Schattenberg (skakaonica)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Jump to navigation Jump to search
Schattenberg(schanze)
Skisprungschanze oberstdorf.JPG
Lokacija Njemačka Oberstdorf
Vlasnik SC Oberstdorf
Otvorena 1946.
Renovirana 2003.
Veličina
K-tačka K-90
K-120
Veličina skakaonice HS 100
HS 137
Rekord Mala:
Frank Löffler (101,5 m, 2002)
Velika:
Sigurd Pettersen (143,5 m, 2003)
Kapacitet 27.000
Takmičenje
Svjetsko prvenstvo 1987, 2005.

Schattenbergschanze (od 2004. do 2017. zvanično Erdinger Arena, od 2017. Audi Arena) jest kompleks skijaških skakaonica u njemačkom Oberstdorfu. Nalazi se na obližnjoj planini Schattenberg, a sastoji se od pet skakaonica: HS 137, HS 100 (na ovim dvjema održavaju se međunarodna takmičenja), HS 60, HS 30 i HS 20 (skakaonice za trening i mlađe kategorije skakača). Ovdje su održana skakačka takmičenja na svjetskim prvenstvima u nordijskom skijanju 1987. i 2005. Također, ovo je i početna stanica Turneje 4 skakaonice još od njenog prvog izdanja.

Zanimljivosti[uredi | uredi izvor]

  • Nijemac Martin Schmitt i Janne Ahonen iz Finske jedini su skakači u historiji koji su triput uzastopno pobjeđivali na velikoj skakaonici Schattenberg.
  • Kad nema takmičenja, zaletište i toranj velike skakaonice osvijetljeni su noću.
  • Prvo takmičenje u skijaškim skokovima na ovoj skakaonici održano je 1926, a dužina pobjedničkog skoka iznosila je 35 m.

Takmičenja[uredi | uredi izvor]

[1]

Datum Takmičenje Skakaonica 1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto
4. 1. 1953. Turneja 4 skakaonice K-90 Norveška Erling Kroken Austrija Sepp Bradl Norveška Asgeir Dølplads
31. 12. 1953. Turneja 4 skakaonice K-90 Norveška Olaf B. Bjørnstad Austrija Sepp Bradl Finska Aulis Kallakorpi
30. 12. 1954. Turneja 4 skakaonice K-90 Finska Aulis Kallakorpi Finska Hemmo Silvennoinen
Finska Eino Kirjonen
Nije dodijeljeno
31. 12. 1955. Turneja 4 skakaonice K-90 Finska Eino Kirjonen Finska Aulis Kallakorpi Istočna Njemačka Harry Glaß
29. 12. 1956. Turneja 4 skakaonice K-90 Finska Pentti Uotinen Finska Aulis Kallakorpi Zapadna Njemačka Toni Brutscher
Istočna Njemačka Werner Lesser
29. 12. 1957. Turneja 4 skakaonice K-90 Sovjetski Savez Nikolaj Kamenski Istočna Njemačka Helmut Recknagel Austrija Walter Habersatter
Austrija Walter Steinegger
28. 12. 1958. Turneja 4 skakaonice K-90 Istočna Njemačka Helmut Recknagel Finska Eino Kirjonen Sovjetski Savez Nikolaj Šamov
30. 12. 1959. Turneja 4 skakaonice K-90 Zapadna Njemačka Max Bolkart Austrija Albin Plank Zapadna Njemačka Helmut Kurz
30. 12. 1960. Turneja 4 skakaonice K-90 Finska Juhani Kärkinen Švedska Kjell Sjöberg Finska Kalevi Kärkkinen
Austrija Otto Leodolter
28. 12. 1961. Turneja 4 skakaonice K-90 Finska Eino Kirjonen Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Božo Jemc Norveška Odvar Saga
28. 12. 1962. Turneja 4 skakaonice K-90 Norveška Toralf Engan Zapadna Njemačka Max Bolkart Norveška Torbjørn Yggeseth
29. 12. 1963. Turneja 4 skakaonice K-90 Norveška Torbjørn Yggeseth Finska Antero Immonen Sovjetski Savez Pjotr Kovaljenko
27. 12. 1964. Turneja 4 skakaonice K-90 Norveška Torgeir Brandtzæg Sovjetski Savez Pjotr Kovaljenko Sjedinjene Američke Države Dave Hichs
30. 12. 1965. Turneja 4 skakaonice K-90 Finska Veikko Kankkonen Istočna Njemačka Dieter Neuendorf Finska Paavo Lukkariniemi
30. 12. 1966. Turneja 4 skakaonice K-90 Istočna Njemačka Dieter Neuendorf Istočna Njemačka Peter Lesser Finska Veikko Kankkonen
Norveška Bjørn Wirkola
31. 12. 1967. Turneja 4 skakaonice K-90 Istočna Njemačka Dieter Neuendorf Norveška Lars Grini Norveška Bjørn Wirkola
29. 12. 1968. Turneja 4 skakaonice K-90 Norveška Bjørn Wirkola Čehoslovačka Jiří Raška Čehoslovačka Josef Matouš
28. 12. 1969. Turneja 4 skakaonice K-90 Sovjetski Savez Gari Napalkov Istočna Njemačka Manfred Queck Čehoslovačka Josef Matouš
30. 12. 1970. Turneja 4 skakaonice K-90 Norveška Ingolf Mork Norveška Bent Tomtum Poljska Stanisław Pawlusiak
2. 1. 1972. Turneja 4 skakaonice K-90 Japan Yukio Kasaya Norveška Ingolf Mork Švicarska Hans Schmid
30. 12. 1972. Turneja 4 skakaonice K-90 Istočna Njemačka Rainer Schmidt Istočna Njemačka Hans-Georg Aschenbach Istočna Njemačka Henry Glaß
30. 12. 1973. Turneja 4 skakaonice K-90 Istočna Njemačka Hans-Georg Aschenbach Istočna Njemačka Heinz Wosipiwo Švicarska Hans Schmid
29. 12. 1974. Turneja 4 skakaonice K-90 Austrija Willi Pürstl Poljska Stanisław Bobak Istočna Njemačka Rainer Schmidt
30. 12. 1975. Turneja 4 skakaonice K-90 Austrija Toni Innauer Istočna Njemačka Jochen Danneberg Austrija Reinhold Bachler
30. 12. 1976. Turneja 4 skakaonice K-90 Austrija Toni Innauer Istočna Njemačka Jochen Danneberg Švicarska Walter Steiner
30. 12. 1977. Turneja 4 skakaonice K-90 Istočna Njemačka Mathias Buse Istočna Njemačka Martin Weber Finska Kari Ylianttila
30. 12. 1978. Turneja 4 skakaonice K-90 Sovjetski Savez Jurij Ivanov Istočna Njemačka Jochen Danneberg Finska Pentti Kokkonen
30. 12. 1979. Svjetski kup K-115 Istočna Njemačka Jochen Danneberg Austrija Hubert Neuper Austrija Alfred Groyer
30. 12. 1980. Svjetski kup K-115 Austrija Hubert Neuper Finska Jari Puikkonen Norveška Roger Ruud
30. 12. 1981. Svjetski kup K-115 Finska Matti Nykänen Istočna Njemačka Manfred Deckert Zapadna Njemačka Thomas Prosser
30. 12. 1982. Svjetski kup K-115 Kanada Horst Bulau Finska Matti Nykänen Austrija Armin Kogler
30. 12. 1983. Svjetski kup K-115 Istočna Njemačka Klaus Ostwald Istočna Njemačka Jens Weißflog Norveška Ole Gunnar Fidjestøl
30. 12. 1984. Svjetski kup K-115 Austrija Ernst Vettori Finska Matti Nykänen Austrija Andreas Felder
30. 12. 1985. Svjetski kup K-115 Finska Pekka Suorsa Austrija Franz Neuländtner Poljska Piotr Fijas
30. 12. 1986. Svjetski kup K-115 Norveška Vegard Opaas Zapadna Njemačka Thomas Klauser Austrija Andreas Felder
15. 2. 1987. SP K-115 Austrija Andreas Felder Norveška Vegard Opaas Austrija Ernst Vettori
17. 2. 1987. SP K-115 Finska
Matti Nykänen
Ari-Pekka Nikkola
Tuomo Ylipulli
Pekka Suorsa
Norveška
Ole-Christian Eidhammer
Hroar Stjernen
Ole Gunnar Fidjestøl
Vegard Opaas
Austrija
Andreas Felder
Ernst Vettori
Richard Schallert
Franz Neuländtner
20. 2. 1987. SP K-90 Čehoslovačka Jiří Parma Finska Matti Nykänen Norveška Vegard Opaas
30. 12. 1987. Svjetski kup K-115 Čehoslovačka Pavel Ploc Finska Matti Nykänen Švedska Staffan Tällberg
30. 12. 1988. Svjetski kup K-115 Zapadna Njemačka Dieter Thoma Finska Risto Laakkonen Finska Matti Nykänen
28. 12. 1989]. Svjetski kup K-115 Zapadna Njemačka Dieter Thoma Zapadna Njemačka Josef Heumann Istočna Njemačka Jens Weißflog
30. 12. 1990. Svjetski kup K-115 Njemačka Jens Weißflog Austrija Andreas Felder Austrija Heinz Kuttin
29. 12. 1991. Svjetski kup K-115 Finska Toni Nieminen Austrija Werner Rathmayr Švicarska Stephan Zünd
30. 12. 1992. Svjetski kup K-115 Njemačka Christof Duffner Austrija Andreas Goldberger Japan Noriaki Kasai
30. 12. 1993. Svjetski kup K-115 Njemačka Jens Weißflog Norveška Espen Bredesen Austrija Andreas Goldberger
30. 12. 1994. Svjetski kup K-115 Austrija Reinhard Schwarzenberger Njemačka Jens Weißflog Japan Masahiko Harada
30. 12. 1995. Svjetski kup K-115 Finska Mika Laitinen Njemačka Jens Weißflog Japan Masahiko Harada
29. 12. 1996. Svjetski kup K-115 Njemačka Dieter Thoma Norveška Kristian Brenden Austrija Andreas Goldberger
29. 12. 1997. Svjetski kup K-115 Japan Kazuyoshi Funaki Japan Hiroya Saitō Finska Ari-Pekka Nikkola
30. 12. 1998. Svjetski kup K-115 Njemačka Martin Schmitt Austrija Andreas Goldberger Japan Noriaki Kasai
31. 7. 1999. Kontinentalni kup K-90 Švicarska Bruno Reuteler Austrija Andreas Goldberger Švicarska Simon Ammann
29. 12. 1999. Svjetski kup K-115 Njemačka Martin Schmitt Austrija Andreas Goldberger Austrija Andreas Widhölzl
29. 7. 2000. Kontinentalni kup K-90 Poljska Adam Małysz Češka Jakub Janda Švicarska Marco Steinauer
29. 12. 2000. Svjetski kup K-115 Njemačka Martin Schmitt Japan Noriaki Kasai Japan Masahiko Harada
4. 8. 2001. Kontinentalni kup K-90 Njemačka Georg Späth Južna Koreja Choi Heung-chul Poljska Wojciech Skupień
5. 8. 2001. Kontinentalni kup K-90 Njemačka
Roland Audenrieth
Stephan Hocke
Jörg Ritzerfeld
Georg Späth
Južna Koreja
Choi Yong-jik
Kang Chil-gu
Kim Hyun-ki
Choi Heung-chul
Švicarska
Andreas Küttel
Marco Steinauer
Sylvain Freiholz
Simon Ammann
30. 12. 2001. Svjetski kup K-115 Njemačka Sven Hannawald Austrija Martin Höllwarth Švicarska Simon Ammann
3. 8. 2002. Kontinentalni kup K-90 Njemačka Frank Löffler Njemačka Stefan Pieper Austrija Stefan Thurnbichler
4. 8. 2002. Kontinentalni kup K-90 Njemačka
Stefan Pieper
Frank Ludwig
Michael Möllinger
Frank Löffler
Austrija
Stefan Thurnbichler
Andreas Kofler
Christian Nagiller
Reinhard Schwarzenberger
Poljska
Łukasz Kruczek
Tomisław Tajner
Wojciech Skupień
Marcin Bachleda
29. 12. 2002. Svjetski kup K-115 Njemačka Sven Hannawald Austrija Martin Höllwarth Finska Janne Ahonen
29. 12. 2003. Svjetski kup K-120 Norveška Sigurd Pettersen Austrija Thomas Morgenstern Austrija Martin Höllwarth
24. 7. 2004. Kontinentalni kup HS 137 Poljska Adam Małysz Slovenija Robert Kranjec Poljska Robert Mateja
25. 7. 2004. Kontinentalni kup HS 137 Poljska Adam Małysz Slovenija Robert Kranjec Norveška Morten Gjesvold
29. 12. 2004. Svjetski kup HS 137 Finska Janne Ahonen Norveška Roar Ljøkelsøy Poljska Adam Małysz
19. 2. 2005. SP HS 106 Slovenija Rok Benkovič Češka Jakub Janda Finska Janne Ahonen
20. 2. 2005. SP HS 106 Austrija
Wolfgang Loitzl
Andreas Widhölzl
Thomas Morgenstern
Martin Höllwarth
Njemačka
Michael Neumayer
Martin Schmitt
Michael Uhrmann
Georg Späth
Slovenija
Primož Peterka
Jure Bogataj
Rok Benkovič
Jernej Damjan
25. 2. 2005. SP HS 137 Finska Janne Ahonen Norveška Roar Ljøkelsøy Češka Jakub Janda
26. 2. 2005. SP HS 137 Austrija
Wolfgang Loitzl
Andreas Widhölzl
Thomas Morgenstern
Martin Höllwarth
Finska
Risto Jussilainen
Tami Kiuru
Matti Hautamäki
Janne Ahonen
Norveška
Bjørn Einar Romøren
Sigurd Pettersen
Lars Bystøl
Roar Ljøkelsøy
30. 7. 2005. Kontinentalni kup HS 137 Njemačka Georg Späth Njemačka Michael Neumayer Rusija Dmitrij Vasiljev
31. 7. 2005. Kontinentalni kup HS 137 Njemačka Michael Neumayer Rusija Dmitrij Vasiljev Njemačka Georg Späth
1. 10. 2005. FIS-kup HS 106 Austrija Mario Innauer Austrija Andreas Strolz Njemačka Andreas Wank
2. 10. 2005. FIS-kup HS 106 Njemačka Andreas Wank Austrija Andreas Strolz Austrija Arthur Pauli
29. 12. 2005. Svjetski kup HS 137 Finska Janne Ahonen Norveška Roar Ljøkelsøy Češka Jakub Janda
29. 7. 2006. Kontinentalni kup HS 137 Češka Antonín Hájek Njemačka Martin Schmitt Austrija Stefan Thurnbichler
30. 7. 2006. Kontinentalni kup HS 137 Njemačka Martin Schmitt Češka Antonín Hájek Slovenija Primož Pikl
30. 9. 2006. FIS-kup HS 106 Njemačka Tobias Bogner Slovenija Mitja Mežnar Njemačka Nico Faller
1. 10. 2006. FIS-kup HS 106 Slovenija Jurij Tepeš Slovenija Primož Roglič Slovenija Sašo Tadič
30. 12. 2006. Svjetski kup HS 137 Austrija Gregor Schlierenzauer Švicarska Andreas Küttel Poljska Adam Małysz
27. 1. 2007. Svjetski kup HS 137 Poljska Adam Małysz Austrija Thomas Morgenstern Njemačka Michael Uhrmann
28. 1. 2007. Svjetski kup HS 137 Njemačka Michael Uhrmann Norveška Anders Jacobsen Italija Andrea Morassi
17. 3. 2007. FIS-kup HS 106 Otkazano
18. 3. 2007. FIS-kup HS 106 Otkazano
4. 8. 2007. Kontinentalni kup HS 137 Njemačka Georg Späth Austrija Bastian Kaltenböck Austrija Stefan Thurnbichler
5. 8. 2007. Kontinentalni kup HS 137 Austrija Bastian Kaltenböck Njemačka Georg Späth Japan Shōhei Tochimoto
13. 10. 2007. Alpski kup HS 106 Austrija David Unterberger Njemačka Danny Queck Austrija Michael Hayböck
14. 10. 2007. Alpski kup HS 106 Austrija David Unterberger Njemačka Danny Queck Austrija Michael Hayböck
30. 12. 2007. Svjetski kup HS 137 Austrija Thomas Morgenstern Austrija Gregor Schlierenzauer Finska Janne Ahonen
26. 9. 2008. Kontinentalni kup HS 106 Njemačka Ulrike Gräßler Njemačka Magdalena Schnurr Sjedinjene Američke Države Jessica Jerome
26. 9. 2008. Kontinentalni kup HS 137 Njemačka Felix Schoft Austrija Wolfgang Loitzl Njemačka Severin Freund
27. 9. 2008. Kontinentalni kup (ž) HS 106 Norveška Anette Sagen Njemačka Ulrike Gräßler Sjedinjene Američke Države Lindsey Van
27. 9. 2008. Kontinentalni kup HS 137 Češka Jakub Janda Austrija Markus Eggenhofer Njemačka Severin Freund
4. 10. 2008. Alpski kup HS 106 Austrija Lukas Müller Austrija Manuel Poppinger Austrija Michael Hayböck
5. 10. 2008. Alpski kup HS 106 Austrija Lukas Müller Austrija Michael Hayböck Njemačka Nico Hermann
29. 12. 2008. Svjetski kup HS 137 Švicarska Simon Ammann Austrija Wolfgang Loitzl Rusija Dmitrij Vasiljev
3. 10. 2009. Alpski kup HS 106 Slovenija Dejan Judež Austrija Michael Hayböck Švicarska Pascal Egloff
4. 10. 2009. Alpski kup HS 106 Slovenija Andraž Pograjc Švicarska Marco Grigoli Italija Roberto Dellasega
29. 12. 2009. Svjetski kup HS 137 Austrija Andreas Kofler Finska Janne Ahonen Austrija Thomas Morgenstern
2. 10. 2010. Alpski kup HS 106 Slovenija Jaka Hvala Austrija Thomas Lackner Austrija Stefan Kraft
3. 10. 2010. Alpski kup HS 106 Austrija Thomas Lackner Slovenija Jaka Hvala Austrija Stefan Kraft
29. 12. 2010. Svjetski kup HS 137 Austrija Thomas Morgenstern Finska Matti Hautamäki Austrija Manuel Fettner
30. 12. 2011. Svjetski kup HS 137 Austrija Gregor Schlierenzauer Austrija Andreas Kofler Austrija Thomas Morgenstern
28. 9. 2012. Alpski kup HS 106 Francuska Ronan Lamy-Chappuis Slovenija Cene Prevc Austrija Patrick Streitler
29. 9. 2012. Alpski kup HS 106 Francuska Ronan Lamy-Chappuis Slovenija Cene Prevc Slovenija Anže Lanišek
30. 12. 2012. Svjetski kup HS 137 Norveška Anders Jacobsen Austrija Gregor Schlierenzauer Njemačka Severin Freund
29. 12. 2013. Svjetski kup HS 137 Švicarska Simon Ammann Norveška Anders Bardal Austrija Thomas Diethart
Slovenija Peter Prevc
29. 12. 2014. Svjetski kup HS 137 Austrija Stefan Kraft Austrija Michael Hayböck Slovenija Peter Prevc
24. 1. 2015. Svjetski kup (ž) HS 106 Austrija Daniela Iraschko-Stolz Njemačka Carina Vogt Japan Sara Takanashi
25. 1. 2015. Svjetski kup (ž) HS 106 Austrija Daniela Iraschko-Stolz Njemačka Carina Vogt Kanada Taylor Henrich
29. 12. 2015. Svjetski kup HS 137 Njemačka Severin Freund Austrija Michael Hayböck Slovenija Peter Prevc
30. 1. 2016. Svjetski kup (ž) HS 106 Japan Sara Takanashi Austrija Daniela Iraschko-Stolz Slovenija Ema Klinec
31. 1. 2016. Svjetski kup (ž) HS 106 Japan Sara Takanashi Austrija Daniela Iraschko-Stolz Norveška Maren Lundby
30. 12. 2016. Svjetski kup HS 137 Austrija Stefan Kraft Poljska Kamil Stoch Austrija Michael Hayböck
7. 1. 2017. Svjetski kup (ž) HS 137 Japan Sara Takanashi Rusija Irina Avakumova Japan Yūki Itō
8. 1. 2017. Svjetski kup (ž) HS 137 Japan Sara Takanashi Slovenija Ema Klinec Rusija Irina Avakumova
30. 12. 2017. Svjetski kup HS 137 Poljska Kamil Stoch Njemačka Richard Freitag Poljska Dawid Kubacki
24. 3. 2018. Svjetski kup (ž) HS 106 Japan Sara Takanashi Austrija Daniela Iraschko-Stolz Norveška Maren Lundby
25. 3. 2018. Svjetski kup (ž) HS 106 Japan Sara Takanashi Austrija Daniela Iraschko-Stolz Norveška Maren Lundby
30. 12. 2018. Svjetski kup HS 137 Japan Ryōyū Kobayashi Njemačka Markus Eisenbichler Austrija Stefan Kraft
15. 2. 2019. Kontinentalni kup HS 137 Austrija Clemens Aigner Njemačka Felix Hoffmann Njemačka Pius Paschke
16. 2. 2019. HS 137 Austrija Clemens Aigner Slovenija Tilen Bartol Njemačka Pius Paschke
16. 2. 2019. Svjetski kup (ž) HS 137 Norveška Maren Lundby Njemačka Katharina Althaus Slovenija Urša Bogataj
17. 2. 2019. HS 137 Norveška Maren Lundby Njemačka Juliane Seyfarth Japan Sara Takanashi

Reference[uredi | uredi izvor]

  1. ^ Rezultati – FIS[mrtav link]; napomena: link sadrži i rezultate takmičenja na letaonici "Heini Klopfer".

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]

Koordinate: 47°24′20.19″N 10°17′34.66″E / 47.4056083°N 10.2929611°E / 47.4056083; 10.2929611