Svjetsko prvenstvo u nogometu 2010.

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Svjetsko prvenstvo u nogometu 2010.
Detalji turnira
Domaćin Južnoafrička Republika
Datumi11. juni - 11. juli
Ekipe32 (iz 6 konfederacija)
Stadion(i)10 (u 9 gradova domaćina)
Konačne pozicije
Šampion  Španija (1. titula)
Viceprvak  Nizozemska
Treće mjesto  Njemačka
Četvrto mjesto Urugvaj
Statistika takmičenja
Odigrano utakmica64
Postignuto golova145 (2,27 po utakmici)
Posjećenost3.178.856 (49.670 po utakmici)
Najbolji strijelac/-ciNjemačka Thomas Müller
Španija David Villa
Nizozemska Wesley Sneijder
Urugvaj Diego Forlán
(Svi po 5 golova)
Najbolji igračUrugvaj Diego Forlán
Najbolji mladi nogometašNjemačka Thomas Müller
Najbolji golmanŠpanija Iker Casillas
2006.
2014. →

Svjetsko prvenstvo u nogometu - Južna Afrika 2010. je održano u Južnoafričkoj Republici od 11. juna do 11. jula 2010.

Novi svjetski prvak je nogometna reprezentacija Španije, koja je rezultatom 1:0, nakon produžetaka, savladala reprezentaciju Holandije. Ovim je Španija po prvi put postala svjetski prvak.

Ovo je prvi put da se svjetska nogometna smotra održala u jednoj afričkoj državi. Odluka o održavanju 19. svjetskog prvenstva u Južnoafričkoj Republici donesena je 15. maja 2004. godine na zasjednaju FIFA-u u Zürichu. Odluka je donesena po rotacionom principu podjela organizacije takmičenja po kontinentima. Za domaćina prvenstva su bili kandidovani još i Egipat i Maroko. Zajednička kandidatura Libije i Tunisa bila je odbijena, nakon čega se Tunis povukao iz konkurencije. Zbog mogućeg učestvovanja nogometne reprezentacije Izraela i političke netrpeljivosti režima u Libiji prema Izraelu, Libija je također otkazala kandidaturu. U prvom krugu glasanja Južnoafrička Republika dobila je 14 glasova, Maroko 10, dok je Egipat ostao bez glasova, te je apsolutnom većinom glasova pravo domaćina dodijeljeno Južnoafričkoj Republici.

U kvalifikacijama za prvenstvo prijavljeno je 200 nogometnih reprezentacija iz 6 kontinentalnih federacija, dok u samoj završnici učestvuje samo 32 zemlje. Format takmičenja ostat će nepromijenjen - prva faza po grupama sa četiri reprezentacije, te nastavak sa osminom finala, u koje se plasiraju šesnaest reprezentacija koje su zauzele prvo i drugo mjesto iz osam grupa. Odigrati će se ukupno 64 utakmice na 10 stadiona smještenih u 9 gradova.

Kvalifikovane reprezentacije[uredi | uredi izvor]

Za završni turnir, nakon završenih kvalifikacija 18. novembra 2009. godine, kvalifikovale su se trideset i jedna reprezentacija. Nogometna reprezentacija Južnoafričke Republike, kao domaćin, stekla je pravo učestvovanja na prvenstvu bez kvalifikacija.

13 Evropa Nizozemska Holandija (9) Španija Španija (13) Engleska Engleska (13) Danska Danska (4) Njemačka Njemačka (17)
  Srbija Srbija (1) Italija Italija (17) Slovačka Slovačka (9) Švicarska Švicarska (9) Portugal Portugal (5)
  Grčka Grčka (2) Slovenija Slovenija (2) Francuska Francuska (13)    
Južna Amerika Brazil Brazil (19) Paragvaj Paragvaj (8) Čile Čile (8) Argentina Argentina (15) Urugvaj Urugvaj (11)
Sjeverna i Srednja Amerika Sjedinjene Američke Države SAD (9) Meksiko Meksiko (14) Honduras Honduras (2)    
5 Afrika Gana Gana (2) Obala Slonovače Obala Slonovače (2) Kamerun Kamerun (6) Nigerija Nigerija (4) Alžir Alžir (3)
Azija Australija Australija (3) Japan Japan (4) Južna Koreja Južna Koreja (8) Sjeverna Koreja Sjeverna Koreja (2)  
½ Okeanija Novi Zeland Novi Zeland        
Domaćin : Južnoafrička Republika JAR (3)        
  • (8) - broj nastupa na Svjetskim prvenstvima;
  • - broj osvojenih naslova Svjetskog prvaka;

Sastavi timova[uredi | uredi izvor]

Po pravilima FIFA-e svaki tim ima pravo pozvati 23 igrača, koji imaju pravo učestvovanja na Svjetskom prvenstvu. 11. maja 2010. godine svaka je reprezentacija obavezna objaviti najviše 30 igrača, od kojih će najkasnije 1. juna biti izabrano 23 igrača.

Organizacija[uredi | uredi izvor]

Zakumi, maskota Svjetskog nogometnog prvenstva, na poštanskoj markici iz Indonezije.
Vuvuzela, južnoafrička tradicionalna truba i nogometni navijački rekvizit
Svjetsko prvenstvo u nogometu 2010.

Ukupan opseg investicija za organizaciju Svjetskog prvenstva kreće se oko 825 miliona američkih dolara. Oko 467 miliona eura će organizacioni komitet dobiti od prodaje karata, dok će lokalni sponzori doprinijeti sa 47 miliona eura.

Ulaznice[uredi | uredi izvor]

Za turnir je predviđeno ukupno oko 3 miliona karata. 400.000 karata je predviđeno za publiku u Južnoafričkoj Republici, a 1,5 miliona ulaznica će se podijeliti za prodaju u inostranstvu, državama učesnicama na turniru. Ostatak od milion ulaznica, bit će podijeljen sponzorima, članicama FIFA i igračima. Prva faza prodaje karata počinje sa registriranjem 20. februara 2009. godine. Registrirati se je moglo do 31. marta 2009 godine, za izvlačenje, koje je bilo 15. aprila 2009. godine [1]

Cijene za ulaznice su podijeljene u četiri kategorije i kreću se od 20 US $ za kategoriju 4 i za početna takmičenja u grupi, do 900 $ za završne utakmice u kategoriji 1. Oko 480.000 karata kategorije 4 su predviđene za stanovnike Južnoafričke Republike, od kojih su 120.000 karata predviđene za besplatnu podjelu navijačima koji ne mogu utakmice gledati u živo.[2]

Maskota[uredi | uredi izvor]

Maskota prvenstva je Zakumi. Predstavlja leoparda, a ime joj dolazi od skraćenice ZA za Južnoafričku Republiku i riječi kumi, koja predstavlja broj 10, na više jezika. Maskota je prvi put predstavljena 22. septembra 2008. godine.

Lopta[uredi | uredi izvor]

Zvanična lopta Svjetskog prvenstva zove se Jabulani. Proizvedena je od firme Adidas. Riječ jabulani na jeziku zulu, znaći, donosilac veselja svakome. To je jedanaesta lopta razvijena od stručnjaka Adidasa, na njoj je jedanaest boja, po jedna za svakoga igrača na igralištu, kao i za jedanaest službenih jezika i plemenskih grupa Južnoafričke Republike. Prvenstvo počinje 11. juna i završava 11. jula[3]

Novčane nagrade[uredi | uredi izvor]

Ukupna vrijednost nagradnog fonda je 420 miliona dolara. Svaki će tim od FIFA-e dobiti jedan milion dolara za troškove, dok će se nagrade dijeliti u zavisnosti od plasmana:

Sudije[uredi | uredi izvor]

Na svjetskom prvenstvu sudit će ukupno 38 sudija, koji su kandidovani od strane FIFA-e iz pet kontinentalnih nogometnih federacija [4].

Azija:

Afrika:

CONCACAF:

CONMEBOL:

Okeanija:

UEFA:

(* Poljska Grzegorz Gilewski:[5].

Konfederalni kup[uredi | uredi izvor]

Od 14. do 28. juna 2009. godine, u četiri južnoafrička grada (Johannesburg, Pretoria, Rustenburg i Bloemfontein) održava se Konfederalni kup, koji se smatra generalnom probom za organizatore nogometnog prvenstva. Na turniru učestvuje sedam najboljih reprezentacija svijeta i reprezentacija domaćina. Zbog problema u izgradnji stadiona, organizatori su utakmice sa planiranih nedovršenih stadiona, premjestili na četiri završena stadiona. Domaćoj je publici je pružena mogućnost, podrške domaćoj reprezentaciji, uz relativno povoljne karte, kao i podjelom besplatnih ulaznica. Prve kritike organizatorima od strane nogometaša, trenera i publike, su upućene zbog tradicionalnog načina navijanja domaćih nogometaša, sa plastičnom trubom tzv. vuvuzelom, čiji zvukovi smetaju, kako igračima, tako i gledaocima pred televizijskim ekranima.

Smještaj[uredi | uredi izvor]

Smatra se da će uslijed slabo izgrađene infrastrukture i nedostatka hotela nedostajati oko 10.000 mjesta za goste. Predviđeno je da se gosti eventualno smjeste na brodove, koji bi bili usidreni u lukama Južne Afrike.

Televizijski prijenos[uredi | uredi izvor]

Utakmice na turniru igraju se u tri termina i to u 13:30, 16:00 i 20:30 sati. Utakmice će direktno prenositi većina većih evropskih televizija. Zbog istovremenog termina odigravanja utakmica trećeg kola u grupnoj fazi, neke će televizijske stanice prenositi obje utakmice sa povremenim prekidima. Njemačke državne televizije ARD i ZDF će prenositi 46 utakmica, a austrijski ORF svih 64. BHRT, HRT i RTS će također prenositi sve utakmice. Utakmice će prenositi i neke američke tv stanice, kao i nekoliko stanica iz Azije, Afrike i Australije.

Sponzori[uredi | uredi izvor]

Osim stalnih FIFA partnera (Adidas, Coca-Cola, Emirates Airline, Hyundai Kia Automotive Group, Sony i VISA), prvenstvo ima još šest sponzora FIFA Budweiser, Castrol, Continental, McDonald’s, MTN i Mahindra Satyam) i šest nacionalnih sponzora iz Južne Afrike (BP, First National Bank, Neo Africa, Prasa i Telkom).

Gradovi-domaćini i stadioni[uredi | uredi izvor]

Johannesburg Durban Cape Town
FNB stadion Moses Mabhida stadion Green Point stadion
Kapacitet: 94.700 Kapacitet: 70.000 Kapacitet: 68.000
Johannesburg Pretoria
Ellis Park stadion Loftus Versfeld stadion
Kapacitet: 61.000 Kapacitet: 52.000
Port Elizabeth Bloemfontein
Nelson Mandela Bay stadion Free State stadion
Kapacitet: 48.000 Kapacitet: 48.000
Nelspruit Polokwane Phokeng
Mbombela stadion Peter Mokaba stadion Royal Bafokeng stadion
Kapacitet: 46.000 Kapacitet: 45.000 Kapacitet: 42.000

Izvlačenje[uredi | uredi izvor]

Nogometne reprezentacije su na osnovu aktualnog plasmana na FIFA ljestvici podijeljene u četiri jakosne grupe. Nosioci grupa se nalaze u grupi I.

Grupa I Grupa II Grupa III Grupa IV

Izvlačenje za završni turnir je bilo 4. decembra 2009. godine [6] u Cape Townu.[7] Za nosioca grupe A je postavljena reprezentacija domaćina prvenstva reprezentacija Južne Afrike.[8]

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
Južnoafrička Republika Južnoafrička Republika Argentina Argentina Engleska Engleska Njemačka Njemačka
Meksiko Meksiko Nigerija Nigerija Sjedinjene Američke Države SAD Australija Australija
Urugvaj Urugvaj Južna Koreja Južna Koreja Alžir Alžir Srbija Srbija
Francuska Francuska Grčka Grčka Slovenija Slovenija Gana Gana
Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H
Nizozemska Holandija Italija Italija Brazil Brazil Španija Španija
Danska Danska Paragvaj Paragvaj Sjeverna Koreja Sjeverna Koreja Švicarska Švicarska
Japan Japan Novi Zeland Novi Zeland Obala Slonovače Obala Slonovače Honduras Honduras
Kamerun Kamerun Slovačka Slovačka Portugal Portugal Čile Čile

Plan[uredi | uredi izvor]

Takmičenje u grupama igra se po sistemu svako sa svakim, s tim da se redoslijed u grupi određuje po sljedećim pravilima:[9]

  • veći broj bodova iz svih utakmica u grupi;
  • veća gol-razlika iz svih utakmica u grupi;
  • veći broj datih golova iz svih utakmica u grupi;

U slučaju da dvije ili više timova imaju isti broj bodova, te na osnovu gore navedena tri kriterija redoslijed ne može ustanoviti, onda se se određuje na osnovu:

  • većeg broja bodova u međusobnim susretima timova sa istim brojem bodova;
  • veće gol-razlike u međusobnim susretima timova sa istim brojem bodova;
  • većeg broj datih golova u međusobnim susretima timova sa istim brojem bodova;
  • izvlačenjem, na osnovu odluke Organizacionog komiteta, ili odigravanjem nove utakmice.

Prva runda[uredi | uredi izvor]

Grupa A[uredi | uredi izvor]

Mjesto Ekipa Uta. Pob. Ner. Por. Golovi Bodovi
1 Urugvaj Urugvaj 3 2 1 0 4:0 7
2 Meksiko Meksiko 3 1 1 1 3:2 4
3 Južnoafrička Republika Juž. Republika 3 1 1 1 3:5 4
4 Francuska Francuska 3 0 1 2 1:4 1
Pon., 11. juni 2010. godine u Johannesburgu, FNB stadion
Južnoafrička Republika Južnoafrička Republika Meksiko Meksiko 1:1 (0:0)
Pon., 11. juni 2010. godine u Cape Townu, Green Point stadion
Urugvaj Urugvaj Francuska Francuska 0:0 (0:0)
Sri., 16. juni 2010. godine u Pretoriji, Loftus Versfeld stadion
Južnoafrička Republika Južnoafrička Republika Urugvaj Urugvaj 0:3 (0:1)
Čet., 17. juni 2010. godine u Polokwaneu, Peter Mokaba stadion
Francuska Francuska Meksiko Meksiko 0:2 (0:0)
Uto., 22. juni 2010. godine u Phokengu, Royal Bafokeng stadion
Meksiko Meksiko Urugvaj Urugvaj 0:1 (0:1)
Uto., 22. juni 2010. godine u Bloemfonteinu, Free State stadion
Francuska Francuska Južnoafrička Republika Južnoafrička Republika 1:2 (0:2)

Grupa B[uredi | uredi izvor]

Mjesto Ekipa Uta. Pob. Ner. Por. Golovi Bodovi
1 Argentina Argentina 3 3 0 0 7:1 9
2 Južna Koreja Južna Koreja 3 1 1 1 5:6 4
3 Grčka Grčka 3 1 0 2 2:5 3
4 Nigerija Nigerija 3 0 1 2 3:5 0
Sub., 12. juni 2010. godine u Johannesburgu, Coca-Cola Park stadion
Argentina Argentina Nigerija Nigerija 1:0 (1:0)
Sub., 12. juni 2010. godine u Port Elizabethu, Nelson Mandela Bay stadion
Južna Koreja Južna Koreja Grčka Grčka 2:0 (1:0)
Čet., 17. juni 2010. godine u Johannesburgu, FNB stadion
Argentina Argentina Južna Koreja Južna Koreja 4:1 (2:1)
Čet., 17. juni 2010. godine u Bloemfonteinu, Free State stadion
Grčka Grčka Nigerija Nigerija 2:1 (1:1)
Uto., 22. juni 2010. godine u Durbanu, Moses Mabhida stadion
Nigerija Nigerija Južna Koreja Južna Koreja 2:2 (1:1)
Uto., 22. juni 2010. godine u Polokwaneu, Peter Mokaba stadion
Grčka Grčka Argentina Argentina 0:2 (0:0)

Grupa C[uredi | uredi izvor]

Mjesto Ekipa Uta. Pob. Ner. Por. Golovi Bodovi
1 Sjedinjene Američke Države SAD 3 1 2 0 4:3 5
2 Engleska Engleska 3 1 2 0 2:1 5
3 Slovenija Slovenija 2 1 1 1 3:3 4
4 Alžir Alžir 3 0 1 2 0:2 1
Sub., 12. juni 2010. godine u Phokengu, Royal Bafokeng stadion
Engleska Engleska Sjedinjene Američke Države SAD 1:1 (1:1)
Ned., 13. juni 2010. godine u Polokwaneu, Peter Mokaba stadion
Alžir Alžir Slovenija Slovenija 0:1 (0:0)
Pon., 18. juni 2010. godine u Cape Townu, Green Point stadionu
Engleska Engleska Alžir Alžir 0:0 (0:0)
Pon., 18. juni 2010. godine u Johannesburgu, Coca-Cola Park stadion
Slovenija Slovenija Sjedinjene Američke Države SAD 2:2 (2:0)
Sri., 23. juni 2010. godine u Pretoriji, Loftus Versfeld stadion
Sjedinjene Američke Države SAD Alžir Alžir 1:0
Sri., 23. juni 2010. godine u Port Elizabethu, Nelson Mandela Bay stadion
Slovenija Slovenija Engleska Engleska 0:1

Grupa D[uredi | uredi izvor]

Mjesto Ekipa Uta. Pob. Ner. Por. Golovi Bodovi
1 Njemačka Njemačka 3 2 0 1 5:1 6
2 Gana Gana 3 1 1 1 2:2 4
3 Australija Australija 3 1 1 1 3:6 4
4 Srbija Srbija 3 1 0 2 2:2 3
Ned., 13. juni 2010. godine u Durbanu, Moses Mabhida stadionu
Njemačka Njemačka Australija Australija 4:0 (2:0)
Ned., 13. juni 2010. godine u Pretoriji, Loftus Versfeld stadion
Srbija Srbija Gana Gana 0:1 (0:0)
Pon., 18. juni 2010. godine u Port Elizabethu, Nelson Mandela Bay stadion
Njemačka Njemačka Srbija Srbija 0:1 (0:1)
Sub., 19. juni 2010. godine u Phokengu, Royal Bafokeng stadion
Gana Gana Australija Australija 1:1 (1:1)
Sri., 23. juni 2010. godine u Nelspruitu, Mbombela stadion
Australija Australija Srbija Srbija 2:1
Sri., 23. juni 2010. godine u Johannesburgu, FNB stadion
Gana Gana Njemačka Njemačka 0:1

Grupa E[uredi | uredi izvor]

Mjesto Ekipa Uta. Pob. Ner. Por. Golovi Bodovi
1 Nizozemska Holandija 3 3 0 0 5:1 9
2 Japan Japan 3 2 0 1 4:2 6
3 Danska Danska 3 1 0 2 3:6 3
4 Kamerun Kamerun 3 0 0 3 2:5 0
Pon., 14. juni 2010. godine u Johannesburgu, FNB stadion
Nizozemska Holandija Danska Danska 2:0 (0:0)
Pon., 14. juni 2010. godine u Bloemfonteinu, Free State stadion
Japan Japan Kamerun Kamerun 1:0 (1:0)
Sub., 19. juni 2010. godine u Durbanu, Moses Mabhida stadion
Nizozemska Holandija Japan Japan 1:0 (0:0)
Sub., 19. juni 2010. godine u Pretoriji, Loftus Versfeld stadion
Kamerun Kamerun Danska Danska 1:2 (1:1)
Čet., 24. juni 2010. godine u Phokengu, Royal Bafokeng stadion
Danska Danska Japan Japan 1:3
Čet., 24. juni 2010. godine u Cape Townu, Green Point stadion
Kamerun Kamerun Nizozemska Holandija 1:2

Grupa F[uredi | uredi izvor]

Mjesto Ekipa Uta. Pob. Ner. Por. Golovi Bodovi
1 Paragvaj Paragvaj 3 1 2 0 3:1 5
2 Slovačka Slovačka 3 1 1 1 4:5 4
3 Novi Zeland Novi Zeland 3 0 3 0 2:2 3
4 Italija Italija 3 0 2 1 4:5 2
Pon., 14. juni 2010. godine u Cape Townu, Green Point stadion
Italija Italija Paragvaj Paragvaj 1:1 (0:1)
Uto., 15. juni 2010. godine u Phokengu, Royal Bafokeng stadion
Novi Zeland Novi Zeland Slovačka Slovačka 1:1 (0:0)
Ned., 20. juni 2010. godine u Nelspruitu, Mbombela stadion
Italija Italija Novi Zeland Novi Zeland 1:1
Ned., 20. juni 2010. godine u Bloemfontein, Free State stadion
Slovačka Slovačka Paragvaj Paragvaj 0:2
Čet., 24. juni 2010. godine u Polokwaneu, Peter Mokaba stadion
Paragvaj Paragvaj Novi Zeland Novi Zeland 0:0
Čet., 24. juni 2010. godine u Johannesburgu, Coca-Cola Park stadion
Slovačka Slovačka Italija Italija 3:2

Grupa G[uredi | uredi izvor]

Mjesto Ekipa Uta. Pob. Ner. Por. Golovi Bodovi
1 Brazil Brazil 3 2 1 0 5:2 7
2 Portugal Portugal 3 1 2 0 7:0 5
3 Obala Slonovače Obala Slonovače 3 1 1 1 4:3 4
4 Sjeverna Koreja Sjeverna Koreja 3 0 0 3 1:12 0
Uto., 15. juni 2010. godine u Johannesburgu, Coca-Cola Park stadion
Brazil Brazil Sjeverna Koreja Sjeverna Koreja 2:1
Uto., 15. juni 2010. godine u Port Elizabethu, Nelson Mandela Bay stadion
Obala Slonovače Obala Slonovače Portugal Portugal 0:0
Ned., 20. juni 2010. godine u Johannesburgu FNB stadion
Brazil Brazil Obala Slonovače Obala Slonovače 3:1
Pon., 21. juni 2010. godine u Cape Town, Green Point stadionu
Portugal Portugal Sjeverna Koreja Sjeverna Koreja 7:0
Pon., 25. juni 2010. godine u Nelspruitu, Mbombela stadion
Sjeverna Koreja Sjeverna Koreja Obala Slonovače Obala Slonovače 0:3
Pon., 25. juni 2010. godine u Durbanu, Moses Mabhida stadion
Portugal Portugal Brazil Brazil 0:0

Grupa H[uredi | uredi izvor]

Mjesto Ekipa Uta. Pob. Ner. Por. Golovi Bodovi
1 Španija Španija 3 2 0 1 4:2 6
2 Čile Čile 3 2 0 1 3:2 6
3 Švicarska Švicarska 3 1 1 1 1:1 4
4 Honduras Honduras 3 0 1 2 0:3 1
Sri., 16. juni 2010. godine u Durbanu, Moses Mabhida stadionu
Španija Španija Švicarska Švicarska 0:1
Sri., 16. juni 2010. godine u Nelspruitu, Mbombela stadion
Honduras Honduras Čile Čile 0:1
Pon., 21. juni 2010. godine u Johannesburgu, Coca-Cola Park stadion
Španija Španija Honduras Honduras 2:0
Pon., 21. juni 2010. godine u Port Elizabethu, Nelson Mandela Bay stadion
Čile Čile Švicarska Švicarska 1:0
Pon., 25. juni 2010. godine u Bloemfontein, Free State stadion
Švicarska Švicarska Honduras Honduras 0:0
Pon., 25. juni 2010. godine u Pretoriji, Loftus Versfeld stadion
Čile Čile Španija Španija 1:2

Osmina finala[uredi | uredi izvor]

1 26. juni 2010 Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay stadion  Urugvaj  Južna Koreja 2:1 (1:0)
2 26. juni 2010 Phokengu, Royal Bafokeng stadion  Sjedinjene Američke Države  Gana 1:2 n. p: (1:1) (0:1)
3 27. juni 2010 Johannesburg, FNB stadion  Argentina  Meksiko 3:1 (2:0)
4 27. juni 2010 Bloemfontein, Free State stadion  Njemačka  Engleska 4:1 (2:1)
5 28. juni 2010 Durban, Moses Mabhida stadion  Nizozemska  Slovačka 2:1 (1:0)
6 28. juni 2010 Johannesburg, Coca-Cola Park stadion  Brazil  Čile 3:0 (2:0)
7 29. juni 2010 Pretoria, Loftus Versfeld stadion  Paragvaj  Japan 5:3 (0:0) (0:0)
8 29. juni 2010 Cape Town, Green Point stadion  Španija  Portugal 1:0 (0:0)

Četvrtfinale[uredi | uredi izvor]

Petak, 2. juli 2010. godine Holandija Nizozemska 2 – 1 Brazil Brazil Port Elizabeth, Južnoafrička Republika
16:00
Historija dosadašnjih susreta
Holandija - Brazil
Sneijder 53', 68' Izvještaj Robinho 10' Stadion: Nelson Mandela Bay Stadium
Gledalaca: 40.186
Sudac: Juiči Nišimura, Japan
Petak, 2. juli 2010. godine Urugvaj Urugvaj 1 – 1
(4-2 pen.)
Gana Gana Johannesburg, Južnoafrička Republika
20:30
Historija dosadašnjih susreta
Urugvaj - Gana
Forlán 55' Izvještaj Muntari 45+2' Stadion: Soccer City
Gledalaca: 84.017
Sudac: Olegário Benquerença, Portugal
    Jedanaesterci
Forlán
Victorino
Scotti
Peteira
Abreu
  Gyan
Appiah
Mensah
Adiyiah
Subota, 3. juli 2010. godine Argentina Argentina 0 – 4 Njemačka Njemačka Cape Town, Južnoafrička Republika
16:00
Historija dosadašnjih susreta
Argentina - Njemačka
Izvještaj Müller 3'
Klose 68', 89'
Friedrich 74'
Stadion: Cape Town Stadium
Gledalaca: 64.100
Sudac: Ravshan Irmatov, Uzbekistan
Subota, 3. juli 2010. godine Paragvaj Paragvaj 0 – 1 Španija Španija Johannesburg, Južnoafrička Republika
20:30
Historija dosadašnjih susreta
Paragvaj - Španija
Izvještaj Villa 83' Stadion: Ellis Park Stadium
Gledalaca: 55.359
Sudac: Carlos Batres, Gvatemala

Polufinale[uredi | uredi izvor]

Utorak, 6. juli 2010. godine Urugvaj Urugvaj 2 – 3 Nizozemska Holandija Cape Town, Južnoafrička Republika
20:30
Historija dosadašnjih susreta
Holandija - Urugvaj
Forlán 41'
M. Pereira 90+2'
izvještaj Van Bronckhorst 18'
Sneijder 70'
Robben 73'
Stadion: Cape Town Stadium
Sudac: Ravshan Irmatov, Uzbekistan
Srijeda, 7. juli 2010. godine Njemačka Njemačka 0 – 1 Španija Španija Durban, Južnoafrička Republika
20:30
Historija dosadašnjih susreta
Njemačka - Španija
izvještaj Puyol 73' Stadion: Moses Mabhida Stadium
Gledalaca: 60 960
Sudac: Viktor Kassai, Mađarska

Utakmica za treće mjesto[uredi | uredi izvor]

Utorak, 10. juli 2010. godine Urugvaj Urugvaj 2 – 3 Njemačka Njemačka Port Elizabeth, Južnoafrička Republika
20:30
Historija dosadašnjih susreta
Njemačka - Urugvaj
Cavani 28'
Forlán 51'
izvještaj Müller 19'
Jansen 56'
Khedira 82'
Stadion: Nelson Mandela Bay stadion
Gledalaca: 36 254
Sudac: Benito Archundia, Meksiko

Finale[uredi | uredi izvor]

Srijeda, 11. juli 2010. godine Holandija Nizozemska 0 – 1 (n.P) Španija Španija Johannesburg, Južnoafrička Republika
20:30
Historija dosadašnjih susreta
Holandija - Španija
izvještaj Iniesta 116' Stadion: Soccer City
Gledalaca: 84 490
Sudac: Howard Webb, Engleska

Pregled[uredi | uredi izvor]

Osmina finala Četvrtfinale Polufinale Finale
                           

26. juni 2010., Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay stadion

           
   Urugvaj  2

2. juli 2010., Johannesburg, FNB stadion

   Južna Koreja  1  
   Urugvaj  1 (4)

26. juni 2010., Phokeng, Royal Bafokeng stadion

     Gana  1 (2)  
   Sjedinjene Američke Države  1

6. juli 2010., Cape Town, Green Point stadion

   Gana  2  
   Urugvaj  2

28. juni 2010., Durban, Moses Mabhida stadion

     Nizozemska  3  
   Nizozemska  2

2. juli 2010., Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay stadion

   Slovačka  1  
   Nizozemska  2

28. juni 2010., Johannesburg, Coca-Cola Park stadion

     Brazil  1  
   Brazil  3

11. juli 2010. Johannesburg, FNB stadion

   Čile  0  
  Španija  1 n.P.

27. juni 2010., Johannesburg, FNB stadion

    Nizozemska  0
   Argentina  3

3. juli 2010., Cape Town, Green Point stadion

   Meksiko  1  
   Argentina  0

27. juni 2010., Bloemfontein, Free State stadion

     Njemačka  4  
   Njemačka  4

7. juli 2010., Durban, Moses Mabhida stadion

   Engleska  1  
   Njemačka  0

29. juni 2010., Pretoria, Loftus Versfeld stadion

     Španija  1   Utakmica za 3. mjesto
   Paragvaj  0 (5)

3. juli 2010., Johannesburg, Coca-Cola Park stadion

10. juli 2010., Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay stadion

   Japan  0 (3)  
   Paragvaj  0   Njemačka  3

29. juni 2010., Cape Town, Green Point stadion

     Španija  1     Urugvaj  2
   Španija  1
   Portugal  0  

Statistika[uredi | uredi izvor]

Lista strijelaca[uredi | uredi izvor]

Na Svjetskom prvenstvu 2010. odigrane su 64 utakmice te postignuto 145 golova što je prosječno iznosilo 2.27 postignuta gola po utakmici. Najbolji strijelci prvenstva bili su Thomas Müller, Wesley Sneijder, David Villa i Diego Forlán sa 5 postignutih golova. U listu strijelaca upisalo se 98 nogometaša.[10]

5 golova
4 gola
3 gola
2 gola
1 gol
Autogolovi

Izvor: FIFA.com[11]


Reference[uredi | uredi izvor]

  1. ^ Članak sa web stranice o Južnoafričkoj Republici Arhivirano 29. 1. 2010. na Wayback Machine (de)
  2. ^ Cijena karata i kategorije - Službena stranica FIFA Arhivirano 12. 4. 2010. na Wayback Machine (de)(en)(fr)(sp)
  3. ^ Jabulani, zvanična lopta Svjetskog prvenstva!, The New York Times, 4. december 2009. (en)
  4. ^ Službena lista nogometnih sudija FIFA Arhivirano 29. 8. 2017. na Wayback Machine.(de)(en)(fr)(sp)
  5. ^ "Arhivirana kopija". Arhivirano s originala, 6. 4. 2010. Pristupljeno 8. 1. 2010.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  6. ^ "Izvlačenje grupa za finalni turnir 4. decembra 2009". Arhivirano s originala, 6. 9. 2017. Pristupljeno 8. 6. 2009.
  7. ^ "Arhivirana kopija". Arhivirano s originala, 2. 2. 2009. Pristupljeno 8. 6. 2009.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  8. ^ Članak o grupama na službenoj stranici FIFA Arhivirano 10. 4. 2009. na Wayback Machine (de)(en)(fr)(sp)
  9. ^ "Pravila Svjetskog nogometnog prvenstva 2010. godine, član 17.6" (PDF). FIFA. juli 2007. Arhivirano s originala (PDF), 31. 1. 2012. Pristupljeno 12. 12. 2009. Provjerite vrijednost datuma u parametru: |date= (pomoć) (de)
  10. ^ "Statistika FIFA SP 2010". FIFA.com. Pristupljeno 30. 11. 2017. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  11. ^ "Lista strijelaca FIFA SP 2010". FIFA.com. Pristupljeno 30. 11. 2017. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]