CAF

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigaciju Idi na pretragu
Konfederacija afričkih nogometnih saveza
CAF (grb).png
Godina osnivanja 8. februar 1957.
Konfederacije FIFA
Djelovanje Afrika
Br. federacija 56
Sjedište Egipat Egipat
Predsjednik Madagaskar Ahmad Ahmad
Veb-sajt cafonline.com

CAF (engleski: Confederation of African Football) je rukovodeći organ nogometa u Africi. Predstavlja državne nogometne saveze Afrike, održava afrička takmičenja klubova i državnih reprezentacija, kontroliše novčane nagrade, pravila i medijska prava tih takmičenja. CAF je jedan od šest nogometnih udruženja članica FIFA-e. Od 32 mjesta na svjetskom prvenstvu u nogometu 2014. godine, 5 je dodijeljeno savezima CAF-a.

CAF je osnovan 8. februara 1957. godine u Kartumu glavnom gradu Sudana, od strane egipatskog, etiopskog, južnoafričkog i sudanskog nogometnog saveza na osnovu ranijih razgovora između ovih saveza održanih, 7. juna 1956. godine u Avenida hotelu u portugalskom Lisabonu. Youssef Muhamed je bio prvi glavni sekretar, a Abdel Aziz Abdallah Salem prvi predsjednik CAF-a. Administrativno središte se od 2002. godine nalazi u gradu 6th of October City koji se nalazi nedaleko od Kaira. Trenutno broji 56 članica, 54 punopravnih članova i dvije pridružene članice: Zanzibar i Réunion.

Sadašnji predsjednik CAF-a je Issa Hayatou,Suketu Patel je prvi a Almamy Kabele Camara je drugi potpredsjednik dok je Hicham El Amrani glavni sekretar.[1]

Države članice[uredi | uredi izvor]

Oznaka Nogometni savezi Osnovan Članica FIFA od Članica CAF od Članica Međunarodnog olimpijskog odbora
ALG Alžir Alžir 1962 1963 1964 Da
ANG Angola Angola 1979 1980 1980 Da
BEN Benin Benin 1962 1962 1969 Da
BOT Bocvana Bocvana 1970 1978 1976 Da
BFA Burkina Faso Burkina Faso 1960 1964 1964 Da
BDI Burundi Burundi 1948 1972 1972 Da
CTA Srednjoafrička Republika Centralnoafrička Republika 1961 1963 1965 Da
CHA Čad Čad 1962 1988 1988 Da
COD Demokratska Republika Kongo DR Kongo 1919 1964 1964 Da
DJI Džibuti Džibuti 1979 1994 1986 Da
EGY Egipat Egipat 1921 1923 1957 Da
EQG Ekvatorska Gvineja Ekvatorska Gvineja 1960 1986 1986 Da
ERI Eritreja Eritreja 1940 1976 1998 Da
ETH Etiopija Etiopija 1943 1953 1957 Da
GAB Gambija Gabon 1962 1963 1967 Da
GAM Gambija Gambija 1952 1966 1966 Da
GHA Gana Gana 1957 1958 1958 Da
GUI Gvineja Gvineja 1960 1961 1962 Da
GNB Gvineja-Bisau Gvineja-Bisau 1974 1986 1986 Da
RSA Južnoafrička Republika Južnoafrička Republika 1991 1992 1992 Da
SSD Južni Sudan Južni Sudan 2011 2012 2012 Ne
CMR Kamerun Kamerun 1959 1962 1963 Da
KEN Kenija Kenija 2011 2012 2012 Da
COM Komori Komori 1979 2005 2003 Da
CGO Republika Kongo Republika Kongo 1962 1962 1966 Da
LES Lesoto Lesoto 1932 1964 1964 Da
LBR Liberija Liberija 1936 1962 1962 Da
LBY Libija Libija 1962 1963 1965 Da
MAD Madagaskar Madagaskar 1961 1962 1963 Da
MWI Malavi Malavi 1966 1967 1968 Da
MLI Mali Mali 1960 1962 1963 Da
MTN Mauritanija Mauritanija 1961 1961 1964 Da
MRI Mauricijus Mauricijus 1952 1962 1963 Da
MAR Maroko Maroko 1955 1960 1960 Da
MOZ Mozambik Mozambik 1976 1980 1978 Da
NAM Namibija Namibija 1990 1992 1992 Da
NIG Niger Niger 1967 1967 1967 Da
NGA Nigerija Nigerija 1945 1960 1959 Da
CIV Obala Slonovače Obala Slonovače 1960 1961 1960 Da
REU Francuska Réunion 1926 - 1994 Ne
RWA Ruanda Ruanda 1972 1976 1976 Da
STP Sveti Toma i Princip Sao Tome i Principe 1975 1986 1976 Da
SEN Senegal Senegal 1960 1962 1963 Da
SEY Sejšeli Sejšeli 1979 1986 1986 Da
SLE Sijera Leone Sijera Leone 1967 1967 1967 Da
SOM Somalija Somalija 1960 1960 1975 Da
SDN Sudan Sudan 1936 1948 1957 Da
SWZ Esvatini Svazi 1968 1978 1976 Da
TAN Tanzanija Tanzanija 1930 1964 1964 Da
TOG Togo Togo 1960 1962 1963 Da
TUN Tunis Tunis 1956 1960 1960 Da
UGA Uganda Uganda 1924 1960 1960 Da
ZAM Zambija Zambija 1929 1964 1964 Da
ZAN Flag of Zanzibar.svg Zanzibar 1965 - 1980 Ne
CPV Zelenortska Ostrva Zelenortska Ostrva 1982 1986 2000 Da
ZIM Zimbabve Zimbabve 1965 1965 1980 Da

CAF Regije[uredi | uredi izvor]

CAF Zona 1 - Zona Sjever[uredi | uredi izvor]

CAF Zona 2 - Zona Zapad A[uredi | uredi izvor]

CAF Zona 3 - Zona Zapad B[uredi | uredi izvor]

CAF Zona 4 - Centralna Zona[uredi | uredi izvor]

CAF Zona 5 - Centralno-Istočna Zona[uredi | uredi izvor]

CAF Zona 6 - Južna Zona[uredi | uredi izvor]

Takmičenja[uredi | uredi izvor]

U nadležnosti CAF-a je nekoliko takmičenja:

Takmičenja Trenutni prvak
CAF Liga prvaka Tunis ES Tunis
CAF Konfederalni kup Maroko Raja Casablanca
CAF Superkup Maroko Wydad AC
Afrički kup nacija  Kamerun
CAF U-23 Nigerija Nigerija
CAF U-20 Egipat Zambija
CAF U-17 Obala Slonovače Mali
Afrička nogometna prvenstva za žene Nigerija Nigerija
CAF Prvenstvo na pijesku Senegal Senegal

Dosadašnji predsjednici CAF-a[uredi | uredi izvor]

Predsjednik Godina
Egipat Abdel Aziz Abdallah Salem 1957-1958.
Egipat Abdel Aziz Mostafa 1958-1968.
Sudan Abdel Halim Mohamed 1968-1972.
Etiopija Ydnekatchew Tessema 1972-1987.
Sudan Abdel Halim Mohamed 1987-1988.
Kamerun Issa Hayatou 1988-2017
Madagaskar Ahmad Ahmad 2017-danas

Reference[uredi | uredi izvor]