505. viteška brdska brigada

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
505. viteška brdska brigada
Aktivnaformirana 15. augusta 1992.
DržavaRepublika Bosna i Hercegovina
GranaKopnena vojska Armije Republike Bosne i Hercegovine
Vrstapješadija
DioPetog korpusa Armije RBiH
Glavno sjedišteBužim
Komandanti
Izet Nanić
Sead Jusić

505. viteška brdska brigada je brigada koja je za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini bila u sastavu Petog korpusa Armije RBiH. Osnovana je 5. augusta 1992. godine u Bužimu kao 105. bužimska krajiška pješadijska brigada, da bi 1. aprila 1993. godine naziv brigade promijenjen u 505. brdska brigada. Tokom rata, usljed zasluga u ratu, brigadi je dodijeljeno kolektivno priznanje i najviši počasni naziv "viteška". Komandant brigade od njenog osnivanja pa do smrti bio je brigadir Izet Nanić. Sjedište brigade je tokom cijelog njenog postojanja bilo u Bužimu.

Historija[uredi | uredi izvor]

Početkom rata u Bosni i Hercegovini dolazi do formiranja raznih dobrovoljačkih odreda. Tako se u Bužimu 15. augusta 1992. formira 105. bužimska krajiška pješadijska brigada. U sastav novoformirane brigade ulaze sva 3 odreda Teritorijalne odbrane Bužim kao i druge samostalne jedinice sa ovog područja kao što su: specijalne jedinice "Hamze" i "Gazije" i drugi samostalni odredi. Za komandanta brigade postavljen je Izet Nanić, tadašnji poručnik, koji će brigadu kroz njen viteški ratni put voditi sve do smrti 5. augusta 1995. godine. Za načelnika štaba postavljen je Fuad Kulauzović dok su pomoćnici za bezbjednost odnosno logistiku bili Zijad Nanić i Ibrahim Cinac. Reorganizacijom 5. korpusa Armije RBiH, brigada je preimenovana u 505. brdsku brigadu.

Priznanja[uredi | uredi izvor]

Za doprinos u odbrani Bosne i Hercegovine 505. brigadi je prvo dodijeljen naziv slavna a potom prema odluci predsjedništva R BiH od 14. decembra 1993. godine i najviši kolektivni počasni naziv viteška. 51 borac i starješina ove brigade su dobitnici priznanja Armije RBiH Zlatnog ljiljana.[1]

Značajnije akcije i uspjesi[uredi | uredi izvor]

Reference[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]

  • Bejdo Felić: Peti korpus 1992-1995. Ljiljan 2002, Sarajevo