Šehid
Ovaj članak ili neki od njegovih odlomaka nije dovoljno potkrijepljen izvorima (literatura, veb-sajtovi ili drugi izvori). |
Dio serije članaka o |
islamu |
---|
Šehid (arapski: شهيد, šahīd, doslovno 'svjedok; preneseno: žrtva ili mučenik') jeste religiozni termin u islamu, koji doslovno znači "svjedok". To je titula koja se daje muslimanima nakon smrti ako umru ispunjavajući religijske zapovijedi ili tokom rata za vjeru (džihada). Termin nema samo religijsku konotaciju; također se često koristi na Indijskom potkontinentu od strane Hindusa i Sika kao ekvivalent za mrtvaca. Arapski kršćani koriste ovaj termin da opišu ljude ubijene u toku rata ili na dužnosti.
Šehidom se smatra osoba kojoj je mjesto u raju (Džennetu) obećano, prema ajetu iz Kur'ana, iz sure Ali Imran, 169. ajet:
arapski: وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ
- u prijevodu značenja: Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga.
Poginuli borci tokom rata u BiH konsenzusom se nazivaju šehidima ako su pripadali bošnjačkom korpusu.
Često se u novije vrijeme šehidima nazivaju (samoprozvano) bombaši samoubice, s čim se ne slaže većina islamske uleme objašnjavajući takvu akciju izvršavanjem samoubistva, a što je, po islamu, veliki grijeh.