Wikipedia:Šta Wikipedia nije
![]() | Ovo je zvanična norma ili standard Wikipedije na bosanskom jeziku. |
Pravila i smjernice ![]() |
---|
Pet stubova Wikipedije |
Struktura
|
Ključna pravila o sadržaju |
---|
Druga pravila o sadržaju |
Na većini stranica za nove korisnike Wikipedije objašnjava se šta i kako pisati na Wikipediji, ali ova stranica eksplicitno nabraja čemu nije mjesto na Wikipediji.
Šta Wikipedia nije[uredi izvor]
Mjesto za rasprave o svemu i svačemu[uredi izvor]
Wikipedia je enciklopedija i, kao takva, pokriva sve aspekte ljudskog iskustva, a, za razliku od papirnatih enciklopedija, svaki članak ima svoju stranicu za razgovor, na kojoj se može diskutirati o dotičnoj temi. Također postoji Čaršija, gdje se može diskutirati o općim temama. Bez obzira na to, Wikipedia nije nemoderirani forum na kojem se može raspravljati o svakoj temi koja padne na pamet korisnicima foruma. Rasprava o pojedinom članku treba biti konstruktivna, a Wikipedia, kao proizvod zajednice, obično se služi glasanjem kao načinom odlučivanja o nekom problemu.
Mjesto za objavljivanje eseja ili novih istraživanja[uredi izvor]
Wikipedia je encikopedija i na njoj nema mjesta novim i nedokazanim teorijama, bez obzira na to jesu li smišljene prije 5 minuta ili 100 godina. Smisao enciklopedije jest da širi znanje, a ne nagađanje. Također pogledajte i Wikipedia:Provjerljivost, Wikipedia:Bez originalnog istraživanja.
Reklamiranje svake vrste[uredi izvor]
Sasvim je u redu napisati članak o svakome ko ima svoj članak u Općoj enciklopediji ili bosanskoj enciklopediji; slobodno je dodati na Wikipediju članke i o ljudima koji nisu spomenuti u navedenim enciklopedijama, ali će to biti u novijim izdanjima, no stavljanje članaka o anonimusima ili reklamiranje opskurnih preduzeća, bilo iz Bosne ili svijeta, nije u skladu sa duhom Wikipedije. Spominjanje preduzeća za koje svi znamo tolerira se jer su ionako dio opće kulture (npr., Microsoft ili IBM u svijetu računara), no ne valja pretjerivati. Samoreklamiranje se tretira kao vandalizam i briše se s Wikipedije čim se uoči. Također pogledajte i Wikipedia:Značajnost
Projekt Gutenberg[uredi izvor]
Na Wikipediji se ne objavljuju cjeloviti tekstovi koji su u javnom vlasništvu; tome služe ili Wikiknjige (za edukativne materijale) ili Wikiizvor (za materijale kakve tipično nalazimo na Projektu Gutenberg)
Spiskovi linkova, unutrašnjih ili vanjskih[uredi izvor]
Tome nije mjesto na Wikipediji. Još je gora opcija kad nepoznati vandal nabaci 30-40 linkova na pornografske stranice. To se briše odmah.
Gore je navedeno čemu nije mjesto na Wikipediji. Za nekoliko primjera tema o kojima treba pisati članke pogledajte Wikipedia:Nenapisani članci.