zadnji bend u kojem je svirao prije nego je otišao u Bijelo dugme se zvao "Rock"), tako da ga je 1973. godine Goran Bregović pozvao u Bijelo dugme.

Sljedećih nekoliko godina je svirao u tom bendu, a kada je 1978. Bregović otišao u vojsku, Ipe i Lazo Ristovski su pokrenuli vlastiti projekt "Stižemo". S obzirom na početni uspjeh, oni napuštaju Bijelo dugme i u potpunosti se predaju novom projektu. No te iste godine je Ipe uhapšen zbog posjedovanja hašiša i osuđen na tri godine zatvora. Počeo je služiti kaznu 1981. godine, a pomilovan je dvije godine kasnije. Nakon što je oslobođen, ponovno se pridružio Bijelom dugmetu i svirao u bendu do 1989. kada se bend raspao.

Nejasno je gdje je živio nakon početka rata u Bosni i Hercegovini. Većina kaže da je živio u Beogradu, ali Željko Bebek u svom intervjuu govori da je živio u Beču.

13. januara 1994. Ivandić je pao sa šestoga sprata zgrade u Beogradu i umro. Vjeruje se da je u pitanju samoubistvo, iako Bebek u gore navedenom intervjuu tvrdi da ne vjeruje u to.

Trivija: Ipetova djevojka iz osamdesetih, Amila Sulejmanović objavila je 2018 autobiografsku knjigu Ključ bubnja Tama u kojoj je pisala o njihovoj vezi, kao i o nerasvijetljenim okolnostima Ipetoe smrti.[1]


Nedovršeni članak Goran Ivandić koji govori o biografijama treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.

  1. ^ "Amila Sulejmanović iz Londona za "Avaz": Dobila sam odgovore o smrti Ipeta Ivandića". Avaz.ba. 2019-04-20. Pristupljeno 2021-08-09.