Razlika između verzija stranice "Sana"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
No edit summary
No edit summary
Red 15: Red 15:
| plovnost = nije plovna
| plovnost = nije plovna
}}
}}
'''Sana''' je rijeka u [[Bosanska krajina|Bosanskoj krajini]] i desna pritoka [[Una|Une]], na krajnjem zapadu [[Bosna i Hercegovina|Bosne i Hercegovine]]. Ime rijeke je nastala od [[Latinski jezik|latinske]] riječi "Aqva Sanus", sa značenje "zdrava voda".<ref name="biscevic_grada"></ref>
'''Sana''' je rijeka u [[Bosanska krajina|Bosanskoj krajini]] i desna pritoka [[Una|Une]], na krajnjem zapadu [[Bosna i Hercegovina|Bosne i Hercegovine]]. Ime rijeke je nastala od [[Latinski jezik|latinske]] riječi "Aqua Sanus", sa značenje "zdrava voda".<ref name="biscevic_grada"></ref>


Sana izvire iz tri jaka kraška vrela, na kraškoj visoravni kod sela [[Donja Pecka]] i [[Jasenovi Potoci]], općina Mrkonjić Grad. Nakon, otprilike, 1,5 km ova tri vrela se spajaju u jedan tok. U donjem toku, od izvora pa sve do [[Ključ]]a, Sana je veoma hladna i čista rijeka. U toku od Ključa do [[Sanski Most|Sanskog Mosta]] se može okarakterisati kao prelazna rijeka i u tom dijelu toka, u mjestu Vrhpolje, Sana prima svoju najveću pritoka, rijeku [[Sanica (rijeka)|Sanicu]] koja dotiče iz pravca [[Grmeč]]a. Od Sanskog Mosta pa dalje, Sana gubi sve odlike kraške rijeke i poprima odlike normalnog riječnog toka. Sve do [[Prijedor]]a, tok rijeke Sane zadržava pravac od juga prema sjeveru. U Prijedoru mijenja sjeverni pravac oticanja u uporednički ka zapadu, zbog udara od padine planine [[Kozara|Kozare]], obilazeći Majdansku planinu. Prije nego što promjeni tok prema zapadu, na 300 metara u Sanu se ulijeva njena desna pritoka Gomjenica. Uvire na ulazu kod Bosanskog Novog u rijeku [[Una|Unu]].
Sana izvire iz tri jaka kraška vrela, na kraškoj visoravni kod sela [[Donja Pecka]] i [[Jasenovi Potoci]], općina Mrkonjić Grad. Nakon otprilike 1,5 km ova tri vrela se spajaju u jedan tok. U donjem toku, od izvora pa sve do [[Ključ]]a, Sana je veoma hladna i čista rijeka. U toku od Ključa do [[Sanski Most|Sanskog Mosta]] se može okarakterisati kao prelazna rijeka i u tom dijelu toka, u mjestu Vrhpolje, Sana prima svoju najveću pritoka, rijeku [[Sanica (rijeka)|Sanicu]] koja dotiče iz pravca [[Grmeč]]a. Od Sanskog Mosta pa dalje, Sana gubi sve odlike kraške rijeke i poprima odlike normalnog riječnog toka. Sve do [[Prijedor]]a, tok rijeke Sane zadržava pravac od juga prema sjeveru. U Prijedoru mijenja sjeverni pravac oticanja u uporednički ka zapadu, zbog udara od padine planine [[Kozara|Kozare]], obilazeći Majdansku planinu. Prije nego što promjeni tok prema zapadu, na 300 metara u Sanu se ulijeva njena desna pritoka Gomjenica. Ulijeva se u rijeku [[Una|Unu]] u Bosanskom Novom.


Do rata u BiH, fabrika papira Celpak iz Prijedora, ispuštala je otpadne vode u Sanu, pa je daljnji tok bio zagađen. Fabrika je ugašena pa je zagađivanje smanjeno.
Do rata u BiH, fabrika papira Celpak iz Prijedora, ispuštala je otpadne vode u Sanu, pa je daljnji tok od Prijedora nizvodno bio zagađen. Fabrika je ugašena pa je zagađivanje smanjeno.


U mjesecu junu se održava manifestacija “Dan rijeke Sane”, ekološka manifestacija koja ima za cilj zaštitu i očuvanje rijeke. U centru zbivanja ove manifestacije je ekološka štafeta koja ide od [[Ribnik]]a do ušća rijeke. Učesnici ove manifestacije su sportska i ekološka društva u slivu rijeke Sane.
U mjesecu junu se održava manifestacija “Dan rijeke Sane”, ekološka manifestacija koja ima za cilj zaštitu i očuvanje rijeke. U centru zbivanja ove manifestacije je ekološka štafeta koja ide od [[Ribnik]]a do ušća rijeke. Učesnici ove manifestacije su sportska i ekološka društva u slivu rijeke Sane.


== Reference ==
== Reference ==
{{reference}}
<references/>


{{Commonscat|Sana River|Rijeka Sana}}
{{Commonscat|Sana River|Rijeka Sana}}

Verzija na dan 10 novembar 2015 u 16:06

Sana
Rijeka Sana kod Podovi (2005. godine)
DržaveBosna i Hercegovina
Dužina146[1] km
Izvorkod Šipova[2]
NV izvora920 m[1] m
UšćeUna kod Bosanskog Novog[1]
SlivCrnomorski sliv[1]
Prosječni protok68,7 m3/s (Sanski Most)[1]
Površina sliva3369 km2[1] km2
PritokeDesne: Korana, Meljdanka,Kozica (9 km), Vučaj potok, Potočanska rijeka, Kijevska rijeka, Tramošnjica, Gluvač, Glamošnica, Kruharuša, Sasina (10 km), Pilješka rijeka, Mala Rijeka, Bukovac, Gomjenica. Lijeve: Glibaja,Bliha (23 km), Zdena (3 km), Dabar (3,5 km), Majdanska rijeka, Volar, Gračanica, Stara rijeka, Sanica (19 km), Japra (47 km)[1]

Sana je rijeka u Bosanskoj krajini i desna pritoka Une, na krajnjem zapadu Bosne i Hercegovine. Ime rijeke je nastala od latinske riječi "Aqua Sanus", sa značenje "zdrava voda".[1]

Sana izvire iz tri jaka kraška vrela, na kraškoj visoravni kod sela Donja Pecka i Jasenovi Potoci, općina Mrkonjić Grad. Nakon otprilike 1,5 km ova tri vrela se spajaju u jedan tok. U donjem toku, od izvora pa sve do Ključa, Sana je veoma hladna i čista rijeka. U toku od Ključa do Sanskog Mosta se može okarakterisati kao prelazna rijeka i u tom dijelu toka, u mjestu Vrhpolje, Sana prima svoju najveću pritoka, rijeku Sanicu koja dotiče iz pravca Grmeča. Od Sanskog Mosta pa dalje, Sana gubi sve odlike kraške rijeke i poprima odlike normalnog riječnog toka. Sve do Prijedora, tok rijeke Sane zadržava pravac od juga prema sjeveru. U Prijedoru mijenja sjeverni pravac oticanja u uporednički ka zapadu, zbog udara od padine planine Kozare, obilazeći Majdansku planinu. Prije nego što promjeni tok prema zapadu, na 300 metara u Sanu se ulijeva njena desna pritoka Gomjenica. Ulijeva se u rijeku Unu u Bosanskom Novom.

Do rata u BiH, fabrika papira Celpak iz Prijedora, ispuštala je otpadne vode u Sanu, pa je daljnji tok od Prijedora nizvodno bio zagađen. Fabrika je ugašena pa je zagađivanje smanjeno.

U mjesecu junu se održava manifestacija “Dan rijeke Sane”, ekološka manifestacija koja ima za cilj zaštitu i očuvanje rijeke. U centru zbivanja ove manifestacije je ekološka štafeta koja ide od Ribnika do ušća rijeke. Učesnici ove manifestacije su sportska i ekološka društva u slivu rijeke Sane.

Reference

  1. ^ a b c d e f g h Vedad Biščević, Edin Biščević: Građa za historiju Općine sanski most Sanski Most 2009.
  2. ^ Rijeka Sana – Članak. Turistička organizacija opštine Prijedor. (11. oktobar 2013.)